GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS wycofuje popularne batony zbożowe. Znaleziono w nich niebezpieczny składnik

Batony zbożowe okazały się nie tak zdrowe, jak mogliście sądzić. Sprawdźcie czy tych partii nie macie w domu.

Kolejny raz ta sama marka batonów jest wycofywana z rynku z powodu niebezpiecznych dodatków. Poprzednio w batonach znaleziono szkło, teraz stwierdzono zanieczyszczenie groźną substancją pochodzącą z surowca, który był wykorzystywany do produkcji batonów. Producent już je wycofuje z rynku.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Batony zbożowe zawierają tlenek etylenu – nie jedzcie ich

Główny Inspektor Sanitarny został powiadomiony przez system RASFF o tym, że w kilku partiach batonów zbożowych marki „Ba", produkowanych przez producenta „Bakalland", znajduje się szkodliwy tlenek etylenu. Producent rozpoczął już wycofywanie zanieczyszczonego produktu ze sklepów, na polecenie Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białej Podlaskiej.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą monitorować wycofanie kwestionowanych partii produktu z obrotu w Polsce i zalecają konsumentom:

Nie należy spożywać partii produktu wskazanych w komunikacie.

Zobacz także
Anna Popek zachwyca młodzieńczą cerą bez makijażu. Je śniadania z tym produktem i uważa, że dzięki temu tak wygląda

Anna Popek zachwyca młodzieńczą cerą bez makijażu. Sekret? Zdrowe śniadania z dodatkiem 1 zboża

Firma Anny Lewandowskiej tłumaczy się klientom z robali z batonach. "Muchy, pajęczyny - coś okropnego"

Firma Anny Lewandowskiej tłumaczy się z robali w batonach: „Mikroskopijne larwy”

Szczegóły partii wycofywanych batonów „Ba"

Ostrzeżenie dotyczy wskazanych partii batonów, produkowanych przez: Bakalland S.A., ul. Fabryczna 5, 00-446 Warszawa — Zakład Produkcyjny, ul. Brzeska 70, 21-505 Janów Podlaski.

Wycofywane partie:

  • BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002326697, data ważności 31.07.2022
  • BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002318934, data ważności 31.05.2022
  • BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002312337, data ważności 31.03.2022
  • BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002322091, data ważności 30.06.2022
  • MIX batonów BA!lans 0002320540 ww. nr partii widnieje na opakowaniu zbiorczym – kartonie, w którym znajduje się mix batonów o różnych nr partii i smakach, w tym baton kwestionowany o nr partii 0002318934, data ważności 31.05.2022

GIS wycofuje popularne batony zbożowe. Znaloziono w nich niebezpieczny składnik
www.gov.pl

GIS wycofuje popularne batony zbożowe. Znaloziono w nich niebezpieczny składnik
www.gov.pl

Dlaczego tlenek etylenu jest szkodliwy i jak działa system RASFF?

Tlenek etylenu to substancja niebezpieczna dla zdrowia. Dodatkowo, nie sposób jest ustalić dawki, od której rozpoczyna się szkodliwe działanie. Z tego względu przyjmuje się, że każda ilość wykryta w produkcie, eliminuje go ze sprzedaży.

Skąd ta substancja bierze się w żywności? Jak wynika z ostatnich ostrzeżeń dotyczących bardzo różnych produktów żywnościowych, tlenek etylenu to gaz, który jest prawdopodobnie masowo używany przez azjatyckich producentów składników żywności do ich sterylizacji. Ponieważ nie ustala się minimalnych dopuszczalnych dawek, produkty z nawet śladowymi ilościami tlenku etyku, nie mogą być sprzedawane na terenie Polski.

RASFF to system wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwach pochodzących żywności, który działa na terenie Unii europejskiej od 1979 r. Jego celem jest natychmiastowe ostrzeżenie o niebezpieczeństwie, jakie żywność może nieść dla zdrowia ludzi.

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności na terenie danego kraju członkowskiego, mają za zadanie natychmiast podjąć działania zgodnie z procedurami, w tym przypadku dotyczą one natychmiastowego wycofania produktu ze sprzedaży i monitorowania czy to wycofanie przebiega sprawnie.

Źródło: gov.pl, wikipedia.pl, radiozet.pl

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS wycofuje popularny produkt spożywczy. Jest skażony tlenkiem etylenu
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z rynku produktu skażonego tlenkiem etylenu. Sprawdźcie, czy przypadkiem nie macie go w swoim zamrażalniku.

Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia. Sprzedaż produktów żywnościowych, które ją zawierają, jest niedozwolona na terenie Unii Europiejskiej i w związku z tym także w Polsce. Skażenie dotyczy lodów. O jakie konkretnie lody chodzi? GIS wycofuje lody Lody wodne EAU YEAH w 2 smakach Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie, że po otrzymaniu informacji przekazanej z Systemu Wczesnego Ostrzegania o niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF), zalecił wycofanie niektórych partii lodów wodnych EAU Yeah,  ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika, który został zanieczyszczony tlenkiem etylenu. Dystrybutor w Polsce - Bio Planet S.A., Wilkowa Wieś 7, 05-084 Leszno, niezwłocznie po uzyskaniu informacji od dostawcy, podjął działania mające na celu wycofanie z obrotu niżej wskazanych partii produktów, wytworzonych z użyciem zanieczyszczonego składnika. Wycofane partie produktów: Nazwa produktu: Lody wodne EAU YEAH Malina-Pomarańcza-Ananas BIO (6x60g) Numer partii: 1095001. Data minimalnej trwałości: 05.04.2023. Nazwa produktu: Lody wodne EAU YEAH Malina-Pomarańcza-Ananas-Cytryna BIO (8x40g) Numer partii: 1061011, 1096010. Data minimalnej trwałości: 03.03.2023, 06.04.2023. Zdjęcia skażonych produktów można znaleźć na stronach urzędu. GIS przestrzega konsumentów przed jedzeniem lodów objętych ostrzeżeniem i radzi: Nie należy spożywać partii produktów określonych w tym komunikacie - ostrzega sanepid. Czym jest tlenek etylenu i skąd się bierze w żywności? Tlenek etylenu to łatwopalny, bezbarwny gaz o zapachu przypominającym eter. Używany jest do produkcji rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, do produkcji...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS alarmuje: popularna pasta do smarowania kanapek skażona tlenkiem etylenu
Główny Inspektorat Sanitarny wydał właśnie oświadczenie na temat wycofania popularnej pasty na kanapki. Sprawdźcie szczegóły.

