Gotujecie kaszę i ryż w torebkach? Uważajcie – mogą uwalniać bardzo groźny dla zdrowia plastik
Adobe Stock
Newsy

Gotujecie kaszę i ryż w torebkach? Uważajcie – mogą uwalniać bardzo groźny dla zdrowia plastik

Jeśli to robicie, lepiej żebyście szybko przestali!
Anna Urbańska
kwiecień 10, 2021

Kasza, ryż, makaron, chleb i ziemniaki - to podstawowe pokarmy węglowodanowe, które jadacie pewnie do każdego posiłku. Kaszę, ryż i makaron trzeba przed spożyciem ugotować. Tutaj pojawia się pytanie: jak zrobić to, żeby były jak najzdrowsze? Wiemy, jakich zasad powinniście przestrzegać żeby gotowana kasza i ryż były zdrowe.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co jest zdrowsze: kasza i ryż luzem, czy w torebkach?

Jeśli macie opcję wyboru, lepiej wybierać kaszę i ryż luzem niż te w foliowych opakowaniach. Już tłumaczymy dlaczego. Plastik to wszechobecna substancja, które wynalezienie i rozpowszechnienie stało się prawdziwym motorem rozwoju naszej cywilizacji. Nie da się uniknąć otaczania się plastikowymi przedmiotami i kupowania żywności absolutnie bez plastiku. Są różne rodzaje plastiku. Ten, który możemy znaleźć w otoczeniu żywności znajduje się między innymi:

  • Jako składnik jednorazowych torebek do herbaty
  • Element torebek do gotowania kaszy lub ryżu
  • Jako główne tworzywo z którego produkowane są plastikowe butelki
  • Składnik opakowań stosowanych do żywności: jogurtów, serków, gotowych lunchów

Czy plastik jest szkodliwy dla zdrowia?

Plastik, który znajdziecie w otoczeniu żywności, jest ogólnie mówiąc dopuszczony do użytku, nie może być więc bardzo szkodliwy dla zdrowia. Różne urzędy i komisje przy dopuszczaniu niektórych substancji na rynek, kierują się jednak pewnymi normami i dopuszczalnymi stężeniami substancji, które pozwalają uznać je za „bezpieczne”. Lepiej jednak dmuchać na zimne, okazuje się że plastik może emitować w wysokiej temperaturze bardzo niebezpieczną substancję…

Zobacz także

Dlaczego gotowanie kaszy i ryżu w woreczkach nie jest zdrowe?

Substancją, która jest podejrzana o wywieranie szkodliwego wpływu na zdrowie w przypadku plastiku mającego kontakt z żywnością, jest bisfenol A zwany BPA. Podczas podgrzewania uwalnia się go do żywności znacznie więcej, niż w temperaturze pokojowej. Bisfenol A w pewnych stężeniach jest obojętny dla zdrowia, ale jego wyższa zawartość może powodować objawy takie jak:

  • Zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na cukrzycę
  • Zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób sercowych
  • Możliwość wpływania na rozwój niektórych nowotworów: prostaty, piersi
  • Niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną tarczycy

Od zawsze wiadomo, że lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Lepiej, żebyście wybierali kaszę i ryż luzem. Choć stężenia bisfenolu A powinny być teoretycznie bezpieczne, bo żywność ta jest dopuszczona do spożycia, lepiej nie ryzykować.

Czytaj także:

 

Komentarze