GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS wycofuje popularne batony zbożowe. Znaleziono w nich niebezpieczny składnik

Batony zbożowe okazały się nie tak zdrowe, jak mogliście sądzić. Sprawdźcie czy tych partii nie macie w domu.

Kolejny raz ta sama marka batonów jest wycofywana z rynku z powodu niebezpiecznych dodatków. Poprzednio w batonach znaleziono szkło, teraz stwierdzono zanieczyszczenie groźną substancją pochodzącą z surowca, który był wykorzystywany do produkcji batonów. Producent już je wycofuje z rynku.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Batony zbożowe zawierają tlenek etylenu – nie jedzcie ich

Główny Inspektor Sanitarny został powiadomiony przez system RASFF o tym, że w kilku partiach batonów zbożowych marki „Ba", produkowanych przez producenta „Bakalland", znajduje się szkodliwy tlenek etylenu. Producent rozpoczął już wycofywanie zanieczyszczonego produktu ze sklepów, na polecenie Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białej Podlaskiej.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą monitorować wycofanie kwestionowanych partii produktu z obrotu w Polsce i zalecają konsumentom:

Nie należy spożywać partii produktu wskazanych w komunikacie.

Zobacz także
Anna Popek zachwyca młodzieńczą cerą bez makijażu. Je śniadania z tym produktem i uważa, że dzięki temu tak wygląda

Anna Popek zachwyca młodzieńczą cerą bez makijażu. Sekret? Zdrowe śniadania z dodatkiem 1 zboża

Firma Anny Lewandowskiej tłumaczy się klientom z robali z batonach. "Muchy, pajęczyny - coś okropnego"

Firma Anny Lewandowskiej tłumaczy się z robali w batonach: „Mikroskopijne larwy”

Szczegóły partii wycofywanych batonów „Ba"

Ostrzeżenie dotyczy wskazanych partii batonów, produkowanych przez: Bakalland S.A., ul. Fabryczna 5, 00-446 Warszawa — Zakład Produkcyjny, ul. Brzeska 70, 21-505 Janów Podlaski.

Wycofywane partie:

  • BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002326697, data ważności 31.07.2022
  • BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002318934, data ważności 31.05.2022
  • BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002312337, data ważności 31.03.2022
  • BA!lans Baton Waniliowe Cappucino, 38 g, numer partii 0002322091, data ważności 30.06.2022
  • MIX batonów BA!lans 0002320540 ww. nr partii widnieje na opakowaniu zbiorczym – kartonie, w którym znajduje się mix batonów o różnych nr partii i smakach, w tym baton kwestionowany o nr partii 0002318934, data ważności 31.05.2022

GIS wycofuje popularne batony zbożowe. Znaloziono w nich niebezpieczny składnik
www.gov.pl

GIS wycofuje popularne batony zbożowe. Znaloziono w nich niebezpieczny składnik
www.gov.pl

Dlaczego tlenek etylenu jest szkodliwy i jak działa system RASFF?

Tlenek etylenu to substancja niebezpieczna dla zdrowia. Dodatkowo, nie sposób jest ustalić dawki, od której rozpoczyna się szkodliwe działanie. Z tego względu przyjmuje się, że każda ilość wykryta w produkcie, eliminuje go ze sprzedaży.

Skąd ta substancja bierze się w żywności? Jak wynika z ostatnich ostrzeżeń dotyczących bardzo różnych produktów żywnościowych, tlenek etylenu to gaz, który jest prawdopodobnie masowo używany przez azjatyckich producentów składników żywności do ich sterylizacji. Ponieważ nie ustala się minimalnych dopuszczalnych dawek, produkty z nawet śladowymi ilościami tlenku etyku, nie mogą być sprzedawane na terenie Polski.

RASFF to system wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwach pochodzących żywności, który działa na terenie Unii europejskiej od 1979 r. Jego celem jest natychmiastowe ostrzeżenie o niebezpieczeństwie, jakie żywność może nieść dla zdrowia ludzi.

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności na terenie danego kraju członkowskiego, mają za zadanie natychmiast podjąć działania zgodnie z procedurami, w tym przypadku dotyczą one natychmiastowego wycofania produktu ze sprzedaży i monitorowania czy to wycofanie przebiega sprawnie.

