GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS wycofuje herbatkę ziołową skażoną pestycydem. Nie pijcie jej pod żadnym pozorem

Jeżeli dbacie o zdrowie i pijecie ziołowe herbatki, koniecznie sprawdźcie, czy nie macie tego produktu w domu. Ta herbatka nie przysłuży się dobremu samopoczuciu.

GIS podjął decyzję o wycofaniu prozdrowotnej herbatki ziołowej z dzięgielem chińskim i szałwią. Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach RASFF o wykryciu chlorpiryfosu w niżej wymienionej partii tego suplementu diety. 

Czym jest chlorpiryfos i jakie zagrożenie dla zdrowia stanowi? 

Jak można przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: 

- Chlorpiryfos jest substancją szkodliwą dla zdrowia. Biorąc pod uwagę dostępne dane dotyczące toksyczności tej substancji czynnej należy uznać, że każdy poziom przekraczający ustaloną wartość najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości może potencjalne stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów. 

Chlorpiryfos znaleziony w partii suplementu diety to toksyczny pestycyd. Co prawda nie kumuluje się w organizmie, lecz po upływie 48 godzin jest metabolizowany i wydalany wraz z moczem. Jednak dowiedziono, że ma działanie neurodegeneracyjne, czyli wpływa negatywnie na ludzki mózg. Ma również wpływ na kondycję i rozwój człowieka. 

Poniżej znajdziecie szczegółowe dane na temat wycofywanej ze sprzedaży herbatki.   

Zobacz także
herbata odchudzanie

Herbatka z tych liści pomaga w walce z kilogramami już w 7 dni. W pasie ubędzie kilka cm

Poranna woda z cytryną nie pomaga na odchudzanie. Dietetyk wyjaśnia czy warto codziennie ją pić

Poranna woda z cytryną nie pomaga na odchudzanie. Lekarz wyjaśnia, czy warto codziennie ją pić

Którą herbatkę ziołową wycofano ze sprzedaży? Szczegóły produktu 

  • Nazwa produktu: „tianDe Phytotea with Angelica Sinensis and Salvia, 60g" (herbatka ziołowa z dzięgielem chińskim i szałwią), 

  • Producent: OOO Integracija, E.Alekseevoj 112a, 656019 Barnaul, Russia 

  • Importer/Dystrybutor: SIA Asti Group, Zardu 5, LV-1083 Riga, Latvia 

  • Numer partii: 7260521 

  • Data minimalnej trwałości: 25/05/2023 

GIS wycofuje herbatkę ziołową z pestycydem. Nie pijcie pod żadnym pozorem
gov.pl
GIS wycofuje herbatkę ziołową z pestycydem. Nie pijcie pod żadnym pozorem
gov.pl
Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów 

Suplement diety w postaci herbatki ziołowej jest obecnie wycofywany ze sprzedaży w Polsce. Proces wycofywania kwestionowanej partii produktu z rynku jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.    

Nie należy spożywać partii produktu określonej w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Źródło: gov.pl 

 

Magda Gessler odpowiada na pytania

GIS bierze się za suplementy diety. To koniec nieuczciwych praktyk producentów?
AdobeStock
Newsy
GIS bierze się za suplementy diety. To koniec nieuczciwych praktyk producentów?
Główny Inspektorat Sanitarny bierze pod lupę reklamy suplementów diety. Szykują się zmiany w przepisach?