Główny Inspektorat Sanitarny postanowił wycofać z obrotu partię popularnej pasty kanapkowej z łososiem marki Abba. Eksperci wykryli w niej bardzo szkodliwy dla zdrowia tlenek etylenu: Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez firmę Orkla Foods Sweden wycofaniu niektórych partii pasty z łososia 145 g marki Abba, ze względu na zastosowanie do jej produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu – podano w oficjalnym komunikacie. Jak wiadomo, tlenek etylenu jest substancją niebezpieczną dla zdrowia, która może doprowadzić do wielu groźnych chorób. Szczegóły dotyczące wycofywanej partii: Nazwa produktu: Pasta z łososia 145 g marki Abba Numer partii: 0000030030 Data minimalnej trwałości: 24.08.2022 Producent: Orkla Foods Sweden Isbergs gata 9B Malmö Zdjęcie produktu:  Zalecenia dla konsumentów: Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie. Produkt wycofano ze sklepu Tuż po opublikowaniu komunikatu GIS-u, skażona pasta natychmiast została wycofana ze sklepów. Jeśli kupiliście ostatnio pastę kanapkową z łososia w tubce marki Abba, koniecznie sprawdźcie, czy nie chodzi o tę feralną partię. Jeśli odkryjecie, że kupiliście skażony produkt, natychmiast zwróćcie go do sklepu. Jeśli zaś zjedliście go, skontaktujcie się ze swoim lekarzem. Dlaczego tlenek etylenu jest szkodliwy dla zdrowia? Tlenek etylenu to bardzo niebezpieczna dla zdrowia substancja. Na jej działanie narażeni są głównie pracownicy zatrudnieni w sektorze usług medycznych, przemyśle poligraficznym i chemicznym oraz przy produkcji gumy i tworzyw sztucznych. Liczne badania potwierdziły, że tlenek etylenu może być groźny nie tylko...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
Zupka chińska wycofana ze sklepów. Wykryto w niej rakotwórczy składnik
Lubicie jeść zupki chińskie? Sprawdźcie czy nie kupiliście przypadkiem partii, która właśnie została wycofana przez GIS.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał właśnie oświadczenie, w którym informuje o wycofaniu chętnie kupowanej zupki chińskiej. Jeżeli macie ją w swojej kuchni, pod żadnym pozorem jej nie jedzcie. Produkt należy wyrzucić do kosza lub zwrócić do sklepu. O jaką konkretnie partię chodzi? GIS wycofuje zupkę chińską Jadacie czasami zupki chińskie? Koniecznie sprawdźcie, czy nie macie w swoim domu zupki Nongshim Shin Kimchi. W produkcie tym odkryto rakotwórczy tlenek etylenu. Nie jedzcie tej zupy – może ona zagrażać waszemu zdrowiu. Szczegóły dotyczące produktu: Nazwa produktu: Nongshim Shin Kimchi, 120 g Data minimalnej trwałości: 19.05.2022 Producent: Nongshim Co.,LTD., 370 Shindaebang-Dong, 156-709 Seul Kraj pochodzenia: Korea Południowa Numer partii: TE21 GIS został poinformowany przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o tym, że produkt natychmiast powinien być wycofany ze sklepów. Co to jest tlenek etylenu? Tlenek etylenu to wyjątkowo toksyczny i szkodliwy składnik. To łatwopalny, bezbarwny gaz, którego zapach przypomina eter. Tlenek etylenu jest używany m.in. do produkcji: rozpuszczalników płynów zapobiegających zamarzaniu detergentów klejów do produkcji oraz do sterylizacji sprzętu chirurgicznego w szpitalach Kraje europejskie borykają się w ostatnim czasie z coraz większą liczbą wycofywanych produktów w związku z obecnością tlenku etylenu. Substancję tę po raz pierwszy odkryto we wrześniu 2020 r. w produktach z Indii zawierających nasiona sezamu. Tlenek etylenu został użyty do zmniejszenia lub wyeliminowania skażenia mikrobiologicznego salmonellą. Stosowanie tlenku etylenu do dezynfekcji żywności jest zakazane w Europie. Czym może grozić jedzenie...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: wycofano lody waniliowe ze względu na zanieczyszczenie tlenkiem etylenu
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu partii lodów waniliowych, ze względu na skażenie groźną substancją, czyli tlenkiem etylenu.

Główny Inspektorat Sanitarny otrzymał informację z Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wycofywaniu części partii lodów ze sprzedaży przez francuską firmę Häagen-Dazs. Okazało się, że zostały one skażone przez tlenek etylenu, szkodliwy składnik o działaniu rakotwórczym. Szczegóły poniżej. Tlenek etylenu w lodach waniliowych Skąd tlenek etylenu wziął się w lodach? Substancja ta znalazła się w jednym ze składników stosowanych do produkcji lodów Häagen-Dazs, w ekstrakcie waniliowym. Importer tych produktów na rynku polskim, firma IGLOTEX SA podjęła decyzję o wycofaniu ze sprzedaży tych partii zanieczyszczonego produktu, które trafiły już do sprzedaży.  Poniżej podajemy szczegóły na temat lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu oraz numery wycofywanych partii: Nazwa produktu: Vanille ice cream 460 ml Producent: Häagen-Dazs Dystrybutor: IGLOTEX S.A., ul. Leśna 2, 80-220 Skórcz Numery partii i data minimalnej trwałości: 4284602, 08.05.2023 4166999, 24.08.2022 4154886, 26.07.2022 4241137, 27.01.2023 4251427, 27.02.2023 4265875, 21.03.2023 Proces wycofywania powyższych produktów z obrotu jest nadzorowany przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.  Osobom, które kupiły ten produkt zaleca się, by go nie spożywały. Co to jest tlenek etylenu? Tlenek etylenu to organiczny związek chemiczny, który stosowany jest w przemyśle np. w płynach zapobiegających zamarzaniu, do zwalczania grzybów i bakterii w pielęgnacji starych książek czy do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem umieściła tlenek etylenu na liście substancji rakotwórczych - może on powodować raka piersi, a także problemy z płodnością.  Skąd tlenek etylenu bierze się w żywności?...