Źródło: gov.pl, wikipedia.pl, radiozet.pl

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS wycofuje popularny produkt spożywczy. Jest skażony tlenkiem etylenu
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z rynku produktu skażonego tlenkiem etylenu. Sprawdźcie, czy przypadkiem nie macie go w swoim zamrażalniku.

Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia. Sprzedaż produktów żywnościowych, które ją zawierają, jest niedozwolona na terenie Unii Europiejskiej i w związku z tym także w Polsce. Skażenie dotyczy lodów. O jakie konkretnie lody chodzi? GIS wycofuje lody Lody wodne EAU YEAH w 2 smakach Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie, że po otrzymaniu informacji przekazanej z Systemu Wczesnego Ostrzegania o niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF), zalecił wycofanie niektórych partii lodów wodnych EAU Yeah,  ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika, który został zanieczyszczony tlenkiem etylenu. Dystrybutor w Polsce - Bio Planet S.A., Wilkowa Wieś 7, 05-084 Leszno, niezwłocznie po uzyskaniu informacji od dostawcy, podjął działania mające na celu wycofanie z obrotu niżej wskazanych partii produktów, wytworzonych z użyciem zanieczyszczonego składnika. Wycofane partie produktów: Nazwa produktu: Lody wodne EAU YEAH Malina-Pomarańcza-Ananas BIO (6x60g) Numer partii: 1095001. Data minimalnej trwałości: 05.04.2023. Nazwa produktu: Lody wodne EAU YEAH Malina-Pomarańcza-Ananas-Cytryna BIO (8x40g) Numer partii: 1061011, 1096010. Data minimalnej trwałości: 03.03.2023, 06.04.2023. Zdjęcia skażonych produktów można znaleźć na stronach urzędu. GIS przestrzega konsumentów przed jedzeniem lodów objętych ostrzeżeniem i radzi: Nie należy spożywać partii produktów określonych w tym komunikacie - ostrzega sanepid. Czym jest tlenek etylenu i skąd się bierze w żywności? Tlenek etylenu to łatwopalny, bezbarwny gaz o zapachu przypominającym eter. Używany jest do produkcji rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, do produkcji...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS alarmuje: popularna pasta do smarowania kanapek skażona tlenkiem etylenu
Główny Inspektorat Sanitarny wydał właśnie oświadczenie na temat wycofania popularnej pasty na kanapki. Sprawdźcie szczegóły.

