GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS: wykryto obecność dwutlenku siarki w paście warzywnej. Dla niektórych jej spożycie może być niebezpieczne

Trwa intensywny tydzień w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Opublikowano kolejne ostrzeżenie dotyczące produktu spożywczego, który można było kupić w znanej sieci sklepów.

Główny Inspektorat Sanitarny kolejny dzień z rzędu informuje o produkcie wycofanym ze sprzedaży. Wykryto w nim obecność substancji, która nie znajdowała się na liście składników i która może wywoływać reakcje alergiczne. Poznajcie szczegóły. 

Dwutlenek siarki w paście z bakłażanów

Nowe ostrzeżenie widniejące na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy pasty z bakłażanów z suszonymi pomidorami VEGGIE dostępnej w sieci supermarketów Carrefour.

Po przebadaniu tego produktu przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono, że zawiera on dwutlenek siarki (E 220). Informacja na ten temat nie znalazła się na etykiecie produktu - a powinna, ponieważ dwutlenek siarki jest składnikiem alergennym i może wywoływać reakcje alergiczne. Poniżej podajemy szczegóły produktu:

Produkt: Pasta bakłażanowa z suszonymi pomidorami, VEGGIE, 190 g

Numer partii: 02 005 1

Data minimalnej trwałości: 01.2024

Wyprodukowano dla: Carrefour Polska Sp. z o.o., ul. Targowa 72, 03-734 Warszawa

Wyprodukowano przez: Greek Trade sp. z o.o., ul. Tadeusza Śliwiaka 14, 30-797 Kraków

GIS: wykryto obecność dwutlenku siarki w paście warzywnej. Dla niektórych osób jej spożycie może być niebezpieczne
gov.pl

GIS: wykryto obecność dwutlenku siarki w paście warzywnej. Dla niektórych osób jej spożycie może być niebezpieczne
gov.pl

Zobacz także
GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS: Z Lidla wycofano partię ziemniaków. Powodem wysoki poziom chloroprofamu

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS przestrzega przed salmonellą w kiełbasie od znanego producenta. Nie należy jej spożywać

Podjęte działania oraz zalecenia dla konsumentów

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, wymieniona w komunikacie partia pasty bakłażanowej została wycofana ze sprzedaży. Klienci sieci Carrefour, którzy kupili ten produkt, mogą go zwrócić w każdym ze sklepów Carrefour. 

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające mające na celu ustalenie, jakie jest źródło dwutlenku siarki, który znalazł się w wymienionej wyżej partii pasty bakłażanowej. 

Osoby, które cierpią na nietolerancję lub alergię na dwutlenek siarki oraz siarczyny nie powinny spożywać tego produktu z partii 02 005 1. 

