GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS wycofuje kaszę gryczaną. Jest w niej silny alergen, niebezpieczny dla chorych

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży produktu, który jest niezgodny z informacją na opakowaniu i może być przez to zjedzony przez chorych.

Z reguły wycofywane przez GIS produkty spożywcze zawierają składniki niebezpieczne dla zdrowia. W tym przypadku powodem wycofania jest alergen, który znalazł się w produkcie, a który jest niebezpieczny jedynie dla osób uczulonych na ten składnik. Mimo to producent zawiadomił Inspekcję Sanitarną o tym, że postanowił wycofać produkt z obrotu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kasza gryczana niepalona bezglutenowa BIO wycofana z rynku

Producentem wycofywanej partii kaszy gryczanej jest firma Denver Food Sp. z o.o., ul. Obwodowa 78, 84-240 Reda.

Przyczyną wycofania ze sprzedaży jest wykrycie w składzie kaszy ziaren pszenicy, czyli glutenu. Oznacza to obecność glutenu w produkcie oznaczonym jako bezglutenowy, a więc przeznaczonym dla osób uczulonych na gluten.

Na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego można przeczytać:

- Gluten to substancja alergenna, spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może wywołać reakcję alergiczną.

Osoby uczulone to między innymi chorzy na celiakię. To choroba upośledzająca działanie jelit, w wyniku czego ziarna pszenicy i wyroby z dodatkiem pszenicy, nie tylko nie są prawidłowo trawione, ale także wywołują reakcje alergiczne, niebezpieczne dla zdrowia chorych.

Zobacz także
Prawie każdy zapomina o tym podczas gotowania kaszy. Dlatego jest niesmaczna i zbija się w grudki

Gryczana, jaglana czy perłowa? Która kasza jest najzdrowsza?

Bezglutenowe pierogi ze szpinakiem i kurczakiem. Przepis na doskonały obiad

Bezglutenowe pierogi ze szpinakiem i kurczakiem. Przepis na doskonały obiad

Szczegóły partii wycofywanego produktu

  • Nazwa produktu: Kasza gryczana niepalona bezglutenowa BIO, masa netto: 1 kg
  • Producent: Denver Food Sp. z o.o., ul. Obwodowa 78, 84-240 Reda
  • Numer partii: 241121 J
  • Data minimalnej trwałości : 31.10.2022

GIS wycofuje kaszę gryczaną  Jest w niej silny alergen, niebezpieczny dla chorych
Gov.pl

Podjęte działania i zalecenia

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany przez Denver Food Sp. o następujących działaniach:

- Firma Denver Food Sp. z o.o., ul. Obwodowa 78, 84-240 Reda zdecydowała o wycofaniu z rynku wszystkich partii kaszy gryczanej wyprodukowanej w okresie 15-29.11.2021 r. i w dniu 30.11.2021 r. i przekazała dyspozycje swoim odbiorcom w celu wstrzymania dalszej sprzedaży oraz poinformowania klientów detalicznych o zaistniałej sytuacji.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania partii z obrotu.

Jednocześnie ogłoszono zalecenia dla konsumentów:

- Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie.

Źródło: Gov.pl

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS wycofuje popularny dodatek do ciast. Nie używajcie go
Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie na temat wycofania niektórych partii popularnej ozdoby do ciast. Macie ją w domu?

GIS wycofał 3 partie popularnej posypki do wypieków. Jak sprawdzić, czy posiadacie wadliwą partię?  GIS wycofuje bezglutenowy dodatek do ciast Główny Inspektorat Sanitarny postanowił wycofać 3 partie produktu o nazwie: Posypka dekoracyjna Czekoladowe Serca Bezglutenowa BIO 35 g marki BIO VEGAN. Badacze wykryli w produkcie gluten, chociaż producent zapewniał o jego braku, co jest szczególnie ważne dla osób uczulonych na ten składnik.  19 kwietnia 2019 dystrybutor rozpoczął wycofywanie produktu ze sklepów oraz wydał oświadczenie o zagrożeniu niepożądanych reakcji po zjedzeniu glutenu u osób, które posiadają medyczne przeciwskazania do jego spożywania. GIS monitoruje i kontroluje cały proces wycofywania posypki do ciast z obiegu.  Gluten wykryto w partiach o numerach: 190109101 o dacie minimalnej trwałości do 30.11.2021 190124301 o dacie minimalnej trwałości do 31.01.2022 200054901 o dacie minimalnej trwałości do 31.05.2022 Jeśli posiadacie którąś z nich w domu, a jesteście uczuleni na gluten – pozbądźcie się ich i powiadomcie producenta!  Czytaj też: GIS wycofuje popularne jajka. Są skażone salmonellą GIS wycofuje te parówki z Lidla. Są pełne groźnych bakterii GIS wycofuje znane suplementy diety. Produkt może być skażony salmonellą

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje popularną kaszę! Uważajcie na nią
Państwowa Inspekcja Sanitarna zadecydowała o wycofaniu całej partii kaszy gryczanej dostępnej w popularnym dyskoncie.