Główny Inspektorat Sanitarny postanowił wycofać z obrotu partię popularnej pasty kanapkowej z łososiem marki Abba. Eksperci wykryli w niej bardzo szkodliwy dla zdrowia tlenek etylenu: Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez firmę Orkla Foods Sweden wycofaniu niektórych partii pasty z łososia 145 g marki Abba, ze względu na zastosowanie do jej produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu – podano w oficjalnym komunikacie. Jak wiadomo, tlenek etylenu jest substancją niebezpieczną dla zdrowia, która może doprowadzić do wielu groźnych chorób. Szczegóły dotyczące wycofywanej partii: Nazwa produktu: Pasta z łososia 145 g marki Abba Numer partii: 0000030030 Data minimalnej trwałości: 24.08.2022 Producent: Orkla Foods Sweden Isbergs gata 9B Malmö Zdjęcie produktu:  Zalecenia dla konsumentów: Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie. Produkt wycofano ze sklepu Tuż po opublikowaniu komunikatu GIS-u, skażona pasta natychmiast została wycofana ze sklepów. Jeśli kupiliście ostatnio pastę kanapkową z łososia w tubce marki Abba, koniecznie sprawdźcie, czy nie chodzi o tę feralną partię. Jeśli odkryjecie, że kupiliście skażony produkt, natychmiast zwróćcie go do sklepu. Jeśli zaś zjedliście go, skontaktujcie się ze swoim lekarzem. Dlaczego tlenek etylenu jest szkodliwy dla zdrowia? Tlenek etylenu to bardzo niebezpieczna dla zdrowia substancja. Na jej działanie narażeni są głównie pracownicy zatrudnieni w sektorze usług medycznych, przemyśle poligraficznym i chemicznym oraz przy produkcji gumy i tworzyw sztucznych. Liczne badania potwierdziły, że tlenek etylenu może być groźny nie tylko...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS pilnie wycofuje ze sklepów gotowe danie z ryżem. Wykryto w nim rakotwórczy składnik
Główny Inspektorat Sanitarny przekazał komunikat, w którym ostrzega przed spożywaniem skażonej żywności. Sprawdźcie szczegóły.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował najnowszy komunikat dotyczący żywności skażonej rakotwórczym tlenkiem etylenu. Chodzi o gotowe danie z ryżem i kurczakiem. W jednej partii dania liofilizowanego Trekking ryż z kurczakiem curry bez glutenu, odkryto bardzo niebezpieczny dla zdrowia składnik. O jaką konkretnie partię chodzi? Koniecznie sprawdźcie szczegóły. Szczegóły dotyczące wycofanego produktu: Nazwa produktu: DANIE LIOFILIZOWANE TREKKING RYŻ Z KURCZAKIEM CURRY BEZ GLUTENU Numer partii: 16621003 Data minimalnej trwałości: 15.06.2024 Dystrybutor: Decathlon Sp. z o.o., ul. Geodezyjna 76, 03-290 Warszawa Kraj pochodzenia: Francja Zdjęcie produktu: Decathlon wycofuje skażony produkt Firma Decathlon Sp. z o.o. zamieściła na swojej stronie informację o trwającym procesie wycofania przedmiotowej partii produktu z obrotu handlowego na terenie Polski oraz o możliwość zwrotu do dowolnego sklepu sieci – czytamy na oficjalnej stronie GIS-u. Jeśli kupiliście feralną partię, natychmiast zwróćcie ją do sklepu. Jeśli zaś spożyliście już ten produkt, koniecznie skontaktujcie się z lekarzem. Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można też ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji. Dlaczego tlenek etylenu jest taki szkodliwy? Tlenek etylenu to substancja skrajnie niebezpieczna. Na jej działanie narażeni są głównie pracownicy zatrudnieni w sektorze usług medycznych, przemyśle poligraficznym i chemicznym oraz przy produkcji gumy i tworzyw sztucznych. Tlenek etylenu jest groźny nie tylko jako substancja wdychana, ale również połykana. Liczne badania potwierdziły, że tlenek etylenu jest czynnikiem rakotwórczym. Może wywoływać białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych i piersi, ale również powodować poronienia, uszkodzenia...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: lody dla dzieci z Biedronki wycofane ze względu na obecność groźnej substancji
Wasze pociechy lubią kolorowe, zimne przysmaki z Biedronki? Sprawdźcie, czy nie raczą się czasem produktem właśnie wycofywanym ze sprzedaży prze Główny Inspektorat Sanitarny.

Nie raz już i nie dwa informowaliśmy was o ostrzeżeniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jeśli chodzi o produkty skażone groźnym tlenkiem etylenu w procesie produkcji. Tym razem państwowa służba wykryła go w części partii lodów Spiderman i Frozen II Olaf z Biedronki . Słodkości te były wybierane najczęściej przez dzieci. Dlatego też tym ważniejsza jest informacja o wycofaniu tej partii lodów z ogólnopolskiej sprzedaży w sieci Biedronka. Czym grozi zjedzenie produktu zawierającego w swym składzie tlenek etylenu? Tak zagrożenie to przedstawiają państwowi inspektorzy, odsyłając zainteresowanych do podstrony na rządowych witrynach: Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona (więcej informacji: https://www.gov.pl/web/gis/dzialania-na-poziomie-ue-dotyczace-zanieczyszczenia-zywnosci-tlenkiem-etylenu-eto). Jakie lody z Biedronki zostały skażone tlenkiem etylenu? Główny Inspektorat Sanitarny w informacji opublikowanej na rządowych witrynach zamieścił następujące, szczegółowe dane o dwóch wycofanych produktach: Nazwa produktu: Lody SPIDERMAN 6 x 60ml (Multipack) Numer partii: 109004M54, 033904M54 Data minimalnej trwałości: 06/2022, 09/2022 Nazwa produktu: Lody FROZEN II Olaf 6 x 60ml (Multipack) Numer partii: 030904M54, 031004M54, 031404M54, 031204M54 Data minimalnej trwałości: 05/2022, 05/2022, 05/2022, 05/2022 Na jakim etapie jest wycofywanie lodów ze sprzedaży? Firma Unilever Polska sp. z o.o, czyli producent wyżej wymienionych lodów niezwłocznie poinformował odbiorcę produktów, czyli sieć sklepów Biedronka należących do koncernu Jeronimo Martins Polska S.A. o konieczności natychmiastowego wycofania ich ze sprzedaży. Jak wynika z informacji GIS-u, Organy Państwowej Inspekcji...