Źródło: gov.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega przed partią pieczarek. Niektórzy absolutnie nie powinni ich jeść
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu partii pieczarek marynowanych. Producent nie wskazał na opakowaniu substancji mogącej być alergenem, która znajduje się w produkcie.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał wczoraj ostrzeżenie dotyczące marynowanych pieczarek. Produkt marki Vitmar zawiera substancje, które w przypadku niektórych osób mogą być niebezpieczne. Sprawdźcie szczegóły.  Ostrzeżenie GIS dotyczące pieczarek Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny na stronie gov.pl, Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła dwutlenek siarki (E 220) w produkcie PIECZARKI MARYNOWANE VITMAR, 750 g. Jest to substancja wywołująca reakcje alergiczne i informacja o tym powinna znaleźć się na opakowaniu (tak samo, jak w przypadkach innych alergenów). Z powodu tego niedopatrzenia, partia opakowań bez stosownej informacji na etykiecie została wycofana. Poniżej szczegóły dotyczące produktu: Produkt: PIECZARKI MARYNOWANE VITMAR, 750 g Producent: P.P.H.U. „VITMAR” Maria Korkus, Dębie 1a, 42-110 Popów Numer partii/ data minimalnej trwałości: 08.2022 GIS zaleca, aby osoby uczulone na dwutlenek siarki nie spożywały tego produktu.  Zastosowanie dwutlenku siarki Dwutlenek siarki jest niepalnym gazem, który jest używany w produkcji żywności ze względu na jego działanie konserwujące. Jego zastosowanie to m.in.: zapobieganie ciemnieniu suszonych owoców i warzyw przeciwdziała rozwojowi pleśni i grzybów w żywności jako dodatek do suszonych owoców, win i marmolady Dwutlenek siarki został uznany za substancję bezpieczną dla zdrowia, pod warunkiem stosowania odpowiednich jego ilości w żywności. Na ten składnik powinny jednak uważać kobiety ciężarne oraz osoby ze skłonnościami do alergii.  Reakcja alergiczna na dwutlenek siarki E 220, czyli dwutlenek siarki znajduje się na liście alergenów, obok takich produktów jak soja, orzeszki ziemne, gluten czy jaja. U osób, które są wrażliwe na dwutlenek siarki, mogą wystąpić objawy astmy. Może to występować...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega przed groźną bakterią w wędzonej rybie. Pod żadnym pozorem nie jedzcie tego produktu
W popularnej rybie wykryto groźne dla zdrowia i życia bakterie. To kolejny przypadek z Listerią monocytogenes w roli głównej. GIS wycofuje produkt z rynku i apeluje o jego niespożywanie. 

Główny Inspektorat Sanitarny wystosował komunikat informujący o tym, że w wyniku badań stwierdzono ponadnormatywną liczbę bakterii Listeria monocytogenes w wędzonym łososiu atlantyckim. Produkt ten jest sprzedawany w sieci Carrefour. Zjedzenie zakażonej ryby może doprowadzić do zagrażającej życiu choroby – listeriozy.  Jakie zagrożenia powoduje Listeria?  Listeria monocytogenes to bakteria Gram-dodatnia, która negatywnie wpływa na układ pokarmowy i powoduje jego dolegliwości. W przypadku zdrowych i silnych organizmów może nie wyrządzić większych szkód. Jednak, gdy trafi na osoby o osłabionej odporności - starsze, a także kobiety w ciąży i noworodki - może doprowadzić do powikłań takich jak sepsa czy zapalenie opon mózgowych, a w przypadku ciężarnych - do poronień.  Jeżeli zauważycie u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy po spożyciu kwestionowanej ryby, zgłoście się do lekarza. Dbajcie o zdrowie swoje i bliskich.  Szczegółowe informacje na temat wycofywanego produktu  Nazwa produktu: Classic’ ŁOSOŚ ALTANTYCKI wędzony na zimno 250 g  Producent: Suempol Sp. z o.o., ul. Białostocka 69 A, 17-100 Bielsk Podlaski   Wyprodukowano dla Carrefour Polska Sp. z o.o., ul. Targowa 72, 03-734 Warszawa    Data minimalnej trwałości: 22.10.2022   Numer partii: L39321  Działania podjęte przez GIS i przedsiębiorców  W związku z zaistniałą sytuacją sieć Carrefour Polska wstrzymała sprzedaż określonej partii łososia we wszystkich swoich sklepach i magazynach. Na terenie sklepów znajdziecie również informację o wycofaniu produktu.  Firma Suempol, która jest producentem ryby, wspólnie z Inspekcją Weterynaryjną próbuje ustalić źródło zakażenia i wycofuje produkt z rynku. Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje i...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: Wykryto bakterie Salmonelli w sezamie z Lidla. Natychmiast wyrzućcie ten produkt
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące partii opakowań z białym sezamem. Okazuje się, że wykryto w nich bakterie Salmonelli. Sprawdźcie, jakie działania podjęto w tej sprawie.

