Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy

GIS wycofuje te parówki z Lidla. Są pełne groźnych bakterii

Z popularnej sieci dyskontów spożywczych Lidl, po komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, znikają takie parówki. Jak wynika z informacji, w ich składzie znajdują się niebezpieczne bakterie. Jeśli macie je w swojej lodówce, natychmiast wyrzućcie je do kosza.

Wszelkie artykuły spożywcze, jakie znajdują się na sklepowych półkach podlegają ścisłej kontroli Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ta organizacja dba, aby do koszyków trafiały jedynie produkty o wysokiej i sprawdzonej jakości. O wszelkich błędach informuje społeczność w odpowiednich komunikatach.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Parówki z Lidla wycofane ze sprzedaży 

Po ostatniej kontroli i analizie Głównego Inspektoratu Sanitarnego okazało się, iż w sprzedaży znajdują się wyroby mięsne, a dokładniej parówki z niebezpieczną bakterią w składzie. Były one na półkach w Lidlu. Wraz z komunikatem organizacji, zostały natychmiast wycofane ze sprzedaży oraz produkcji. 

Zobacz także
Inspekcja Jakości Handlowej skontrolowała sprzedawców ryb. Tych lepiej nie kupować

Inspektorzy skontrolowali sprzedawców ryb. Wnioski są fatalne, tych ryb lepiej nie kupować

Niedziela handlowa: czy 25 kwietnia zrobicie zakupy spożywcze?

Niedziela handlowa: czy 16 maja zrobicie zakupy spożywcze?

Trefny towar

Wadliwa partia towaru była sprzedawana przez dyskont spożywczy Lidl. Producentem wyrobów jest Sokołów SA z oddziałem w Czyżewie. Dokładnie chodzi o produkt:

  • „PIKOK Pure Parówki z szynki 250g” z terminem ważności do 4 maja 2021 roku. 

Niebezpieczne parówki pochodzą z partii o numerze 11031, numer serii: C 10349134.
Wraz z komunikatem GIS, trefny towar mięsny natychmiast został wycofany z bieżącej sprzedaży. 

Niebezpieczna bakteria

Przeprowadzone badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Inspekcję Weterynaryjną wskazały, iż w składzie parówek, znalazła się niebezpieczna dla zdrowia i życia bakteria. Dokładniej chodzi o bakterię Listeria monocytogenes. Spożycie skażonego produktu może doprowadzić do rozwoju choroby zwanej listeriozą.

Skutki zakażenia bakterią

Zakażenie bakterią Listeria monocytogenes wiążę się z poważnymi konsekwencjami, które mogą odcisnąć piętno na zdrowiu, jak i życiu. Wśród skutków wyróżnia się:

  • zapalenie spojówek
  • zapalenie węzłów chłonnych
  • zapalenie stawów, płuc, szpiku i kości
  • zapalenie osierdzia i serca mięśniowego
  • zakażenia jelitowo- żołądkowe
  • zapalenie opon mózgowych

Apel GIS

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do konsumentów, którzy posiadają w swoich zasobach dany produkt spożywczy. Te osoby są proszone, o jak najszybsze pozbycie się tych parówek i wyrzucenie ich do śmieci. Spożycie takiego mięsa może przynieść poważne konsekwencje.
 

Czytaj także:

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS ostrzega: groźna bakteria w popularnych parówkach z Biedronki. Nie wolno ich jeść
W popularnych parówkach z dyskontu wykryto groźne bakterie! Państwo Inspekcja Sanitarna nakazała producentowi wycofanie wadliwej partii z obrotu.

Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła bakterie Listeria monocytogenes w popularnych parówkach, które reklamowane są jako… naturalne i wysokiej jakości! Bakteria ta powoduje chorobę zwaną listeriozą. Z czym się to wiąże? Listerioza – przyczyny i objawy Bakterie listerii mogą trafić się w surowych warzywach i owocach, niepasteryzowanych produktach nabiałowych oraz w niedogotowanym czy surowym mięsie i rybach. Zakażenie może także mieć miejsce, jeśli któryś z powyższych produktów poddany był nieprawidłowej obróbce bądź nieprawidłowo spakowany do sprzedaży masowej.  Do objawów listeriozy należą: Gorączka i dreszcze, Bóle mięśni Dolegliwości trawienne (biegunka, wymioty czy bóle żołądka) Często mogą one być mylone z różnymi innymi dolegliwościami, a także z objawami grypopodobnymi, jednak nie należy ich lekceważyć.  Bakterie w parówkach z Biedronki GIS nakazał wycofanie jednej partii parówek z szynki marki Kraina Wędlin Nature (250 g) – w produkcie wykryto bakterie Listeria monocytogenes. Macie te parówki w domu? Sprawdźcie, czy trafiła wam się skażona paczka. Producent zobowiązany został do wycofania partii nr 10971 z numerem seryjnym „Seria C: 09749229” oraz terminem ważności do 01.05.2021. Producentem parówek sprzedawanych pod nazwą Kraina Wędlin jest spółka Sokołów. Jeśli posiadacie produkt z tej partii, skonsultujcie się z infolinią producenta bądź dystrybutora (Biedronka) i pod żadnym pozorem nie jedzcie tych parówek! „W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem” – ostrzega Państwo Inspekcja Sanitarna. Czytaj też: GIS wycofuje popularny dodatek do...

pilne
Newsy
Gis ostrzega: akcesoria kuchenne z popularnego sklepu są niebezpieczne dla zdrowia. Mogą być rakotwórcze
Jeśli niedawno kupiliście akcesoria kuchenne, koniecznie przeczytajcie ten artykuł – produkty sprzedawane w jednym z popularnych sklepów zostały wycofane ze sprzedaży!

Produkty, które trafiają do sprzedaży są stale badane przed dopuszczeniem ich do obrotu. To pozwala zagwarantować, że sprzedawane w sklepach towary są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Niestety, czasami na półki trafiają produkty, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć. Ostatnia kontrola Głównego Inspektoratu Sanitarnego wykazała, że akcesoria kuchenne sprzedawane w popularnych sklepach z produktami gospodarstwa domowego są trujące dla ludzi i natychmiast zostały wycofane z obrotu. Niebezpieczne produkty Przeprowadzona kontrola wykazała, że wycofywane już ze sprzedaży produkty zawierały zbyt duże ilości pierwszorzędnych amin aromatycznych . Są to substancje, które po dostaniu się do układu pokarmowego człowieka mogą prowadzić do rozwoju nowotworów . Produkty, w których znaleziono te substancje to akcesoria kuchenne, które miałyby regularny kontakt z żywnością, a tym samym powodowały by migrację amin aromatycznych do jedzenia. Z tego powodu zostały decyzją Głównego Inspektoratu Sanitarnego natychmiast wycofane ze sprzedaży. Oświadczenie sklepu Produkty, w których znaleziono podwyższoną ilość rakotwórczych substancji sprzedawane były w sklepach Pepco – popularnej sieci sprzedającej artykuły gospodarstwa domowego, zabawki oraz odzież dla dorosłych i dzieci. Na oficjalnej stronie internetowej sieci Pepco opublikowano komunikat, w którym sieć informuje o wycofaniu części produktów ze sprzedaży: W wyniku przeprowadzonej przez Inspekcję Sanitarną kontroli, wyżej wymienione produkty zostały wycofane z obrotu handlowego ze względu na przekroczony dopuszczalny limit pierwszorzędowych amin aromatycznych Produkty wycofane ze sprzedaży Produktami, które decyzją GIS zostały wycofane z obrotu są poniższe akcesoria...

Te przyprawy zostały skażone tlenkiem etylenu i trzeba je wyrzucić jak najszybciej. Macie je w domu?
Newsy
GIS wycofuje produkt spożywczy, który jest w każdym sklepie. Pod żadnym pozorem go nie kupujcie
Główny Inspektorat Sanitarny stale stoi na straży produktów pojawiających się na sklepowych półkach. Dzisiaj się pojawiła informacja, że wycofuje ze sprzedaży popularne lody.

