Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?
Flickr
Newsy

Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?

Choć w przepisach prawa nie ma wyraźnego zakazu tradycyjnego grillowania na balkonie w bloku, tego typu praktyki mogą grozić mandatem. Lepiej więc robić to z użyciem bezpieczniejszego grilla elektrycznego.

Zbliża się majówka, a grillowanie na początku maja jest dla większości Polaków swojego rodzaju rytuałem i tradycją. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa rząd zakazał spotkań w większym gronie. Dotyczy to także grillowania na wolnym powietrzu w miejscach publicznych. Pozostaje więc przydomowe podwórko. Co jednak zrobić, jeśli nie macie ogrodu? Czy możecie zrobić grilla na balkonie lub tarasie?

Wielu pomysłowych Polaków już zaczęło planować grillowanie na swoim balkonie w bloku czy w innym domu wielorodzinnymi. Prawie poczuli już zapach dymu, unoszący się na nad przyblokowym podwórzem. Musimy jednak zmącić ten błogi nastrój niektórych z was.

Magda Gessler odpowiada na pytania

 

Czy można grillować na balkonie?

Wolnoć Tomku w swoim domku? Okazuje się, że niekoniecznie - przynajmniej, jeśli chodzi o balkony. Być może niektórzy z was nawet nie zastanawiali się nad tym, czy grillowanie na balkonach domów jednorodzinnych może być w ogóle zabronione przez prawo. Tymczasem jego litera będzie dla niektórych przykrą  niespodzianką.

Co prawda w kodeksie wykroczeń nie ma bezpośrednio mowy o tym, że na balkonie nie można rozpalać grilla i piec kiełbasek, ale taki zakaz wynika z innych przepisów prawa. Chodzi tutaj o możliwość spowodowania zagrożenia pożarowego, które wynika z rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010, Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719:

- Zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

Na bazie tego rozporządzenia ministerialnego, odpowiednie zapisy w swoich regulaminach wprowadziły spółdzielnie mieszkaniowe. Oznacza to jedno – za rozpalenie grilla na swoim balkonie można dostać mandat w wysokości 500 zł lub w najlepszym przypadku upomnienie od spółdzielni mieszkaniowej.

Zobacz także
Bruschetta z grilla z pomidorami. Przepis na grilla we włoskim stylu

Bruschetta z grilla z pomidorami. Przepis na grilla we włoskim stylu

Majówka już blisko. W Auchan cena grilla zwal z nóg. Takiej promocji jeszcze nie było

Majówka już blisko. W Auchan cena grilla zwala z nóg. Takiej promocji jeszcze nie było

Dlaczego nie można grillować na balkonach?

Oprócz oczywistego powodu, którym jest rzeczywiście ryzyko pożarowe, powodów takich zakazów można znaleźć jeszcze więcej.

Jednym z nich może być spowodowanie zadymienia nie tylko własnego mieszkania, ale też tych należących do sąsiadów. Nie dość, że na siłę uszczęśliwicie sąsiadów zapachami waszej karkówki i innych grillowanych frykasów, zagrożone może być także wywieszone przez nich pranie. Zapach kiełbasy niekoniecznie kojarzy się ze świeżym praniem, prawda?

Z tego powodu zamiast tradycyjnych grillów polecamy zaopatrzenie się w grill elektryczny. To bezpieczniejszy sprzęt, którego bez obaw można używać na terenie swojego całego mieszkania, w tym balkonu. Oprócz tego, jeżeli jesteście pewni, co do bezpieczeństwa swojego grilla, warto stosować specjalne pokrywy, które będą blokowały rozprzestrzenianie się dymu. Możecie też zaopatrzyć się w coraz bardziej popularne grille bezdymne.

Czytaj także:

Jaka kara grozi za rozpalenie grilla na balkonie? Niewiele osób o tym wie
Pixabay
Newsy
Jaka kara grozi za rozpalenie grilla na balkonie? Niewiele osób o tym wie
Myśleliście o wiosennym grillowaniu z rodziną i znajomymi na balkonie? Lepiej uważajcie, by nie dostać wysokiego mandatu!