W najnowszym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wykryciu bakterii Salmonelli w partii białego sezamu. Poznajcie szczegóły na temat tego produktu oraz zalecenia dla konsumentów.  Bakterie Salmonelli w sezamie białym Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, w wyniku zbadania próbki nasion sezamu w ramach rutynowej kontroli, wykryto bakterie Salmonella spp. GIS ostrzega, że spożycie sezamu z zanieczyszczonej partii, zwłaszcza bez obróbki termicznej, może wywołać zatrucie pokarmowe. Poniżej podajemy szczegóły wycofanego produktu: Nazwa produktu: Nasiona białego sezamu, łuskane. VITASIA JAPANESE STYLE/ Sesame White Hulled, 50 g Numer partii: L22 164 1 Data minimalnej trwałości: 08/2023 Podmiot wprowadzający na rynek: LIDL Stiftung & KG, Stiftsbergstraße 1, 74172 Neckarsulm, Niemcy Wyprodukowano w: Polska Kraj pochodzenia nasion: spoza UE. Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów Według informacji opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, podmiot odpowiedzialny za dystrybucję wymienionego wyżej produktu podjął już działania mające na celu wycofanie go ze sprzedaży. Ponadto, na stronie internetowej producenta pojawi się informacja na ten temat, a osoby, które zakupiły opakowanie sezamu z wycofanej partii, będą mogły zwrócić ten produkt do sklepu bez paragonu. Zaleca się, by klienci, którzy zakupili produkt „Nasiona białego sezamu, łuskane. VITASIA JAPANESE STYLE/ Sesame White Hulled, 50 g” nie spożywali go.  Objawy zakażenia Salmonellą Bakterie Salmonelli wywołują u ludzi najczęściej choroby układu pokarmowego. Zwykle jest to ostre zatrucie pokarmowe, choć może dojść także do bardziej poważnych powikłań, takich jak zakażenie ogólnoustrojowe.  Do najczęstszych objawów zakażenia Salmonellą należą: nudności bóle...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: wykryto rakotwórcze substancje w ciastkach. Te często kupuje się dzieciom
Z informacji podanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że w ciastkach przeznaczonych dla dzieci wykryto niebezpieczne dla zdrowia substancje. Sprawdźcie szczegóły.

Produkty spożywcze dopuszczone do sprzedaży każdorazowo przechodzą szereg testów, które mają na celu potwierdzenie, że dana żywność może trafić do obrotu. Dzięki skrupulatnym procedurom mamy pewność, że jedzenie dostępne na półkach w sklepach jest bezpieczne do spożycia i się nim nie zatrujemy. Jednak nawet najlepsze systemy bywają zawodne i czasami do sprzedaży trafiają produkty, które absolutnie nie powinny się znaleźć w sklepie. Główny Inspektorat Sanitarny został niedawno poinformowany o wykryciu niebezpiecznych substancji w ciastkach dla dzieci. Poznajcie szczegóły.  Niebezpieczne substancje w ciastkach Unicorn wheels Najnowszy komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy partii ciastek Unicorn wheels 220 g, produkowanych przez markę Aldiva, które są dostępne w sklepach TEDi. Jak podaje GIS, urząd został poinformowany o problemie przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). W ciastkach wykryto bowiem wysoką zawartość estrów glicydowych kwasów tłuszczowych oraz estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD).  Estry kwasów tłuszczowych to niebezpieczne substancje, które są kancerogenne (powodują nowotwory) i genotoksyczne. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie, ciastka Unicorn wheels 220 g marki Aldiva to produkt kierowany do dzieci, a spożycie przez nie żywności zawierającej wymienione wyżej substancje może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Poniżej szczegóły wycofanej partii produktu: Nazwa produktu: Aldiva Unicorn wheels, 220g Numer partii: 42 Data minimalnej trwałości: 21/04/2023 Numer artykułu: 78719002021000000200 Dystrybutor w Polsce: TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o. ul. 11 Listopada 11 40-387 Katowice Kraj pochodzenia: Turcja Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów  Zgodnie z informacjami podanymi przez GIS,...