Produkty znajdujące się w sprzedaży są pod ścisłą kontrolą Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Urząd nadzoruje nie tylko działanie danych placówek sklepowych, ale również artykuły spożywcze pojawiające się na ich półkach. Dzięki temu konsumenci mają pewność co do dobrej jakości nabywanych towarów. Wycofanie ze sprzedaży popularnych lodów W czwartek Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat, w którym poinformował o wycofaniu z bieżącej sprzedaży produktów marki M&M’s, a dokładniej lodów z orzechowymi cukierkami. Takie działania zostały podjęte, gdyż na konkretnych partiach artykułów spożywczych, nie umieszczono oznakowania w języku polskim, a także alergenów znajdujących się w ich składzie. Informacja dotyczy konkretnie produktu o nazwie „Peanut M&Ms Ice Cream” o wadze 62 g. Partie z niepełnym oznaczeniem to: 028D2DOE01, 028D3DOE01, 028E1DOE01. Według informacji zamieszczonych na opakowaniu, ostateczna data do spożycia to 31 grudnia bieżącego roku. Prowadzone działania przez GIS oraz dystrybutora O zaistniałej niefortunnej sytuacji, Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany przez firmę Mars Polska Sp z o.o. Dystrybutor prowadzi obecnie działania mające na celu wycofanie podanych partii artykułów spożywczych z obrotu. Cały proces jest nieustannie monitorowany przez GIS, który uważnie przygląda się przeprowadzanej akcji. Celem firmy Mars Polska Sp z o.o., jest szybkie usunięcie produktu ze sklepowych półek, aby uniknąć niepożądanych sytuacji, jak problemy zdrowotne czy konsekwencje alergiczne. Zalecenia dla konsumentów Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie apeluje do konsumentów, którzy mogliby nabyć w ostatnim czasie dany produkt, o...

mięso w sklepie
AdobeStock
Newsy
Salmonella w polskim mięsie. Już 5 osób zmarło z powodu zatrucia
W sklepach w Wielkiej Brytanii wycofano ze sprzedaży produkty z mięsem z kurczaka pochodzącego z Polski. Mięso jest prawdopodobnie skażone bakteriami salmonelli. Na chwilę obecną jest zatrutych kilkaset osób, a niestety pięć z nich zmarło.

Brytyjski odpowiednik polskiego Głównego Inspektoratu Sanitarnego wycofał ze sklepów i sprzedaży produkty mięsne z udziałem kurczaka. Kilkaset osób zatruło się po spożyciu tych produktów w Wielkiej Brytanii, zaś pięć osób zmarło. Import mięsa z Polski Kurczak wyprodukowany w Polsce został przetransportowany do Wielkiej Brytanii, gdzie następnie został przetworzony na inne produkty w postaci kurczaka w panierce. Te wyroby były przeznaczone do szybkiego, samodzielnego przygotowania w domu. Były sprzedawane w większych sieciowych sklepach.  Zakażony produkt Według Brytyjskiej Food Agency mięso z kurczaka było skażone bakteriami salmonelli. Poprzez spożycie wyrobów z udziałem tego mięsa setki osób zatruło się, a niestety pięć zmarło. Sprawa związana z tym produktem jest nadal wyjaśniana. Niebezpieczne bakterie salmonelli Bakterie salmonelli są odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Mogą się nimi zarazić zarówno ludzie jak i zwierzęta. Najczęściej spotyka się je w mięsie drobiowym bądź jajach. Do zakażenia tą bakterią może dojść w trzech przypadkach: drogą pokarmową - poprzez spożycie skażonego mięsa, jaj, mleka, a nawet majonezu, bezpośredni kontakt z inną zakażoną osobą bądź zwierzęciem, poprzez picie zakażonej wody zanieczyszczonej odchodami, wówczas najczęściej powstają epidemie wodne.   Objawy zakażenia salmonellą Pierwsze konsekwencje zarażenia się tą bakterią występują po około 10-48 godzinach od styczności ze skażonym produktem. Wówczas wytwarza się reakcja zapalna w jelicie. Bakterie z tej części ciała mogą swobodnie przemieścić się do innych narządów jak wątroba czy węzły chłonne. Osoby mające niższą odporność są bardziej narażone na tego typu zakażenia, gdyż bakteria salmonelli może ostatecznie...