Główny Inspektorat Sanitarny opublikował najnowszy komunikat dotyczący żywności skażonej rakotwórczym tlenkiem etylenu. Chodzi o gotowe danie z ryżem i kurczakiem. W jednej partii dania liofilizowanego Trekking ryż z kurczakiem curry bez glutenu, odkryto bardzo niebezpieczny dla zdrowia składnik. O jaką konkretnie partię chodzi? Koniecznie sprawdźcie szczegóły.

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

  • Nazwa produktu: DANIE LIOFILIZOWANE TREKKING RYŻ Z KURCZAKIEM CURRY BEZ GLUTENU
  • Numer partii: 16621003
  • Data minimalnej trwałości: 15.06.2024
  • Dystrybutor: Decathlon Sp. z o.o., ul. Geodezyjna 76, 03-290 Warszawa
  • Kraj pochodzenia: Francja

Zdjęcie produktu:

Decathlon wycofuje skażony produkt

Firma Decathlon Sp. z o.o. zamieściła na swojej stronie informację o trwającym procesie wycofania przedmiotowej partii produktu z obrotu handlowego na terenie Polski oraz o możliwość zwrotu do dowolnego sklepu sieci – czytamy na oficjalnej stronie GIS-u.

Jeśli kupiliście feralną partię, natychmiast zwróćcie ją do sklepu. Jeśli zaś spożyliście już ten produkt, koniecznie skontaktujcie się z lekarzem. Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można też ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji.

Zobacz także:

Dlaczego tlenek etylenu jest taki szkodliwy?

Tlenek etylenu to substancja skrajnie niebezpieczna. Na jej działanie narażeni są głównie pracownicy zatrudnieni w sektorze usług medycznych, przemyśle poligraficznym i chemicznym oraz przy produkcji gumy i tworzyw sztucznych. Tlenek etylenu jest groźny nie tylko jako substancja wdychana, ale również połykana.

Liczne badania potwierdziły, że tlenek etylenu jest czynnikiem rakotwórczym. Może wywoływać białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych i piersi, ale również powodować poronienia, uszkodzenia genetyczne, paraliż, osłabienie mięśni, zaburzenia myślenia oraz pamięci.

Objawy tych chorób mogą wystąpić nawet po 9-20 latach od spożycia skażonej żywności. To między innymi dlatego tlenek etylenu jest substancją zakazaną do stosowania w pokarmach na terenie całej Unii Europejskiej.

Źródło: GIS