Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy

GIS wycofuje te parówki z Lidla. Są pełne groźnych bakterii

Z popularnej sieci dyskontów spożywczych Lidl, po komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, znikają takie parówki. Jak wynika z informacji, w ich składzie znajdują się niebezpieczne bakterie. Jeśli macie je w swojej lodówce, natychmiast wyrzućcie je do kosza.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 24, 2021

Wszelkie artykuły spożywcze, jakie znajdują się na sklepowych półkach podlegają ścisłej kontroli Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ta organizacja dba, aby do koszyków trafiały jedynie produkty o wysokiej i sprawdzonej jakości. O wszelkich błędach informuje społeczność w odpowiednich komunikatach.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Parówki z Lidla wycofane ze sprzedaży 

Po ostatniej kontroli i analizie Głównego Inspektoratu Sanitarnego okazało się, iż w sprzedaży znajdują się wyroby mięsne, a dokładniej parówki z niebezpieczną bakterią w składzie. Były one na półkach w Lidlu. Wraz z komunikatem organizacji, zostały natychmiast wycofane ze sprzedaży oraz produkcji. 

Zobacz także

Trefny towar

Wadliwa partia towaru była sprzedawana przez dyskont spożywczy Lidl. Producentem wyrobów jest Sokołów SA z oddziałem w Czyżewie. Dokładnie chodzi o produkt:

  • „PIKOK Pure Parówki z szynki 250g” z terminem ważności do 4 maja 2021 roku. 

Niebezpieczne parówki pochodzą z partii o numerze 11031, numer serii: C 10349134.
Wraz z komunikatem GIS, trefny towar mięsny natychmiast został wycofany z bieżącej sprzedaży. 

Niebezpieczna bakteria

Przeprowadzone badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Inspekcję Weterynaryjną wskazały, iż w składzie parówek, znalazła się niebezpieczna dla zdrowia i życia bakteria. Dokładniej chodzi o bakterię Listeria monocytogenes. Spożycie skażonego produktu może doprowadzić do rozwoju choroby zwanej listeriozą.

Skutki zakażenia bakterią

Zakażenie bakterią Listeria monocytogenes wiążę się z poważnymi konsekwencjami, które mogą odcisnąć piętno na zdrowiu, jak i życiu. Wśród skutków wyróżnia się:

  • zapalenie spojówek
  • zapalenie węzłów chłonnych
  • zapalenie stawów, płuc, szpiku i kości
  • zapalenie osierdzia i serca mięśniowego
  • zakażenia jelitowo- żołądkowe
  • zapalenie opon mózgowych

Apel GIS

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do konsumentów, którzy posiadają w swoich zasobach dany produkt spożywczy. Te osoby są proszone, o jak najszybsze pozbycie się tych parówek i wyrzucenie ich do śmieci. Spożycie takiego mięsa może przynieść poważne konsekwencje.
 

Czytaj także:

Komentarze