„Globalistyczna" dieta zagraża nie tylko zdrowiu, ale też planecie. Naukowcy ostrzegają
Adobe Stock
Newsy

„Globalistyczna" dieta zagraża nie tylko zdrowiu, ale też planecie. Naukowcy ostrzegają

Czego wystrzegać się, żeby odżywianie można było uznać za zdrowe? I dlaczego warto to zrobić?

Mówi się, że to, co jest najlepsze w życiu, jest szkodliwe, albo tuczące. I to niestety prawda, że właśnie te produkty i dania, które mają najwięcej zwolenników, nie są raczej zalecane przez lekarzy. Podobnie jest w przypadku diety, którą naukowcy nazywają „globalistyczną”. Wiemy, o co w niej chodzi.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wpływ przetworzonej żywności na organizm człowieka

Produkty, o których mowa, to przetworzona żywność, taka jak mrożona pizza, hamburgery, białe pieczywo z supermarketów i dania gotowe. To jedzenie może wywoływać stany zapalne w organizmie, sprzyja gromadzeniu się w ciele toksyn i innych szkodliwych substancji. W rezultacie powoduje choroby cywilizacyjne jak otyłość, wysoki cholesterol, nadciśnienie, cukrzyca, zawały, udary czy nowotwory.

To, co w takich produktach jest najbardziej niebezpieczne dla zdrowia, czyli polepszacze, duża ilość cukru i soli, konserwanty powoduje jednocześnie, że taka żywność tak bardzo ludziom smakuje.

Jej produkcja i sprzedaż rosną więc każdego roku, a społeczeństwa na całym świecie coraz bardziej tyją. Z jedzenia tych produktów najlepiej zrezygnować, a na pewno warto ograniczyć. Oto dlaczego to jest tak ważne, żeby unikać z przetworzonej żywności:

  • Działa jak narkotyk. Przyzwyczajacie się od niej, jecie coraz częściej i coraz bardziej szkodzicie swojemu zdrowiu
  • Powoduje nadwagę i otyłość obecnych i kolejnych pokoleń. Jedząc fast foody i dania gotowe nie tylko wpływacie na własną sylwetkę. Taka żywność modyfikuje układ genetyczny i wpływa na nawyki żywieniowe, co powoduje także predyspozycje do tycia, które przekazujemy dzieciom
  • Zaburza pH organizmu. Regularne spożywanie przetworzonej żywności zaburza równowagę kwasowo-zasadowa organizmu i powoduje zakwaszenie krwi

Oprócz tego negatywnie wpływa na prace jelit, powoduje drażliwość i powoduje, że stajemy się podatni na depresję, podwyższa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, w tym chorób serca oraz przyspiesza procesy starzenia się komórek ciała.

Zobacz także
Anna Popek jest na diecie biblijnej. "Adio pizza i inne pokusy!"

Anna Popek jest na diecie biblijnej. „Adios pizza i inne pokusy!"

Larwy owadów już niedługo w składzie makaronu i ciastek. UE: "zrównoważone źródło pożywienia"

Larwy owadów już niedługo w składzie makaronu i ciastek. UE: "zrównoważone źródło pożywienia"

Globalistyczna dieta" – wpływ przetworzonej żywności na planetę

Naukowcy z Uniwersytetu Sao Paulo z udziałem badaczy z USA i Australii udokumentowali wpływ niezdrowej żywności na naszą planetę.

Od dawna wiemy, że efektem jej produkcji jest degradacja środowiska i emisja gazów cieplarnianych, Wynika to z tego, że wytwarzanie żywności oparte na przemyśle zwierzęcym wymaga ogromnych obszarów, na których hodowane są pasze dla zwierząt lub same zwierzęta. Kolejne tysiące hektary lasów są więc wycinane, zużywane są ogromne ilości wody, do środowiska przedostają się pestycydy i inne nawozy, produkcja wymaga też użycia znacznych ilości energii.

I choć konsekwencje tego wszystkiego mogą być tragiczne dla Ziemi, naukowcy znaleźli jeszcze jeden powód, dla którego należy ograniczyć taką produkcję.

Jesteśmy świadkami zagrożenia dla bioróżnorodności, czyli zmniejszenia liczby gatunków żyjących na naszej planecie. Żeby życie na ziemi trwało i rozwijało się, potrzebna jest równowaga pomiędzy nimi. Tymczasem coraz więcej gatunków roślin i zwierząt wymiera.

Ustalono, że źródłem pożywienia dla ludzi jest obecnie jedynie:

  • 7 tys. roślin jadalnych, a tylko 200 z nich jest uprawiana na szeroką skalę
  • Ledwie 9 gatunków roślin (!) stanowi 60% całej masy pozyskiwanej z upraw
  • 90% kalorii przyjmowanych przez ludzi pochodzi z upraw zaledwie 15 roślin
  • Dieta 4 mld ludzi bazuje na tylko trzech zbożach: ryżu, pszenicy i kukurydzy
  • Zwierzęta są karmione jednorodną paszą

To wszystko wpływa nie tylko na to, że kolejne gatunki wymierają, bo na inne ludzie potrzebuję miejsca na ziemi, ale też na to, że pożywienie człowieka staje się mniej wartościowe. Najważniejszą jednak szkodą jest zaburzenie działania ważnych procesów w biosferze i ekosystemów.

Źródło: Interia.pl, krokdozdrowia.com

Naukowcy z Krakowa pracują nad sztucznym mięsem. „Nadchodzi rewolucja. Chcemy być jej częścią.”
Adobe Stock
Newsy
Naukowcy z Krakowa pracują nad sztucznym mięsem: „Nadchodzi rewolucja. Chcemy być jej częścią”
Do produkcji jednego hamburgera potrzeba 2300 litrów wody. Ekolodzy nie maja złudzeń: hodowla zwierząt i pasz to główny powód karczowania lasów, które są płucami Ziemi. Na jak długo przy obecnym tempie zużycia, wystarczy nam zasobów naturalnych naszej planety? Rozwiązaniem może być sztuczne mięso. Na przykład z Polski.

Rynek spożywczy zmienia się bardzo dynamicznie. W sklepach wciąż pojawiają się nowe produkty, które mają być alternatywą dla mięs i wędlin. Zastanawiacie się kto i po co je kupuje, skoro mięso jest naturalnym pokarmem człowieka i jest go pod dostatkiem w sklepach? Sprawdziliśmy. Dlaczego ludzie rezygnują z jedzenia mięsa?  Osoby, które ograniczają mięso, wskazują kilka powodów swoich decyzji: Ekologia , w tym zmiany klimatyczne i degradacja środowiska. Ludzie zaczynają rozumieć, że masowa produkcja mięsa, negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Etyka i dobrostan zwierząt. Przemysłowa hodowla zwierząt wpływa na pogarszanie się warunków bytowych zwierząt. Środki masowego przekazu, telewizja, internet, media społecznościowe przyczyniają się do rozpowszechniania tej świadomości wśród ludzi.  Zdrowie. Mięso to produkt zawierający duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Nadmierne spożywanie mięsa jest szkodliwe dla zdrowia. A badania pokazują, że w społeczeństwach zamożnych ilość spożywanego mięsa wciąż rośnie i zaczyna być coraz bardziej niebezpieczna dla zdrowia. Niektórzy wegetarianie i weganie przytaczają jeszcze jeden powód, który można zobrazować następującym cytatem: ”Od dziecka nie lubię mięsa i jego metalicznego posmaku, a babciną troskę wyrażającą się powtarzaniem: zjedz kotlecik zostaw ziemniaczki, wspominam jako koszmar.” Niektórzy już tak mają, że coś bardzo im nie smakuje, a o gustach nie dyskutuje się.  Jak wyżywić wszystkich ludzi na świecie? 8 miliardów dziś, w 2050 roku 10 mld ludzi. Wyżywienie takiej rzeszy ludzi przy dzisiejszych sposobach produkcji żywności w tym mięsa, głównego źródła białka, nie będzie możliwa. Produkcja mięsa wymaga zużycia zbyt dużej ilości wody,...

W tym mieście reklamy mięsa są zakazane. Czy taki przepis będzie niedługo powszechny?
AdobeStock
Newsy
W tym mieście reklamy mięsa są zakazane. Czy taki przepis będzie niedługo powszechny?
Jedna z partii politycznych w Holandii zdecydowała o wprowadzeniu zakazu reklamowania mięsa w przestrzeni publicznej. Czy podobne przepisy będą obowiązywały także w Polsce?

Wyobrażacie sobie sytuację, w której wprowadzony zostaje przepis mówiący o tym, że nie wolno już reklamować w przestrzeni publicznej mięsa? Tak właśnie stało się w Haarlem, mieście znajdującym się w Holandii. Poznajcie szczegóły.  Zakazane reklamy w Holandii Już od 2024 roku w mieście Haarlem w Holandii będzie obowiązywał przepis całkowicie zakazujący reklam mięsa. Trochę to potrwa, ze względu na trwające umowy dotyczące już wykupionych reklam na billboardach czy wiatach przystankowych. Jednak gdy te się zakończą, promowanie jedzenia mięsa będzie w Haarlem zakazane. Na pomysł wpadła partia Groen Links (Zielona Lewica): — Produkcja mięsa nieekologicznego jest bardzo szkodliwa dla klimatu, więc nie chcemy zachęcać ludzi do dokonywania wyborów, które są złe dla środowiska — cytuje wypowiedź radnego GroenLinks Ziggy’ego Klazesa portal o2.pl.  Chodzi zatem o ekologię. Nie jest tajemnicą, że masowa przemysłowa produkcja mięsa jest szkodliwa dla środowiska i jeżeli chcemy ratować planetę, powinniśmy ograniczyć spożywanie tego produktu. Podobne przepisy weszły już zresztą w życie w innych niderlandzkich miastach. W Hadze oraz Amsterdamie nie można reklamować samochodów benzynowych oraz podróży samolotem.  Zakaz promowania mięsa wkrótce w Polsce? Czy Polacy pójdą niedługo śladem Holendrów? Również u nas pojawiły się podobne pomysły, gdy w 2019 roku europosłanka Sylwia Spurek poparła niemiecki Greenpeace, który chciał wprowadzić zakaz reklamowania mięsa w Niemczech. Spurek pisała na Twitterze o swoim poparciu dla tej idei argumentując, że skoro produkcja mięsa szkodzi nam wszystkim i powoduje cierpienie zwierząt, to reklamowanie tego produktu powinno być zakazane - podobnie jak ma to miejsce w przypadku papierosów.  Już dawno powinien być zakaz reklamy każdego produktu,...

Ta dieta rujnuje zdrowie i może prowadzić do raka jelita grubego. To dramat młodego pokolenia
Adobe Stock
Newsy
Ta dieta rujnuje zdrowie i może prowadzić do raka jelita grubego. To dramat młodego pokolenia
Nieprawidłowy sposób odżywiania się może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia i prowadzić nawet do zachorowania na raka. W przypadku nowotworu jelita grubego dieta ma ogromne znaczenie.

Przez szaleńcze tempo współczesnego życia wiele z nas żyje w biegu i mamy coraz mniej czasu dla siebie. Często cierpi na tym życie towarzyskie, zaniedbujemy swoje hobby, a także własne zdrowie. I nie chodzi o lekceważenie wizyt lekarskich, a niewłaściwie odżywianie się. Zła dieta jest bowiem (często po dłuższym czasie) powodem wielu problemów ze zdrowiem. Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie w USA dowiedli, że dieta oparta głównie na wysoko przetworzonej żywności oraz czerwonym mięsie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.  Wpływ diety „zachodniej” na zdrowie Terminem „dieta zachodnia” naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie nazwali sposób odżywiania się typowy dla Amerykanów, czyli oparty na czerwonym mięsie i wysoko przetworzonej żywności. Mowa tutaj o gotowych daniach z supermarketu, mrożonkach, zupkach instant czy kolorowych słodyczach. Choć taka dieta rzeczywiście dawniej kojarzyła się w Polsce z amerykańskim stylem życia, dziś także u nas coraz więcej osób odżywia się w taki sposób.  Amerykańscy naukowcy twierdzą, że taka dieta „może powodować stany zapalne jelit oraz ogólnoustrojowe, a są to prekursory nowotworu jelita grubego”. Zauważyli też, że przez taki sposób żywienia dochodzi do zaburzeń równowagi mikroflory jelitowej, co również sprzyja rozwojowi nowotworu jelita grubego.  Powyższe wnioski wysnuto na podstawie badań przeprowadzanych przez 30 lat na próbie 180 tys. osób, w wieku od 30 do 75 lat. Żywność wysokoprzetworzona zwiększa ryzyko raka  Dr Przemysław Zając z oddziału gastroenterologii szpitala wojskowego w Lublinie w rozmowie z WP ABCZdrowie zwrócił uwagę na rosnącą liczbę zachorowań na raka jelita grubego, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Zauważa, że to właśnie nieprawidłowa dieta może być za to...

Leonardo di Caprio sfinansuje produkcję roślinnych burgerów. Skorzystamy na tym wszyscy
ONS.pl
Newsy
Leonardo DiCaprio sfinansuje produkcję roślinnych burgerów. Skorzystamy na tym wszyscy
Liczba zwierząt hodowlanych żyjących na ziemi jest czterokrotnie większa niż liczba ludzi. Wyobrażacie sobie ile potrzeba paszy, żeby te zwierzęta nakarmić? To jeden z problemów przyczyniających się do degradacji środowiska naturalnego.

Jak produkcja mięsa wpływa na środowisko? Aby wyżywić stada zwierząt w hodowlach przemysłowych na całym świecie, potrzebna jest ogromna ilość paszy i wody. Dlatego od dziesięcioleci karczowane są ogromne obszary lasów, które wcześniej wpływały na zachowanie równowagi biologicznej. Wraz z utratą lasów, tracimy tlen, do atmosfery przedostają się gazy cieplarniane, wymiera wiele gatunków zwierząt, w tym owadów, a także roślin. Jeśli konsumpcja mięsa nie zatrzyma się, a na razie tylko wzrasta, doprowadzimy do wielkiej katastrofy ekologicznej. Dlatego niektórzy szukają rozwiązań i inwestują w naukę i firmy mające nam dostarczyć nowoczesną żywność. Te produkty będą smakowały jak mięso, a nie będą mięsem. Jednym z inwestorów w przyszłość ziemi jest amerykański aktor. Dlaczego Leonardo DiCaprio inwestuje w roślinne burgery? Aktor nie pierwszy raz zdecydował się powierzyć swoje pieniądze młodemu start-upowi, rozwijającemu produkcję żywności, która nie wpływa degradująco na środowisko i nie przyczynia się do zwiększania emisji gazów cieplarnianych. To żywność, bazująca na składnikach roślinnych, nieużywająca żadnych zwierzęcych komponentów. W ostatnich tygodniach 48-latek został inwestorem strategicznym startupu Neat Burger. To londyńska firma produkująca roślinne burgery, która wchodzi właśnie na amerykański rynek. Przy tej okazji aktor wydal oświadczenie: - Zakłócanie naszego systemu żywnościowego za pomocą zrównoważonych alternatyw jest jednym z kluczowych sposobów, w jaki możemy naprawdę zmienić światowe emisje. Pionierskie podejście firmy Neat Burger do białek alternatywnych jest doskonałym przykładem rozwiązań, których potrzebujemy w przyszłości. Głos celebryty brzmi donośniej i niesie się dalej...