Grillujecie jedzenie w folii aluminiowej? Pod żadnym pozorem tego nie róbcie
Adobe Stock
Newsy

Grillujecie jedzenie w folii aluminiowej? Pod żadnym pozorem tego nie róbcie

Śmiało można przyznać, że grillowanie to jeden z głównych sportów narodowych Polaków, poza piłką nożną oczywiście. Niektórzy grillujący starają sie poprawić smak swoich dań poprzez używanie różnych patentów. Niestety folia aluminiowa nie jest dobrym wyborem w tej kwestii.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 29, 2021

Dla większości majówka jest oficjalnym okresem rozpoczęcia sezonu grillowego. Już kilka dni przed majówką wiele osób szykuje się do tego momentu i wyciąga z garaży czy piwnic, zakurzone sprzęty. To idealny pomysł na spędzenie miłego czasu w gronie bliskich przy dobrym jedzeniu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wykorzystanie folii aluminiowej w kuchni

Folia aluminiowa jest w codziennym użyciu w kuchni. Jest wykorzystywana przede wszystkim do zawijania kanapek czy też przechowywania żywności w lodówce bez ryzyka przejścia innymi zapachami. Gospodynie domowe najczęściej jednak wykorzystują folię do pieczenia różnego rodzaju mięs. Owinięty nią kawałek zachowuje swoją soczystość oraz aromat. To dobre rozwiązanie do zatrzymania świeżości artykułów spożywczych.

Zobacz także

Folia aluminiowa nie do grillowania 

O negatywnych skutkach wypływających z podgrzewania folii aluminiowej wiadomo nie od dziś. Mimo tego Polacy wykorzystują ją nagminnie podczas grillowania. Tymczasem wysoka temperatura powoduje to, że do przygotowywanego jedzenia trafia więcej aluminium niż wynika to z maksymalnych norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia. Szczególnie podatne na takie przenikanie są dania płynne, kwaśne bądź ostre.

Skutki grillowania w folii aluminiowej 

Przedostanie się znacznych ilości pierwiastka aluminium do żywności grozi naprawdępoważnymi konsekwencjami, które mogą odcisnąć negatywne piętno na zdrowiu. Wśród niepożądanych skutków nadmiaru tego składnika wyróżnia się:

  • zwiększenie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera
  • negatywny wpływ na pracę nerek
  • zwiększenie problemów z układem kostnym
  • negatywne ddziaływanie na funkcjonowanie mózgu. 

Alternatywy grillowania 

Ze względu na szereg niebezpiecznych konsekwencji wynikających z grillowania dań w folii aluminiowej, lepiej jest wybrać inne rozwiązania. Wówczas można zdecydować się na odpowiedni ruszt do grilla bądź wybrać perforowane tacki czy brytfanny stalowe. Pozwolą one na zachowanie jakości pożywienia, przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu negatywnych czynników. Tak samo pieczenie mięs w piekarniku może odbyć się w ceramicznych czy szklanych naczyniach bez konieczności przykrywania ich folią.
 

Czytaj także:

Komentarze