Badania wykazały, że w kaszy gryczanej marki Plony Natury, stwierdzono przekroczenie największego dopuszczalnego poziomu resztek pestycydu – chlorpiryfosu. Produkt ten dostępny jest w sklepach sieci Biedronka. Kasza gryczana z Biedronki wycofana GIS zadecydował o wycofaniu całej partii popularnej kaszy gryczanej. Sprawdźcie, czy macie ją w domu! Produkt: Kasza Gryczana Plony Natury, 4x100 g Najlepiej spożyć przed/ numer partii: 08.04.2022 18:49 161PLALB21AD214 Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn Producent: Sawex Foods spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Zakład Produkcyjny, ul. Przemysłowa 9, 83-400 Kościerzyna Producent wykonał badania na próbce archiwalnej, które nie wykazały obecności chlorpiryfosu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują działania podejmowane przez ww. podmioty. Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym ostrzeżeniu – brzmi oświadczenie GIS. Kasza gryczana – właściwości dla zdrowia Kasza gryczana to wyjątkowo zdrowy produkt, który polecany jest przede wszystkim osobom chorującym na cukrzycę. Zapobiega powstawaniu insulinooporności, wspomaga odchudzanie oraz obniża poziom ciśnienia i złego cholesterolu .  Kasza gryczana ma także niski indeks glikemiczny i zawiera dużo błonnika, dzięki czemu powoli uwalnia węglowodany i energię, a wy przez wiele godzin nie odczuwacie głodu. Jest to też świetna alternatywa produktów pszenicznych dla osób na diecie bezglutenowej . Produkt ten zawiera także składnik nazywany rutyną, który hamuje tworzenie tkanki tłuszczowej. Zawiera dużo antyoksydantów, które regenerują komórki organizmu i zwalczają stany zapalne. Źródło: GIS

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS pilnie wycofuje ze sklepów gotowe danie z ryżem. Wykryto w nim rakotwórczy składnik
Główny Inspektorat Sanitarny przekazał komunikat, w którym ostrzega przed spożywaniem skażonej żywności. Sprawdźcie szczegóły.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował najnowszy komunikat dotyczący żywności skażonej rakotwórczym tlenkiem etylenu. Chodzi o gotowe danie z ryżem i kurczakiem. W jednej partii dania liofilizowanego Trekking ryż z kurczakiem curry bez glutenu, odkryto bardzo niebezpieczny dla zdrowia składnik. O jaką konkretnie partię chodzi? Koniecznie sprawdźcie szczegóły. Szczegóły dotyczące wycofanego produktu: Nazwa produktu: DANIE LIOFILIZOWANE TREKKING RYŻ Z KURCZAKIEM CURRY BEZ GLUTENU Numer partii: 16621003 Data minimalnej trwałości: 15.06.2024 Dystrybutor: Decathlon Sp. z o.o., ul. Geodezyjna 76, 03-290 Warszawa Kraj pochodzenia: Francja Zdjęcie produktu: Decathlon wycofuje skażony produkt Firma Decathlon Sp. z o.o. zamieściła na swojej stronie informację o trwającym procesie wycofania przedmiotowej partii produktu z obrotu handlowego na terenie Polski oraz o możliwość zwrotu do dowolnego sklepu sieci – czytamy na oficjalnej stronie GIS-u. Jeśli kupiliście feralną partię, natychmiast zwróćcie ją do sklepu. Jeśli zaś spożyliście już ten produkt, koniecznie skontaktujcie się z lekarzem. Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można też ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji. Dlaczego tlenek etylenu jest taki szkodliwy? Tlenek etylenu to substancja skrajnie niebezpieczna. Na jej działanie narażeni są głównie pracownicy zatrudnieni w sektorze usług medycznych, przemyśle poligraficznym i chemicznym oraz przy produkcji gumy i tworzyw sztucznych. Tlenek etylenu jest groźny nie tylko jako substancja wdychana, ale również połykana. Liczne badania potwierdziły, że tlenek etylenu jest czynnikiem rakotwórczym. Może wywoływać białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych i piersi, ale również powodować poronienia, uszkodzenia...

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS wycofuje aż PIĘĆ różnych produktów spożywczych! Sprawdźcie, czy ich nie kupiliście
Główny Inspektorat Sanitarny zadecydował o wycofaniu linii produktów, które u pewnej grupy osób mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

GIS wydał ostrzeżenie o wycofaniu produktów bezglutenowych firmy LYOFOOD Sp. z o.o. z uwagi na wykrytą w nich obecność glutenu. Spożycie tego typu produktów u osób chorych na celiakię bądź cierpiących na wrażliwość na gluten może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków w postaci reakcji alergicznej, bądź problemów trawiennych. GIS wycofuje linię produktów bezglutenowych Do wycofanych towarów zaliczają się produkty z gotowymi daniami lunchowymi w tym: Jajecznica meksykańska, numery partii i daty przydatności do spożycia: L106 01 - 18.03.2024, L156 01 - 18.04.2024, L157 01 - 13.04.2024, Krem brokułowo-szpinakowy: L109 01, 22-23.03.2026, Krem brokułowo-szpinakowy z Mozzarellą i pestkami dyni: L179 01, 20.04.2026, Ekologiczne chili sin carne: L83 01 - 05.03.2026, L173 01, 16.04.2026, Eco chili sin carne: L49 01 - 15.02.2022. To nie pierwszy przypadek wycofania produktów oznaczanych jako bezglutenowe z uwagi na obecność glutenu. Z tego samego powodu GIS niedawno wycofał popularny sos czosnkowy  oraz dodatek do ciast . Główny Inspektorat Sanitarny stoi na straży rzetelności producentów, ale także zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. Oznakowania wskazujące na brak glutenu, laktozy czy innych składników alergizujących powinny być traktowane bardzo poważnie, aby nie narażać klientów na niebezpieczne reakcje alergiczne lub inne dolegliwości. Źródło: GIS Czytaj także: GIS pilnie wycofuje to mięso! Wykryto w nim Salmonellę! GIS ostrzega: niebezpieczny tlenek etylenu w jednej z przypraw GIS ostrzega: nie używajcie tego produktu. Został skażony i jest niebezpieczny dla zdrowia