GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS wycofuje łyżkę do gotowania, sprzedawaną w wielu sklepach. Zawiera groźne toksyny

Ta łyżka jest przeznaczona do kontaktu z żywnością, a toksyczne substancje mogą przenikać z niej do żywości. Nie używajcie jej!

Łyżka szumówka, czyli go wyławiania szumu z zupy podczas gotowania, okazała się niebezpieczna dla zdrowia. Dystrybutor wycofuje ją ze sklepów w całym kraju. Sprawdźcie, czy macie taką w kuchni.

Magda Gessler odpowiada na pytania

GIS wycofuje łyżkę, z której toksyny przenikają do żywności

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono, że w łyżkach używanych od gotowania, a dokładnie do zdejmowania tzw. szumu z zupy, następuje migracja pierwszorzędowych amin aromatycznych z przedmiotu, do jedzenia. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia, które nie powinny znajdować się w żywności.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt: Szumówka Altom Desing
  • Numer partii: KZ/20/643
  • Kod kreskowy: 5904252305287
  • Dystrybutor: ALTOM Sp. z o.o. Sp. K., ul. Franklina Roosevelta 116A , 62-200 Gniezno

Zdjęcie produktu:

Szumówka Altom Desing
www.gis.gov.pl

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli

Producent, firma Altom Sp. z o.o. Sp. K. rozpoczęła proces wycofywania łyżek do szumowania ze sprzedaży. Zobowiązał się poinformować wszystkich odbiorców o zaistniałej sytuacji i konieczności wycofania produktów z obrotu. Spółka przyjmie ewentualne zwroty oraz przekaże je do likwidacji.

Zobacz także
Ameryka oszalała na punkcie polskiego rosołu. Wiemy dlaczego tak go ceni.

Ameryka oszalała na punkcie polskiego rosołu. Wiemy, dlaczego w USA aż tak się go ceni

Niektórzy dodają do rosołu tę aromatyczną przyprawę. Niesamowite, co to daje

Niektórzy dodają do rosołu tę aromatyczną przyprawę. Wzmocni smak i nada mu walorów zdrowotnych

Z kolei organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Zaleciły też konsumentom:

- Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością.

Czym są pierwszorzędowe aminy aromatyczne?

Pierwszorzędowe aminy aromatyczne, zwane PAA, to grupa związków chemicznych wykorzystywanych do produkcji pestycydów, wyrobów farmaceutycznych, materiałów wybuchowych, gumy, polimerów epoksydowych, tuszów — barwników azotowych. PAA mogą być obecne i migrować z materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, np. wycofywanej łyżki.

Wiele PAA ma działanie rakotwórcze; z tego powodu są uznawane za substancje niebezpieczne w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, zabawkach i innych produktach konsumenckich.

Źródło: gis.gov.pl, merieuxnutrisciences.com

Te przyprawy zostały skażone tlenkiem etylenu i trzeba je wyrzucić jak najszybciej. Macie je w domu?
Newsy
GIS wycofuje ze sprzedaży produkt kuchenny. Był dostępny w 1 popularnej sieci
Kolejny produkt używany w kuchni do kontaktu z żywnością, okazał się niebezpieczny dla zdrowia. Sprawdźcie, czy nie macie go w domu.

W łyżkach do zgarniania szumu z gotującego się bulionu, znaleziono szkodliwą substancję, która ma udowodnione działanie rakotwórcze. Takich łyżek pod żadnym pozorem nie używajcie. Można było je kupić w sieci sklepów Auchan.  Szumówka z Auchan niebezpieczna dla zdrowia Tym razem wycofywany jest z rynku gadżet kuchenny dystrybuowany przez sieć Auchan. O zagrożeniu ze strony tego produktu w taki sposób informuje Główny Inspektor Sanitarny: - Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych, w badanych próbkach łyżki szumówki określonej w komunikacie. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia - poinformowano. Szczegóły dotyczące produktu: Produkt: Szumówka Auchan Numer partii: 05/2021 Kod kreskowy: 3665257071806 Dystrybutor: Auchan POLSKA Sp. z o.o. ul. Puławska 46, 05-500 Piaseczno GIS poinformował, że producent i dystrybutor rozpoczął działania wycofywania łyżek z rynku. Wszystkie zgromadzone egzemplarze zostaną następnie zutylizowane. Jednocześnie organy kontroli urzędowej nakazały umieszczenie we wszystkich sklepach Auchan ogłoszenia ostrzegawczego dla klientów. Rozpoczęte zostało postępowanie wyjaśniające jak toksyczne substancje dostały się do tworzywa. Główny Inspektor sanitarny przygotował też następujące zalecenia dla klientów: - Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością. Czym są pierwszorzędowe aminy aromatyczne? Pierwszorzędowe aminy aromatyczne, zwane też PAA, to grupa związków chemicznych wykorzystywanych do produkcji pestycydów, gum, polimerów i barwników. Mogą trafić do tworzyw przeznaczonych do...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje łyżki kuchenne z powodu migracji niebezpiecznych związków chemicznych
GIS wycofuje z obrotu łyżkę do gotowania ze sprzedaży. Zawiera ona groźne związki chemiczne, niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Sprawdźcie domowe przybory kuchenne. 

Główny Inspektorat Sanitarny przeprowadził badania, na podstawie których stwierdzono migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych, z przedmiotu do żywności. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje toksyczne, które są szkodliwe dla człowieka. Dlatego GIS apeluje o nieużywanie kwestionowanego produktu.  Szczegóły dotyczące produktu wycofywanego ze sprzedaży  Wykonana z tworzywa sztucznego, 31-centymetrowa łyżka miała służyć do gotowania różnego rodzaju potraw.  To kolejny tego rodzaju produkt wycofywany z powodu amin aromatycznych. Kontakt przyborów kuchennych z gorącym jedzeniem, jak również ludzką skórą powoduje, że migracja tych związków chemicznych jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia. Poniżej znajdziecie szczegóły dotyczące kwestionowanego produktu.  Nazwa produktu: łyżka, 31 cm, Kmt Style  Kraj pochodzenia: Chiny   Importer: Euro Master Import Export, S.L. C/.Villablino 20E 28947 Madrid España   Kod kreskowy: 8056046092037   Numer partii: RIF: 6409203  Jakie działania zostały podjęte przez GIS i przedsiębiorców?  GIS nadzoruje proces wycofywania i apeluje o zaprzestanie użytkowania prezentowanej przez nas łyżki. Ponadto w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego podano:  - Podmiot Kuamao Trade Poland Sp. z o.o. wycofuje kwestionowany produkt z obrotu oraz rozpoczął procedurę informowania odbiorców o możliwości zwrotu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.  Czym są pierwszorzędowe aminy aromatyczne?  Pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAA) to związki chemiczne wykorzystywane do produkcji pestycydów, polimerów epoksydowych, materiałów wybuchowych, wyrobów farmaceutycznych, gumy czy tuszów. Mogą być również obecne w materiałach przeznaczonych do produkcji...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje ze sprzedaży przyrząd kuchenny. Koniecznie sprawdźcie, czy nie trujecie nim rodziny
Kolejny produkt używany w kuchni do kontaktu z żywnością okazał się niebezpieczny dla zdrowia. Sprawdźcie, czy macie go w domu.

W łyżkach kuchennych służących do przewracania potraw, zwanych paletami, znaleziono szkodliwą substancję, która ma udowodnione działanie rakotwórcze. Takich łyżek pod żadnym pozorem nie używajcie. Paleta Kuchenna Kmt Style niebezpieczna dla zdrowia Tym razem wycofywany jest z rynku gadżet kuchenny służący do smażenia, między innymi do przewracania kotletów na patelni. O zagrożeniu ze strony tego produktu w taki sposób informuje Główny Inspektor Sanitarny: — Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych, w badanych próbkach wyrobu do kontaktu z żywnością określonego poniżej. — Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia. Szczegóły dotyczące produktu: Produkt: Paleta Kuchenna 33 cm Kmt Style Numer partii: RIF: 6409200 Kod kreskowy: 8056046092006 Importer: Euro Master Import Export, S.L. C/.Villablino 20E 28947 Madrid España Kraj pochodzenia: P.R.C. GIS poinformował, że Podmiot Kuamao Trade Poland Sp. z o.o. wycofuje kwestionowany produkt z obrotu oraz rozpoczął procedurę informowania odbiorców o możliwości zwrotu. Rozpoczęte zostało także postępowanie wyjaśniające, jak toksyczne substancje dostały się do tworzywa. Główny Inspektor sanitarny przygotował też następujące zalecenia dla klientów: — Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością. Czym są pierwszorzędowe aminy aromatyczne? Pierwszorzędowe aminy aromatyczne, zwane też PAA, to grupa związków chemicznych wykorzystywanych do produkcji pestycydów, gum, polimerów i barwników. PAA mogą trafić do tworzyw, z których wykonuje się przedmioty i przybory...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje popularny kuchenny gadżet. Sprawdźcie, czy macie go w kuchni
GIS poinformował o wycofaniu popularnego gadżetu do mieszania potraw. Sprawdźcie czy nie macie go przypadkiem w swojej kuchni.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu skażonej chemicznie łopatki do przewracania i mieszania potraw. Okazuje się, że zawiera ona pierwszorzędowe aminy aromatyczne. O jaki konkretnie gadżet chodzi? Sprawdźcie, bo korzystanie z niego może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. GIS wycofuje łopatkę kuchenną Jeżeli kupiliście ostatnio łopatkę kuchenną, koniecznie sprawdźcie czy nie chodzi o gadżet, który właśnie został wycofany przez GIS. Główny Inspektorat Sanitarny podał szczegóły dotyczące skażonego produktu. Produkt: Łopatka kuchenna nylonowa ‘SPATULA’ Redstone (33 cm) Numer partii: 364105 Kod artykułu: 2575584 Kod kreskowy: 8719987077975 Dystrybutor: Action Service & Distributie B.V. Perenmarkt 15 Zwaagdijk Oost 1681 PG Netherlands Zdjęcia produktu: Zalecenia dla konsumentów Jeśli kupiliście w ostatnim czasie łopatkę kuchenną od wskazanego w powyższym komunikacie producenta o konkretnym numerze partii podanym w oświadczeniu, natychmiast zwróćcie ją do sklepu. Pod żadnym pozorem nie używajcie jej do gotowania dań. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono, że korzystanie z tej łopatki może doprowadzić do migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych. Zwróćcie ten gadżet do sklepu, w którym go kupiliście, aby odzyskać wydane pieniądze i zapobiec negatywnemu wpływowi przedmiotu na zdrowie. Czym są pierwszorzędne aminy aromatyczne? Pierwszorzędne aminy aromatyczne (primary aromatic amines – PAA) to grupa substancji chemicznych z szerszej grupy amin. PAA zawierają specyficzną aromatyczną pozostałość. Są wykorzystywane przemysłowo, na przykład do produkcji barwników azowych i niektórych polimerów. Wiadomo, że niektóre PAA stanowią...