Polacy pokochali suplementy diety - takie wnioski można wysnuć ze statystyk dotyczących sprzedaży tych produktów. Przez 9 lat, od 2007 do 2016 roku do głównego Inspektoratu Sanitarnego wpłynęło łącznie 33114 powiadomień dotyczących wprowadzenia do obrotu nowych suplementów diety. Od 2017 do 2020 roku liczba ta wyniosła aż 62808, a w samym 2021 roku do GIS wpłynęło 21993 powiadomień. To pokazuje, że w sprzedaży jest coraz więcej suplementów diety. Główny Inspektorat Sanitarny zapowiada uszczelnienie przepisów, by wyregulować ten rynek - z korzyścią dla konsumentów.  Będą zmiany w reklamach suplementów Zdaniem autorów zmian w przepisach, obecne regulacje dotyczące reklam suplementów diety są niedoskonałe. Wobec tego proponowane są nowe rozwiązania, które będą chroniły konsumentów: – Projekt ustawy przewiduje uszczegółowienie zasad dotyczących prezentacji lub reklamy suplementów diety mając na uwadze ochronę zdrowia i życia konsumentów oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa – zapowiada Krzysztof Saczka, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego cytowany przez biznes.interia.pl.  Saczka wyjaśnia dlaczego zmiany są konieczne: Wynika to z tego, że niektóre praktyki stosowane przez przedsiębiorców mogą wprowadzać konsumentów w błąd, co do właściwości suplementów diety i w związku z tym niezbędne jest wprowadzenie zakazu takich praktyk – mówi. Konsumenci są wprowadzani w błąd? Przedstawiciele GIS zwracają uwagę na to, jak intensywnie reklamowane są w telewizji suplementy diety - do tego stopnia, że osoby oglądające takie reklamy mogą następnie nadużywać suplementów, co będzie miało negatywne skutki dla zdrowia.  Wielu ludzi nie rozróżnia bowiem suplementów diety i leków dostępnych bez recepty. Sądzą, że są to produkty bezpieczne dla zdrowia i można ich...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega przed szkodliwymi substancjami w plastikowych akcesoriach kuchennych. Sprawdźcie szafki
W ostatnim komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny znów poinformował o wycofaniu z obrotu akcesoriów kuchennych. Mogą z nich przenikać szkodliwe substancje do żywności.

Główny Inspektorat Sanitarny regularnie publikuje na oficjalnej stronie internetowej ostrzeżenia dotyczące żywności lub artykułów, które mają z nią kontakt. W toku produkcji dochodzi czasami do nieprawidłowości, o czym producenci niezwłocznie informują Główny Inspektorat Sanitarny. Nie inaczej było tym razem - sprawdźcie, jaki produkt został wycofany z obrotu.  Pierwszorzędowe aminy aromatyczne w szczypcach do żywności Najnowsze ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy szczypiec wielofunkcyjnych marki Fackelmann. Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła badania, z których wynika, że w przypadku powyższego produktu może dojść do migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych do żywności. Są to substancje szkodliwe dla zdrowia, dlatego natychmiast podjęto decyzję o wycofaniu partii tego produktu z obrotu.  Poniżej podajemy szczegóły dotyczące szczypiec wymienionych w komunikacie na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: Produkt: FACKELMANN Szczypce wielofunkcyjne, 27 cm Producent: Fackelmann GmbH+Co. K.G, Sebastian Fackelmann, str. 6, 91217 Hersbruck, Niemcy Kwestionowany produkt jest oznaczony numerem artykułu 230118 – 4 (na przedniej części etykiety) i kodem kreskowym 5903002301180 (na tylnej części etykiety) lub numerem artykułu 41118 i kodem kreskowym 4008033411189 Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów  Na stronie gov.pl można przeczytać, że firma Fackelmann Polska Sp. z o.o. już wycofuje z obrotu podane w komunikacie produkty. W tym czasie Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą prowadzić postępowanie wyjaśniające.  Zaleca się, by osoby, które kupiły wycofane z obrotu szczypce wielofunkcyjne marki Fackelmann nie używały ich do przygotowywania żywności, ze względu na możliwość migracji szkodliwych dla zdrowia pierwszorzędowych...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: Wykryto kawałki szkła w żywności. Sprawdźcie, który produkt został wycofany
W najnowszym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wykryciu ciał obcych w popularnym produkcie sprzedawanym w większości sklepów. Poznajcie szczegóły.

