W łyżkach kuchennych służących do przewracania potraw, zwanych paletami, znaleziono szkodliwą substancję, która ma udowodnione działanie rakotwórcze. Takich łyżek pod żadnym pozorem nie używajcie.

Paleta Kuchenna Kmt Style niebezpieczna dla zdrowia

Tym razem wycofywany jest z rynku gadżet kuchenny służący do smażenia, między innymi do przewracania kotletów na patelni. O zagrożeniu ze strony tego produktu w taki sposób informuje Główny Inspektor Sanitarny:

— Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych, w badanych próbkach wyrobu do kontaktu z żywnością określonego poniżej.

— Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia.

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt: Paleta Kuchenna 33 cm Kmt Style

  • Numer partii: RIF: 6409200
  • Kod kreskowy: 8056046092006
  • Importer: Euro Master Import Export, S.L. C/.Villablino 20E 28947 Madrid España
  • Kraj pochodzenia: P.R.C.

Zobacz także:

GIS poinformował, że Podmiot Kuamao Trade Poland Sp. z o.o. wycofuje kwestionowany produkt z obrotu oraz rozpoczął procedurę informowania odbiorców o możliwości zwrotu. Rozpoczęte zostało także postępowanie wyjaśniające, jak toksyczne substancje dostały się do tworzywa.

Główny Inspektor sanitarny przygotował też następujące zalecenia dla klientów:

— Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością.

Czym są pierwszorzędowe aminy aromatyczne?

Pierwszorzędowe aminy aromatyczne, zwane też PAA, to grupa związków chemicznych wykorzystywanych do produkcji pestycydów, gum, polimerów i barwników. PAA mogą trafić do tworzyw, z których wykonuje się przedmioty i przybory kuchenne przeznaczone do kontaktu z żywnością, jak obecnie wycofywana łyżka, i migrować z nich do potraw.

To proces szkodliwy dla zdrowia, ponieważ wiele tych związków ma udowodnione działanie rakotwórcze. Z tego względu PAA należą do substancji objętych kontrolą w planie kontroli ustanowionym w ZALECENIU KOMISJI (UE) 2019/794 z dnia 15 maja 2019 r.

Źródło: gis.gov.pl, merieuxnutrisciences.com