Jak informuje GIS, talerze były dostępne w sprzedaży przez niemal 5 miesięcy. Klienci, którzy kupili produkt w dniach 15 lipca – 11 grudnia 2020 roku zostali narażeni na niemałe problemy zdrowotne. Bowiem badania wykazały, że zawarty w talerzach ołów migruje do umieszczanej na nich żywności, a co za tym idzie, również do ludzkiego organizmu.

Migrujący ołów w talerzach dekoracyjnych

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez TEDi (…) o wycofaniu talerzy płaskich z motywem kwiatów ze względu na stwierdzoną w badaniach laboratoryjnych migrację ołowiu z talerzy do żywności. Spożywanie żywności zanieczyszczonej ołowiem ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi – czytamy w komunikacie GIS.

Objawy zakażenia ołowiem

Ołów to jedna z najgroźniejszych dla ludzkiego organizmu trucizn. W fazie początkowej zatrucie tym pierwiastkiem chemicznym może przejawiać się w ślinotoku, bólach głowy i brzucha, zaparciach, nudnościach oraz słodkawym posmaku w ustach. 

Z godziny na godzinę objawy nasilają się coraz bardziej. W drugiej fazie zatrucie wywołuje spadek ciśnienia krwi, wymioty oraz bardzo niską temperaturę ciała. 

Z kolei przewlekłe zatrucie ołowiem rozpoznacie po żółtoszarym zabarwieniu skóry, bólach mięśni, osłabieniu oraz objawach świadczących o uszkodzeniu układu nerwowego, takich jak niedowłady kończyn, zaburzenia pamięci, bezsenność, bóle i zawroty głowy. 

Zobacz także:

Zatrucie ołowiem jest szczególnie groźne w przypadku najmłodszych. Bowiem w dzieciństwie podatność na wchłanianie tego związku chemicznego jest o wiele większa niż w życiu dorosłym. Różnice są na poziomie aż 40 proc. W młodym organizmie ołów może wyrządzić największe szkody.

Zwróćcie te talerze

Felerne talerze z migrującym ołowiem (talerz Opal o wymiarach 20,4 x 2,1 cm) posiadają numer artykułu – 72400001021000000100. Jeśli macie je w swoich domach, koniecznie zwróćcie produkt w najbliższym sklepie TEDi. Następnie udajcie się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzcie o zaistniałej sytuacji.