Co kraj, to obyczaj. Tak samo jest z gołąbkami. W niektórych rejonach Polski przyrządza się to danie nawet bez dodatku ryżu. W takim układzie nieodzowne jest podanie gołąbków w towarzystwie gotowanych ziemniaków lub pieczywa.

Różne dodatki do różnych rodzajów gołąbków

Takie mięsne gołąbki warto podać nie tylko z samym ziemniaczanym ładunkiem węglowodanów, ale także wraz z surówką, np. z marchewki, czy też z ogórkami kiszonymi. Na pozór może wydawać się to dość nietypowe, ale w ten sposób otrzymacie pełnowartościowy obiad.

We wschodniej Polsce niezwykle popularne są kapuściane gołąbki z nadzieniem z kaszy gryczanej i grzybów – np. pieczarek. Do takich gołąbków, które w pozostałych regionach kraju jada się raczej tylko na Wigilię, niekoniecznie pasuje tradycyjny sos pomidorowy.

Zamiast tego gołąbki podaje się albo z sosem pieczarkowym, albo z dodatkiem oleju – perfekcyjnie smakują zwłaszcza polane świeżym, pachnącym nierafinowanym olejem rzepakowym. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście takiego specjału, koniecznie zaopatrzcie się w buteleczkę tego oleju.

Zobacz także:

Z czym podać tradycyjne gołąbki z ryżem i z mięsem?

Wróćmy do podstaw. Zdecydowanie najbardziej powszechną wersją gołąbków królującą w Polsce są te z ryżem i z mielonym mięsem. Jeżeli macie już dość sosu pomidorowego i chcecie jakoś zaskoczyć domowników, mamy dla was radę.

Wykorzystajcie dodatek, bez którego nie wyobrażają sobie gołąbków za naszą wschodnią granicą. W kuchni Rosji, Ukrainy, Litwy i Białorusi gołąbki podaje się obowiązkowo z kwaśną, tłustą śmietaną.

Podsumujmy więc nasze rozważania. Gołąbki możecie podać z takimi dodatkami jak na przykład:

  • Sos pomidorowy
  • Sos pieczarkowy
  • Śmietana
  • Olej rzepakowy nierafinowany
  • Oliwa z oliwek
  • Ziemniaki i surówka z marchewki
  • Ogórki kiszone

Macie swój ulubiony, alternatywny dodatek do gołąbków? Czy też jesteście wierni tradycji, czyli sosowi pomidorowemu?

Czytaj także: