GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS: Z Lidla wycofano partię ziemniaków. Powodem wysoki poziom chloroprofamu

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, partia ziemniaków zostaje wycofana ze sklepów popularnej sieci w części województw w Polsce. Sprawdźcie, czy dotyczy to także was.

Główny Inspektorat Sanitarny kolejny dzień z rzędu informuje o wycofaniu produktów ze sklepów z powodu wykrytych nieprawidłowości. Najnowszy komunikat dotyczy partii ziemniaków, które można kupić w sklepach bardzo znanej sieci supermarketów. Poznajcie szczegóły i lepiej sprawdźcie swoje zapasy ziemniaków.

GIS: partia ziemniaków wycofana ze sklepów

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego zamieszczono komunikat na temat wycofania partii ziemniaków ze sklepów. Poinformowała o tym firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k., bo właśnie w jej sklepach sprzedawano te warzywa. Chodzi tutaj o produkt Ziemniaki jadalne sałatkowe. W wyniku kontroli na obecność pestycydów wykryto wysoki poziom chloroprofamu, który, jak czytamy na stronie GIS, może być groźny dla zdrowia. Chloroprofam stosuje się do zwalczania chwastów, a w przypadku ziemniaków - także do zmniejszenia ich kiełkowania po zbiorach. Poniżej podajemy szczegóły produktu:

Nazwa produktu: Ziemniaki jadalne sałatkowe 1,5 kg, odmiana PRIMABELLE

Numer partii: L 09/02

Zapakowane dla: Lidl Sp. z o.o. Sp. k., Jankowice ul. Poznańska 48, 62-080 Tarnowo Podgórne

Zakład pakujący: P. P-U-H Awex sp. z o.o. Kościuszków 11, 63-460 Nowe Skalmierzyce

GIS: Przekroczono dopuszczalny poziom środków ochrony roślin w ziemniakach z popularnej sieci supermarketów
gov.pl

Zobacz także
GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS przestrzega przed salmonellą w kiełbasie od znanego producenta. Nie należy jej spożywać

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS ostrzega: Salmonella wykryta w partii wędlin z Lidla. Natychmiast przejrzyjcie lodówkę 

Zalecenia i podjęte działania

Dystrybutor niezwłocznie wszczął procedurę wycofania wymienionych w komunikacie ziemniaków ze sklepów. Działania te dotyczą wybranych województw, tj.: warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Właśnie tam sprzedawano ziemniaki sałatkowe z partii L 09/02. Informacje o usunięciu tego produktu ze sprzedaży pojawią się również w sklepach. Natomiast klienci, którzy kupili te ziemniaki, mogą je zwrócić w dowolnym sklepie Lidl. Co ważne, nie jest konieczne pokazanie paragonu za zakupy.

Procedura wycofania produktu ze sprzedaży w Polsce jest monitorowana przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS wycofuje mięso mielone z Lidla. Jest zakażone salmonellą
Sprawdźcie lodówkę i usuńcie z niej ten produkt. Może zagrażać waszemu zdrowiu.

Mięso mielone kupione w sieci Lidl może być niebezpieczne dla zdrowia. Sprawdźcie, o którą markę i partię chodzi i nie podawajcie go rodzinie. W mięsie tym wykryto bakterię Salmonelli. Działania podjęte na poszczególnych poziomach produkcji i sprzedaży Działania po stronie producenta: Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o. 63-200 Jarocin, Golina, ul. Dworcowa 47 d, WNI: 30063801 po otrzymaniu informacji o niezgodnym wyniku badań natychmiast wszczął procedurę wycofania z rynku zakwestionowanej partii mięsa mielonego Działania po stronie dystrybutora: Lidl sp. z o. o. sp. k. zdecydował o wstrzymaniu sprzedaży przedmiotowej partii Działania po stronie GIS. Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania partii z obrotu Główny Inspektor Sanitarny wydał też na swojej stronie następujący komunikat dla konsumentów: - Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego, po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem. Wycofane mięso mielone – szczegóły dotyczące partii produktu Wszystkie dane szkodliwej partii znajdziecie poniżej: Nazwa produktu: „Rzeźnik, codzienna dostawa” Mięso mielone wołowe 400G Numer partii: 00814922 Termin przydatności do spożycia: 02.03.2022 Producent: Zakłady Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o. Golina, ul. Dworcowa 47D, 63-200 Jarocin, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30063801 WE . Wyprodukowano dla: Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48 Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne Jakie zagrożenie niesie obróbka produktów zakażonych Salmonellą? Produkty zakażone bakteriami Salmonelli nie mogą być spożywane na surowo....

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje ser z Lidla ze względu na metalowe zanieczyszczenia. Był dostępny w całej Polsce
To kolejny ser, który w ostatnim czasie znika z rynku za sprawą obecności w produkcie metalowych ciał obcych. Jeżeli macie go w domu zwróćcie do sklepu lub wyrzućcie. Dbajcie o zdrowie swoje i bliskich.

GIS wydał ostrzeżenie, dotyczące popularnego sera pleśniowego z Lidla. Jest w nim mowa o roladce z mleka koziego Pilos 200 g. To produkt, którego producentem jest francuska firma Société Fromagère de Riblaire. Wycofywaniem sera z rynku zajął się jego dystrybutor w Polsce – firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. K. Oto fragment komunikatu sieci:  - Powodem wycofania z obrotu jest możliwość wystąpienia w produkcie zanieczyszczenia w postaci metalowego ciała obcego. Ze względu na związane z charakterem ciała obcego ryzyko, wycofaliśmy przedmiotowy produkt ze sprzedaży i nie zalecamy jego dalszego spożywania   Szczegóły dotyczące wycofywanego sera pleśniowego  Nazwa produktu: Pilos ser kozi 200 g  Producent: Société Fromagère de Riblaire  Dystrybutor w Polsce: Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k.  Termin przydatności do spożycia: 01.10.2022, 06.10.2022, 09.10.2022, 11.10.2022, 15.10.2022  Produkt można zwrócić nawet bez paragonu  Na stronie TVN24 można przeczytać oświadczenie przedstawicieli Lidl Polska, którzy zapewniają o możliwości zwrotu produktu, nawet bez paragonu:  - Ze względu na ochronę konsumentów reakcja firmy Lidl Polska była natychmiastowa i produkt wycofano z obrotu. Produkt można zwrócić we wszystkich sklepach Lidl. Klient zwracający produkt otrzyma zwrot pieniędzy, dotyczy to także zwrotów bez okazania paragonu  Działania, które zostały podjęte przez GIS i Lidl  Firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. wycofuje obecnie ser z rynku i od konsumentów. W sklepach tej sieci, przy stoiskach z serami, można przeczytać informację na temat zaistniałej sytuacji. Taka informacja pojawiła się również na stronie internetowej lidl.pl. Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje proces wycofywania z rynku produktów objętych...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: wykryto rakotwórcze substancje w ciastkach. Te często kupuje się dzieciom
Z informacji podanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że w ciastkach przeznaczonych dla dzieci wykryto niebezpieczne dla zdrowia substancje. Sprawdźcie szczegóły.

Produkty spożywcze dopuszczone do sprzedaży każdorazowo przechodzą szereg testów, które mają na celu potwierdzenie, że dana żywność może trafić do obrotu. Dzięki skrupulatnym procedurom mamy pewność, że jedzenie dostępne na półkach w sklepach jest bezpieczne do spożycia i się nim nie zatrujemy. Jednak nawet najlepsze systemy bywają zawodne i czasami do sprzedaży trafiają produkty, które absolutnie nie powinny się znaleźć w sklepie. Główny Inspektorat Sanitarny został niedawno poinformowany o wykryciu niebezpiecznych substancji w ciastkach dla dzieci. Poznajcie szczegóły.  Niebezpieczne substancje w ciastkach Unicorn wheels Najnowszy komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy partii ciastek Unicorn wheels 220 g, produkowanych przez markę Aldiva, które są dostępne w sklepach TEDi. Jak podaje GIS, urząd został poinformowany o problemie przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). W ciastkach wykryto bowiem wysoką zawartość estrów glicydowych kwasów tłuszczowych oraz estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD).  Estry kwasów tłuszczowych to niebezpieczne substancje, które są kancerogenne (powodują nowotwory) i genotoksyczne. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie, ciastka Unicorn wheels 220 g marki Aldiva to produkt kierowany do dzieci, a spożycie przez nie żywności zawierającej wymienione wyżej substancje może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Poniżej szczegóły wycofanej partii produktu: Nazwa produktu: Aldiva Unicorn wheels, 220g Numer partii: 42 Data minimalnej trwałości: 21/04/2023 Numer artykułu: 78719002021000000200 Dystrybutor w Polsce: TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o. ul. 11 Listopada 11 40-387 Katowice Kraj pochodzenia: Turcja Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów  Zgodnie z informacjami podanymi przez GIS,...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje kaszę gryczaną. Jest w niej silny alergen, niebezpieczny dla chorych
Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży produktu, który jest niezgodny z informacją na opakowaniu i może być przez to zjedzony przez chorych.

Z reguły wycofywane przez GIS produkty spożywcze zawierają składniki niebezpieczne dla zdrowia. W tym przypadku powodem wycofania jest alergen, który znalazł się w produkcie, a który jest niebezpieczny jedynie dla osób uczulonych na ten składnik. Mimo to producent zawiadomił Inspekcję Sanitarną o tym, że postanowił wycofać produkt z obrotu. Kasza gryczana niepalona bezglutenowa BIO wycofana z rynku Producentem wycofywanej partii kaszy gryczanej jest firma Denver Food Sp. z o.o., ul. Obwodowa 78, 84-240 Reda. Przyczyną wycofania ze sprzedaży jest wykrycie w składzie kaszy ziaren pszenicy, czyli glutenu. Oznacza to obecność glutenu w produkcie oznaczonym jako bezglutenowy, a więc przeznaczonym dla osób uczulonych na gluten. Na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego można przeczytać: - Gluten to substancja alergenna, spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może wywołać reakcję alergiczną. Osoby uczulone to między innymi chorzy na celiakię. To choroba upośledzająca działanie jelit, w wyniku czego ziarna pszenicy i wyroby z dodatkiem pszenicy, nie tylko nie są prawidłowo trawione, ale także wywołują reakcje alergiczne, niebezpieczne dla zdrowia chorych. Szczegóły partii wycofywanego produktu Nazwa produktu: Kasza gryczana niepalona bezglutenowa BIO, masa netto: 1 kg Producent: Denver Food Sp. z o.o., ul. Obwodowa 78, 84-240 Reda Numer partii: 241121 J Data minimalnej trwałości : 31.10.2022 Podjęte działania i zalecenia Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany przez Denver Food Sp. o następujących działaniach: - Firma Denver Food Sp. z o.o., ul. Obwodowa 78, 84-240 Reda zdecydowała o wycofaniu z rynku wszystkich partii kaszy gryczanej wyprodukowanej w okresie 15-29.11.2021 r. i w dniu 30.11.2021 r. i przekazała dyspozycje swoim odbiorcom w celu...