rosół garnek
AdobeStock
Newsy

Gotujecie rosół w takim garnku? To fatalnie. Tylko w tym wywar będzie miał głęboki i wyrazisty smak

Czy rodzaj garnka, w którym gotuje się rosół, ma znaczenie? Moglibyście się zdziwić!
Katarzyna Wyborska
marzec 05, 2021

Król polskich zup – rosołu nikomu nie trzeba przedstawiać! To podstawowe danie potrafi przygotować każda gospodyni domowa, a przepis na tę zupę znany jest od setek lat. Z czasem sposoby przyrządzania nieco się zmieniały i jest to też zależne od regionu Polski. Ale generalnie, gdzie byście nie próbowali rosołu, to wszędzie będzie smakował podobnie. Niektórzy być może pamiętają jak smakował bulion, który gotowała babcia albo i prababcia. Zarzekają się, że smakował zupełnie inaczej niż to, co teraz się gotuje i oni sami, mimo największych starań, nie potrafią powtórzyć smaku rosołu, który znają z dzieciństwa. Czy współcześni ludzie zostali pozbawieni umiejętności gotowania bulionu, czy ma na to wpływ jakiś inny czynnik? Dowiecie się wszystkiego z poniższego artykułu!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Specjalne garnki

W jakim garnku gotujecie swój rosół? Dziś oferta w sklepach jest bardzo szeroka. Najczęściej spotykane są garnki ze stali nierdzewnej ze względu na to, że są niezwykle trwałe i łatwo się je czyści. Ale czy wiecie, że materiał, z którego wykonano garnek, ma wpływ na smak przygotowywanych w nim dań? Dotyczy to na przykład rosołu!

Zobacz także

 W książce „Praktyczna kuchnia”,  autorstwa Róży Makarewiczowej, wydanej w 1910 roku we Lwowie, można przeczytać taką poradę w rozdziale „O utrzymaniu naczynia stołowego i kuchennego”:

Garnki na rosół powinny być kamienne (…)

Z kolei Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka bestsellera „365 obiadów za 5 złotych”, wydanego w 1871 roku w Warszawie, dzięki któremu zdobyła dużą sławę, o garnkach do rosołu pisała tak:

Rosół, bulion, a nawet każda zupa, do której wchodzi jakikolwiek kwas, powinna być gotowana w garnku glinianym polewanym. W rondlu gotuje się zbyt szybko i paruje za nadto, glina zaś będąc gorszym przewodnikiem ciepła, utrzymuje rosół w jednostajném gotowaniu. W restauracjach nie obserwują tego, i dlatego też tam nigdy rosół tak smacznym nie jest, jak domowy.

Czyżby więc cała tajemnica tkwiła po prostu w rodzaju garnka? Wiele na to wskazuje. Glina, dzięki temu, że gorzej się nagrzewa, jest w stanie utrzymać stałą temperaturę rosołu i być może właśnie dzięki temu wydobywa się z niego wspaniały smak. Garnki ze stali nierdzewnej nagrzewają się bardzo szybko, więc i rosół gotuje się dość gwałtownie. Dziś glinianych garnków praktycznie się nie używa i stosowane są jedynie do kiszenia ogórków czy kapusty. Może warto do nich wrócić? Sprawdzić też mogą się stare, dobre garnki emaliowane, które pewnie wielu z was cały czas używa. Trzeba jedynie zwracać uwagę na odpryski, które tworzą się w tych naczyniach.

Czytaj także:

 

Komentarze