Poznajecie te kwiaty? Mogą występować w kilku kolorach, ale to co przyciąga uwagę przechodniów, to nie tylko piękne kwiaty, tworzące ogromne kwiatostany, ale oszałamiający zapach. Jeśli komuś nie kwitną wiosną koło domu, to chętnie zrywa dziko rosnące gałązki i stawia w wazonie na stole.

Na te kwiaty nie warto jednak tylko patrzeć, warto także je… pić. Podpowiadamy jak zrobić napar, kluczowy jest czas zbiorów.

Przepis na przygotowanie naparu z bzu

Lilak pospolity to oczywiście popularny w naszym kraju bez. Zanim przygotujecie z niego zdrowotną herbatkę, musicie odpowiednio zebrać i spreparować płatki. W tym celu na zbiory udajcie się o określonej porze dnia, a kwiaty suszcie w podany sposób:

  1. Zbiory kwiatostanów zaplanujcie na późne popołudnie lub wieczór.
  2. Poobrywajcie kwiaty z gałązek i włóżcie do słoika same kwiaty, upychając je ciasno.
  3. Słoiki zakręćcie i włóżcie do piekarnika rozgrzanego do 50 stopni Celsjusza na 3 godziny.
  4. Zbrązowiałe kwiaty wyjmijcie ze słoika, rozłóżcie jedną warstwą na papierze do pieczenia i pozostawcie do całkowitego wyschnięcia.

Przygotowanie naparu i dawkowanie:

Zobacz także:

  1. 1 łyżeczkę suszonych kwiatów bzu zalejcie szklanka gorącej, ale nie wrzącej wody.
  2. Pozostawcie do zaparzenia na 5-7 minut, po tym czasie odcedźcie i pijcie.
  3. Herbatkę można pic nawet 2-3 razy dziennie.

Na co stosować napar z bzu?

Herbatkę z bzu można pić dla przyjemności lub przyjmować w przypadku nadciśnienia, biegunki,  problemów z wątrobą czy w obliczu ataku kaszlu. Jak widać działanie jest bardzo szerokie i tak stosowano go w medycynie ludowej. A na co poleca się do dziś?

  • Kwiaty bzu zawierają syringinę – aktywny składnik biochemiczny, o leczniczych właściwościach, który pomaga w oczyszczaniu wątroby. Stosuje się go wspomagając leczenie zapalenia, stłuszczenia czy marskości wątroby
  • Herbatka z bzu polecana jest osobom cierpiącym na choroby autoimmunologiczne, przy endometriozie i łuszczycy
  • Suszone kwiaty bzu w połączeniu z kwiatami lipy są znakomitym środkiem napotnym, jak mało który lek apteczny, pomagają uporać się z przeziębieniem

Źródło: Interia.pl