Nie od dziś wiadomo, że wiosenne grillowanie to narodowy sport Polaków, plasujący się pewnie zaraz obok zbierania grzybów. COVID-19 wpłynął nawet na tę dziedzinę naszego życia, która zwykle kojarzyła się z takimi przyjemnościami jak grillowana: Kiełbasa Karkówka Kaszanka Skrzydełka Szaszłyki Niestety, wygląda na to, że wszystkie te przysmaki z rusztu, być może będą musiały poczekać aż do lata… Czy za rozpalenie grilla na balkonie grożą kary? W ostatnim czasie gruchnęła wieść o tym, że wkrótce może pojawić się zakaz palenia papierosów na balkonach. Jak na razie, nikt jeszcze nie zmącił spokoju nałogowych palaczy z domów wielorodzinnych. Funkcjonuje za to inny zakaz, o którym być może nie mieliście pojęcia. Chodzi oczywiście o możliwość rozpalania grilla na własnym balkonie w mieszkaniu. Zła wiadomość dla osób planujących wiosenne grillowanie w domu – niestety jest to zabronione. Ta wiadomość jest o tyle ważna, że z pewnością tego typu plany, miało znacznie więcej osób niż w przeszłości. Wszystko oczywiście przez pandemię koronawirusa i obostrzenia, które wciąż zabraniają wielu rodzajów aktywności na świeżym powietrzu i na łonie natury. Polacy co prawda zaczęli już bukować miejsca w ośrodkach wypoczynkowych na maj i czerwiec, ale takie decyzje według ekspertów, mogą skutkować zwiększeniem liczby zakażeń. Czym grozi grillowanie na balkonie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i konkretna. Używanie otwartego ognia na własnym balkonie podczas grillowania, może grozić grzywną w wysokości do 500 zł. Podstawą prawną takiej kary są rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów...

Grill za 79,90 zł od Magdy Gessler w Biedronce. Skusicie się?
Adobe Stock
Newsy
Grill za 79,90 zł od Magdy Gessler w Biedronce. Skusicie się?
Grill węglowy w Biedronce od samej Magdy Gessler w kuszącej cenie – czyż nie brzmi to jak naprawdę dobra okazja? Pospieszcie się, bo akcja promocyjna nie potrwa długo.

Grill elektryczny, grill gazowy, czy tradycyjny grill węglowy? Przed takimi dylematami stoi obecnie wielu Polaków. Powodem jest oczywiście zbliżająca się wielkimi krokami majówka i cały, długi tegoroczny sezon grillowy. Jaki grill wybrać? Warto z tego powodu zrobić przegląd własnego sprzętu i podjąć ewentualną decyzję o zakupie nowego grilla. Przed zakupem warto zastanowić się, gdzie będziecie grillować – w jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o tym, że używanie dymiących grillów węglowych jest zakazane na balkonach. Być może jednak wasza zagwozdka i dylemat co do rodzaju wybranego grilla rozwiążą się same wtedy, gdy spojrzycie na ofertę Biedronki. W tej właśnie sieci sklepów spożywczych w sprzedaży znalazł się właśnie grill węglowy 17” marki MG Home, czyli firmy Magdy Gessler. Jaki grill dostępny jest do kupienia przed majówką w Biedronce? Grill sygnowany nazwiskiem słynnej restauratorki ma wiele ciekawych właściwości i cech, które z pewnością przypadną do gustu osobom lubiącym gorące kiełbaski i kaszanki smażone na świeżym powietrzu: Posiada szeroki ruszt o powierzchni 41,5 cm Zawiera wygodną pokrywę wyposażoną w wywietrznik i rączkę Pod rusztem grilla MG Home znajduje się specjalna taca na popiół Zaopatrzony jest w sporych rozmiarów koła ułatwiające przemieszczanie się grilla Wykazuje się stabilną konstrukcją i dobrym wykonaniem Do kiedy obowiązuje promocja na grilla od Magdy Gessler w Biedronce? Sporym argumentem przemawiającym za kupnem takiego oto właśnie grilla z Biedronki jest jego atrakcyjna cena. Za tak nowoczesny i wygodny sprzęt zapłacicie jedynie 79,90 zł. Należy jedynie pamiętać o tym, że promocja obowiązuje do 8 maja lub do wyczerpania asortymentu. Grill marki MG Home to nie jedyna atrakcja cenowa Biedronki na...

Nie wszędzie można palić grilla. Oto co zrobić, żeby do was  na grilla nie wpadli... strażnicy
Adobe Stock
Newsy
Gdzie można grillować, a gdzie nie? Oto, co zrobić, żeby na grilla nie wpadli do was stróże prawa
Nieznajomość prawa nikogo nie zwalnia od odpowiedzialności, dlatego zanim rozpalicie grilla czy ognisko, zawsze sprawdźcie czy robicie to legalnie.