Główny Inspektorat Sanitarny najczęściej ostrzega konsumentów w sytuacji, gdy w danej partii produktu wykryto groźne bakterie lub chemikalia. Nie mniej groźna jest sytuacja, w której pojawia się zgłoszenie dotyczące ciał obcych w żywności - zwłaszcza szkła. W najnowszym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny informuje konsumentów właśnie o takim zdarzeniu. Sprawdźcie szczegóły.  GIS: Szkło w słoiku z buraczkami Komunikat dotyczy partii pasteryzowanych buraków. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny na oficjalnej stronie internetowej, pewien klient poskarżył się, że znalazł w burakach kawałki szkła. Poniżej podajemy szczegóły wycofanego produktu: Nazwa produktu: Buraczki wiórki á 420 g Numer partii: 20.07.2023/A Data minimalnej trwałości: 20.07.2023 Producent: VICTUS Mielczarek i Kowalska Sp. J. 98-355 Działoszyn, ul. Sadowska 10 Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów Na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego widnieje informacja o tym, że producent, firma VICTUS Mielczarek i Kowalska Sp. j., podjął decyzję o wycofaniu partii produktu. Odbiorcy, którzy zaopatrywali się w tej firmie w towary również zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji i poproszeni o natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży partii buraków w słoikach.  Cały proces jest ściśle monitorowany przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowo, zostanie przeprowadzone postępowanie wyjaśniające.  Co zrobić, gdy znajdziemy ciała obce w jedzeniu? Nie ma nic przyjemnego w odkryciu twardych i niejadalnych kawałków różnych przedmiotów w jedzeniu - a niestety, takie sytuacje się zdarzają. Najczęściej dochodzi do nich na etapie produkcji, gdzie przez przypadek ciała obce trafią do żywności.  Jeżeli przytrafi wam się taki wypadek, koniecznie poinformujcie o tym producenta. Powinniście mu podać jak...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: wykryto rakotwórcze substancje w ciastkach. Te często kupuje się dzieciom
Z informacji podanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że w ciastkach przeznaczonych dla dzieci wykryto niebezpieczne dla zdrowia substancje. Sprawdźcie szczegóły.

Produkty spożywcze dopuszczone do sprzedaży każdorazowo przechodzą szereg testów, które mają na celu potwierdzenie, że dana żywność może trafić do obrotu. Dzięki skrupulatnym procedurom mamy pewność, że jedzenie dostępne na półkach w sklepach jest bezpieczne do spożycia i się nim nie zatrujemy. Jednak nawet najlepsze systemy bywają zawodne i czasami do sprzedaży trafiają produkty, które absolutnie nie powinny się znaleźć w sklepie. Główny Inspektorat Sanitarny został niedawno poinformowany o wykryciu niebezpiecznych substancji w ciastkach dla dzieci. Poznajcie szczegóły.  Niebezpieczne substancje w ciastkach Unicorn wheels Najnowszy komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy partii ciastek Unicorn wheels 220 g, produkowanych przez markę Aldiva, które są dostępne w sklepach TEDi. Jak podaje GIS, urząd został poinformowany o problemie przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). W ciastkach wykryto bowiem wysoką zawartość estrów glicydowych kwasów tłuszczowych oraz estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD).  Estry kwasów tłuszczowych to niebezpieczne substancje, które są kancerogenne (powodują nowotwory) i genotoksyczne. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie, ciastka Unicorn wheels 220 g marki Aldiva to produkt kierowany do dzieci, a spożycie przez nie żywności zawierającej wymienione wyżej substancje może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Poniżej szczegóły wycofanej partii produktu: Nazwa produktu: Aldiva Unicorn wheels, 220g Numer partii: 42 Data minimalnej trwałości: 21/04/2023 Numer artykułu: 78719002021000000200 Dystrybutor w Polsce: TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o. ul. 11 Listopada 11 40-387 Katowice Kraj pochodzenia: Turcja Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów  Zgodnie z informacjami podanymi przez GIS,...