Od pewnego czasu coraz częściej na stornie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiają się informacje o żywności i innych produktach, które są wycofywane z obiegu. Niedawno informowaliśmy o wycofaniu popularnego dodatku do ciast, oleju i o szkle w jedzeniu.

Komunikaty na ten temat każdy z was powinien czytać. Mogą one dotyczyć jedzenia, które macie u siebie w domach. W takim wypadku koniecznie muście sprawdzić partię produktu i zobaczyć, czy macie go u siebie. Niestosowanie się do tych wytycznych grozi zatruciem, a nawet utratą życia.

GIS wycofuje pieprz

Główny Inspektorat Sanitarny ma za zadanie kontrolować próbki artykułów spożywczych trafiających na do obrotu. Tym razem skontrolowano pieprz. Na stronie GIS widnieje komunikat:

W próbkach określonej poniżej partii pieprzu naturalnego mielonego zbadanej w ramach kontroli urzędowej stwierdzono obecność bakterii Salmonella.

Spożycie produktu, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego.– podaje GIS

Szczegóły dotyczące wycofywanego produktu

Ważne jest nie tylko jakiej firmy jest dany pieprz, ale też seria, marka i kod kreskowy produktu. Znamy te wartości.

Zobacz także:

  • Produkt – Pieprz naturalny – mielony, 100 g
  • Marka – ROL-TIM
  • Najlepiej spożyć przed: 15.04.2022
  • Kod kreskowy – 5 902900 005817
  • Producent – Z.P.H.U.”ROL-TIM” M. Tomczyk, Annolesie 5b, 42-110 Popów
  • Kraj pochodzenia – Wietnam

Jakie będą konsekwencje?

Firma produkująca ten pieprz podjęła odpowiednie kroki i wycofała z obrotu wskazaną partię produktu. Poinformowała też swoich odbiorców o możliwości zwrotu kwestionowanego produktu.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają teraz za zadanie monitorowanie procesu wycofywania produktu w Polsce.

Jeśli znajdziecie ten produkt u siebie w domach, nie powinniście go pod żadnym pozorem spożywać. Szczególnie w formie surowej. Salmonella ginie po obróbce termicznej i po gotowaniu, więc jeśli do tej pory stosowaliście ten pieprz w potrawach (nie na surowo), możecie uniknąć zakażenia.

Źródło: GIS

Czytaj także: