Dla doświadczonych gospodyń domowych z wieloletnim stażem, przygotowanie gołąbków nie stanowi zwykle dużej trudności. Gołąbki to jednak danie dość tradycyjne i coraz rzadziej przygotowane przez młode panie domu. Co jednak, gdy mężowie zaczną prosić o jego przygotowanie?

W takich wypadkach nie ma wyjścia – trzeba zakasać rękawy i starać się uniknąć prostych błędów, przez które danie będzie niezbyt smaczne.

Co trzeba dodać do farszu na gołąbki?

O gotowaniu kapusty na gołąbki powiedziano już niemal wszystko. Liści muszą być miękkie i basta. A co z farszem? Jednym z dużych błędów jest dopuszczenie, by farsz był za bardzo zbity i twardy. Jak do tego nie dopuścić?

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że gołąbki nie mogą udać się bez dodatku ryżu, czyli naturalnego spulchniacza. W niektórych przepisach, tę rolę wypełnia na przykład kasza gryczana – tak będzie w gołąbkach bożonarodzeniowych.

Zobacz także:

Gołąbki z samym mięsem w środku, pomimo tego, że mają wielu amatorów, są skazane na twardość i zbitość po ugotowaniu. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Co dodać do gołąbków, żeby były miękkie i soczyste?

Jakie mięso dodać do gołąbków? To danie nie ma prawa się udać, gdy będzie przygotowywane z chudego mięsa. Odpada więc zmielenie w maszynce schabu czy szynki. Lepiej weźcie dość tłusty kawałek łopatki i zmielcie go we własnej, domowej maszynce.

Jeśli użyte do farszu na gołąbki było dość chude, można uciec się do starego, babcinego triku. Starsze gospodynie do naczynia żaroodpornego z gołąbkami, dodawały jeszcze 1-2 łyżki smalcu. Dzięki temu wyjdą niezwykle soczyste i jednocześnie miękkie. Odrobina dodatkowego tłuszczu sprawi także, że smak kapusty, mięsa, ryżu i przypraw jeszcze lepiej rozniesie się po całym gołąbku. Babcie wiedziały, co robią!

Nieodzowne będzie także podlanie gotującego się lub piekącego naczynia z gołąbkami płynem. Najlepiej użyć do tego bulionu czy rosołu.Zanim zamkniecie wieko brytfanny, wyłóżcie na górze kilka liści kapusty, które dodatkowo pomogą w izolacji ciepła.

Gołąbki powinno dostać sporo czasu na odpowiednie wypieczenie lub gotowanie na maleńkim ogniu. Niektórzy pieką je nawet do kilku godzin!

Jak ugotować ryż na gołąbki?

Kolejną sprawą jest odpowiednie ugotowanie ryżu, który zamierzacie dodać do farszu. Musi być dość miękki, ale nie rozgotowany. Niektórzy kucharze polecają gotowanie ryżu al dente. Wydaje się, że nie tędy droga. W towarzystwie surowego mięsa, ryż może nie zmięknąć odpowiednio nawet po długim gotowaniu czy pieczeniu.

Jak więc postępować z ryżem? Najprościej będzie ugotować go w proporcjach 1:2 z dodatkiem soli w garnku. Takie gotowanie lepiej właściwie będzie nazwać wypiekaniem. Dlaczego? Chodzi tutaj o wchłonięcie przez ryż całej wody, bez mieszania.

Tak przygotowany ryż wymieszajcie z dobrze zmielonym mięsem, a także podsmażoną lub surową cebulką. Ważne, by cebula była drobniutko pokrojona. Wszystkie składniki farszu dobrze połączy bułka tarta lub rozmoczona w mleku bułka czerstwa. I voila!