Trudno się oprzeć smakowi tradycyjnej polskiej grochówki, Zupa ta nie tylko doskonale syci i rozgrzewa, ale też wspaniale smakuje, zwłaszcza gdy przyrządzimy ją na wędzonych żeberkach z dodatkiem smażonego boczku.

Jak zrobić idealną grochówkę?

Grochówka to zupa, która powinna być aromatyczna i treściwa. Najważniejszym jej elementem, oczywiście poza grochem, jest mięso. A najlepiej kilka rodzajów mies. Nie mogą to być jednak chude kawałki mięsa, tylko ciężkie i tłuste partie.

Obowiązkowym elementem każdej grochówki jest dobrej jakości wędzony boczek oraz kiełbasa. Równie ważne miejsce zajmują w tej zupie warzywa. Warto przesmażyć na oliwie startą na grubych oczkach marchewkę i pietruszkę a następnie dodać je do wywaru.

W dobrej grochówce nie może też zabraknąć ugotowanych na miękko ziemniaków. Nie bez znaczenia są również przyprawy. Bez jednej z nich zupa grochowa nigdy nie będzie smakowała tak, jak powinna. Chodzi o majeranek. Oprócz niego, smak grochówki możecie wzmocnić odrobiną takich przypraw jak: lubczyk, tymianek, czosnek w proszku, oregano, bazylia, estragon oraz kminek. 

Zobacz także:

Grochówka powinna być długo gotowana na wolnym ogniu. Czasami zupa ta staje jednak tak gęsta, że można dosłownie postawić w niej łyżkę. Gdzie popełniliśmy błąd i jak go szybko naprawić?

Dlaczego grochówka wyszła za gęsta?

Wasza grochówka wyszła zbyt gęsta i nie przypomina zupy, tylko papkę? Prawdopodobnie dodaliście do niej za mało wody i za dużo grochu, który wchłonął wodę. Mogliście też gotować ją na zbyt dużym ogniu, co sprawiło, że woda szybciej odparowała.

Jak więc uratować zbyt gęstą grochówkę? Możecie uratować zupę dodając do niej szklankę gorącej wody i delikatnie rozrzedzając zawartość garnka. Trzeba w tym momencie uważać także na to, by nie gotować rozgotowanego już grochu w nieskończoność, uważając na to, by nasiona nie rozpadły się zupełnie.. Gotujcie grochówkę do uzyskania miękkości ziemniaków.

Z czym podawać grochówkę?

Grochówka nie wymaga podawania z dodatkami, ponieważ sama w sobie jest gęsta i sycąca. Zupa ta dobrze się jednak komponuje z kromką świeżego chleba. Można ją podać z chlebem pytlowym lub pszenno-żytnim.

Źródło: gotujmy.pl