Herbatka pasterzy koi podrażniony żołądek i wspomaga oczyszczanie organizmu. Zalejcie wrzątkiem i pijcie na zdrowie
Własne
Newsy

Herbatka pasterzy koi podrażniony żołądek i oczyszcza organizm. Zalejcie wrzątkiem i pijcie regularnie

Napar z tego zioła parzy się już od tysięcy lat. Już starożytni znali dobroczynne właściwości tej rośliny i stosowali ją na różne dolegliwości. W Polsce jest jeszcze mało popularna, choć można ją kupić w sklepach zielarskich. Sprawdźcie, co daje picie herbaty pasterzy.

Jeżeli wy lub ktoś z waszych znajomych wybiera się na wakacje w Grecji, koniecznie złóżcie zamówienie na herbatkę pasterską. To znane jeszcze od starożytności remedium na wiele dolegliwości i stosuje się je do dziś. Potrzebne zioła można kupić zarówno w sklepach w Polsce, jak i w ojczyźnie tego naparu, czyli w Grecji. Poznajcie właściwości herbatki pasterzy i sprawdźcie, jak ją przygotować. 

Herbata pasterska - co to jest?

Pod nazwą „herbata pasterska”, „herbata pasterzy” czy „herbata górska” kryje się napar z gojnika. To roślina wieloletnia, która naturalnie występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego. Jej lecznicze właściwości były wykorzystywane już w starożytności.

Po łacinie gojnik nazywa się „sideritis”, co nawiązuje do greckiego „sideros”, czyli żelazo. Podobno z gojnika robiono okłady na rany wojowników, którzy ucierpieli podczas walk i zostali zranieni bronią wykonaną z żelaza. Współcześnie, roślinę tę stosuje się w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wspomagająco w leczeniu przeziębienia czy na uspokojenie. 

Właściwości herbaty pasterskiej

Nikt oczywiście nie będzie specjalnie wsiadał do samolotu, by samodzielnie zerwać gojnik z greckich wzgórz. Można za to kupić to zioło w Polsce, w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Picie herbaty pasterskiej niesie ze sobą szereg korzyści:

  • działa przeciwzapalnie

  • łagodzi dolegliwości żołądkowe

  • spowalnia starzenie i zwalcza wolne rodniki

  • reguluje ciśnienie krwi

  • uspokaja i redukuje stres

  • pomaga na bezsenność i zmniejsza napięcie spowodowane stresem

  • poprawia samopoczucie (może łagodzić stany lękowe i depresyjne)

  • działa profilaktycznie przeciw miażdżycy

Jak parzyć herbatę pasterską?

W przypadku gojnika nic się nie marnuje i do sporządzenia herbaty z tego zioła wykorzystuje się je w całości - czyli liście, kwiaty, a nawet łodygę. Mowa tutaj o świeżo zebranej roślinie, którą należy później włożyć do wrzątku i gotować przez 10 minut, a następnie wypić.

Z kolei suszony gojnik należy po prostu zalać gorącą wodą tak, jak zwykłą herbatę, i parzyć przez 5-10 minut pod przykryciem. Dla lepszego smaku, możecie dodać do naparu miód lub cytrynę.