Sezon grillowy rozpoczęty, a to oznacza, że w parkach, laskach czy na tarasach bloków, co weekend pojawiają się amatorzy pieczonego mięsa i piwa. Sprawdzamy, kiedy grille stają się nielegalne, a biesiadę może przerwać pojawienie się straży miejskiej, policji czy innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. Ograniczenia w rozpalaniu grillów i ognisk Zdarza się, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, mając na uwadze ryzyko przekroczenia pyłów w atmosferze, wydaje dla danego regionu Polski zalecenia, które zakazują używania otwartego ognia. Chodzi więc o korzystanie z grilli czy palenia ognisk. Tak stało się właśnie przed zeszłoroczną majówką w części województwa mazowieckiego. Chcąc mieć pewność, że wasze plany majówkowe, połączone z grillowaniem nie skończą się mandatem, rozejrzyjcie się po okolicy lub sprawdźcie na stronach swoich miast i gmin czy podobne ograniczenia nie są ogłoszone. Sprawdzamy, jakie inne ograniczenia odnośnie ognisk i grilli istnieją w Polsce. Są to m.in.: Tereny zielone w miastach i miasteczkach. Ponieważ miejskie tereny zielone są miejscami publicznymi, obowiązują w nich przepisy odnoszące się do takich miejsc. Dlatego, nawet jeśli otrzymacie zezwolenie na zorganizowanie grilla, lub korzystacie się z miejsc oznaczonych jako miejsca do grillowania, to nadal niektóre zachowania uczestników spotkania mogą prowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności np. zgodnie z art. 51 §1 Kodeksu przewidującego następujące sankcje za grillowanie w nieodpowiednim miejscu:  - (...) Karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny za zakłócanie spokoju lub porządku publicznego krzykiem, hałasem, alarmem lub innego rodzaju wybrykiem. Tereny osiedli i wspólnot mieszkaniowych. Każdy właściciel ma prawo wydać swoje...

Jak wyczyścić grill? Szybkie triki dla każdego
Adobe Stock
Newsy
Jak wyczyścić grill? Szybkie triki dla każdego
Pyszna i soczysta karkówka z grilla, to coś o czym marzy wielu. Jednak nie wszyscy są chętni do czyszczenia rusztu po. Trzeba przyznać, że to dość wymagająca czynność. Zastosowanie tego triku z pewnością ułatwi czyszczenie grilla.

Już za kilka dni rozpoczyna się sezon grillowy, a to oznacza wyciągnięcie swojego sprzętu z garażu bądź piwnicy. Przed startem tego okresu warto dokładnie sprawdzić grill i odświeżyć przed pierwszym pieczeniem. Nieraz się zdarza, iż został schowany nie do końca tak czysty jak byśmy chcieli. Rodzaje grilla W ogrodniczych sklepach wraz z nadejściem cieplejszych dni, pojawiają się w sprzedaży grille. Jest ich do wyboru, do koloru i z pewnością każdy znajdzie idealny dla siebie. Warto zaznaczyć, że dzielą się one na trzy podstawowe grupy: grille gazowe grille węglowe grille elektryczne. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się grille węglowe, gdyż samo rozpalanie i zapach mięsa, jaki unosi się w powietrzu jest nie do porównania. Akcesoria przydatne do grillowania  Grillowanie jest pewnego rodzaju aktywnością, która wymaga odpowiedniego sprzętu. Oczywiście ważny jest sam grill, który robi główną robotę. Jednakże można wyposażyć się w kilka gadżetów, które ułatwią cały proces. Wiele osób nie wyobraża sobie pieczenia mięsa na samym ruszcie bez użycia tacek, to pozwala na lepsze pieczenie. Poza tym warto wyposażyć się w szczypce i odpowiedni widelec do przewracania produktów. Dzięki temu unikniecie poparzeń. Triki na czyszczenie grilla Dokładne wyczyszczenie grilla czasem jest niemożliwe bądź dość uciążliwe. Tak jak przyjemne jest konsumowanie potraw z rusztu, tak już czyszczenie niekoniecznie. Zastosowanie kilku patentów zdecydowanie ułatwi ten proces: ruszt najlepiej jest umyć za pomocą sztywnej gąbki i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, na koniec wystarczy przetrzeć go do sucha ręcznikiem papierowym, wnętrze grilla należy czyścić twardą szczotką i mleczkiem do czyszczenia, a później wytrzeć je filcową szmatą...