Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia. Sprzedaż produktów żywnościowych, które ją zawierają, jest niedozwolona na terenie Unii Europiejskiej i w związku z tym także w Polsce. Skażenie dotyczy lodów. O jakie konkretnie lody chodzi?

GIS wycofuje lody Lody wodne EAU YEAH w 2 smakach

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie, że po otrzymaniu informacji przekazanej z Systemu Wczesnego Ostrzegania o niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF), zalecił wycofanie niektórych partii lodów wodnych EAU Yeah,  ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika, który został zanieczyszczony tlenkiem etylenu.

Dystrybutor w Polsce - Bio Planet S.A., Wilkowa Wieś 7, 05-084 Leszno, niezwłocznie po uzyskaniu informacji od dostawcy, podjął działania mające na celu wycofanie z obrotu niżej wskazanych partii produktów, wytworzonych z użyciem zanieczyszczonego składnika.

Wycofane partie produktów:

  1. Nazwa produktu: Lody wodne EAU YEAH Malina-Pomarańcza-Ananas BIO (6x60g) Numer partii: 1095001. Data minimalnej trwałości: 05.04.2023.
  2. Nazwa produktu: Lody wodne EAU YEAH Malina-Pomarańcza-Ananas-Cytryna BIO (8x40g) Numer partii: 1061011, 1096010. Data minimalnej trwałości: 03.03.2023, 06.04.2023.

Zdjęcia skażonych produktów można znaleźć na stronach urzędu. GIS przestrzega konsumentów przed jedzeniem lodów objętych ostrzeżeniem i radzi:

Zobacz także:

Nie należy spożywać partii produktów określonych w tym komunikacie - ostrzega sanepid.

Czym jest tlenek etylenu i skąd się bierze w żywności?

Tlenek etylenu to łatwopalny, bezbarwny gaz o zapachu przypominającym eter. Używany jest do produkcji rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, do produkcji preparatów do niszczenia szkodników np. w drewnie, a także do sterylizacji sprzętu chirurgicznego w szpitalach.

W żadnym wypadku nie powinien znajdować się w żywności. Dość późno, bo dopiero pod koniec 2020 roku, jego obecność w żywności zaczęła być zgłaszana i monitorowana. Przyczyną skażenia gazem, w pierwszych wykrytych w Europie produktach spożywczych, w sezamie z Indii, prawdopodobnie było użycie go do sterylizacji sezamu przed pakowaniem.

Czym grozi spożywanie żywności zakażonej tlenkiem etylenu?

Tlenek etylenu to szkodliwa substancja, która po raz pierwszy zauważono w żywności sprowadzanej z Azji, we wrześniu 2020 r. Został sklasyfikowany w unijnym rozporządzeniu jako substancja 1B, co oznacza, że jest:

  • Rakotwórcza
  • Wykazująca mutagenność tj dużą zdolność do wywoływania mutacji komórek
  • Negatywnie wpływająca za rozrodczość

Długotrwałe spożywanie tlenku etylenu, może powodować:

  • Bóle głowy
  • Mdłości
  • Wymioty
  • Biegunkę
  • Trudności w oddychaniu
  • Oparzenia skóry

Źródło: GIS, gazeta.pl, radio Zet