Mięso mielone kupione w sieci Lidl może być niebezpieczne dla zdrowia. Sprawdźcie, o którą markę i partię chodzi i nie podawajcie go rodzinie. W mięsie tym wykryto bakterię Salmonelli.

Działania podjęte na poszczególnych poziomach produkcji i sprzedaży

  • Działania po stronie producenta: Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o. 63-200 Jarocin, Golina, ul. Dworcowa 47 d, WNI: 30063801 po otrzymaniu informacji o niezgodnym wyniku badań natychmiast wszczął procedurę wycofania z rynku zakwestionowanej partii mięsa mielonego
  • Działania po stronie dystrybutora: Lidl sp. z o. o. sp. k. zdecydował o wstrzymaniu sprzedaży przedmiotowej partii
  • Działania po stronie GIS. Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania partii z obrotu

Główny Inspektor Sanitarny wydał też na swojej stronie następujący komunikat dla konsumentów:

- Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego, po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.

Wycofane mięso mielone – szczegóły dotyczące partii produktu

  • Wszystkie dane szkodliwej partii znajdziecie poniżej:
  • Nazwa produktu: „Rzeźnik, codzienna dostawa” Mięso mielone wołowe 400G
  • Numer partii: 00814922
  • Termin przydatności do spożycia: 02.03.2022
  • Producent: Zakłady Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o. Golina, ul. Dworcowa 47D, 63-200 Jarocin, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30063801 WE . Wyprodukowano dla: Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48 Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne

Jakie zagrożenie niesie obróbka produktów zakażonych Salmonellą?

Produkty zakażone bakteriami Salmonelli nie mogą być spożywane na surowo. Zagraża to wystąpieniem salmonellozy, choroby, której przebieg może mieć różne nasilenie od lekkiego, do zagrażającego życiu.

Mięso mielone, które jest przeznaczone do spożycia po obróbce termicznej, minimalizuje ryzyko zakażenia pod warunkiem, że zostanie dokładnie ugotowane, aby pod wpływem temperatury zabić żyjące w nim bakterie. Ryzyko dla zdrowia niosą jednak nadal niedosmażone kotlety z powodu zbyt niskiej temperatury czy za krótkiego czasu smażenia. Mięso nie może być spożywane w formie surowej np. w postaci tatara wołowego.

Zobacz także:

Przyrządzanie mięsa zakażonego Salmonellą, niesie jeszcze ryzyko przeniesienia bakterii na inne powierzchnie podczas jego przyrządzania.

Źródło: gis.gov.pl