W środę 22 marca Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym informuje o wykryciu bakterii salmonella w 1 z 5 badanych próbek produktu Kefir 200 g, OSM Łobżenica. Na stronie internetowej GIS możemy przeczytać, że spożycie produktów zanieczyszczonych tą bakterią może spowodować zachorowanie na zatrucie pokarmowe. 

Salmonella w kefirze

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował szczegóły dotyczące produktu wymienionego w komunikacie. Sprawdźcie, czy w waszych lodówkach nie znajduje się kefir właśnie z tej partii i z tej mleczarni:

Nazwa produktu: Kefir 200 g, OSM Łobżenica

Numer partii: 25.03.2023/1

Termin przydatności do spożycia: 25.03.2023

Producent: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łobżenicy, ul. Wyrzyska 16, 89-310 Łobżenica, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30191601 WE

Zobacz także:

Podjęte działania i zalecenia

Producent został poinformowany o zanieczyszczeniu podanej powyżej partii produktu. Natychmiast wszczął procedurę wycofania z rynku. Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone przez organy urzędowej kontroli żywności wspólnie z producentem zanieczyszczonego kefiru. 

Osobom, które kupiły ten produkt z wymienionej w komunikacie partii zaleca się niespożywanie go. Może to grozić zatruciem pokarmowym. 

Co robić w razie zakażenia salmonellą?

Zakażenie pałeczkami salmonelli może wywołać salmonellozę, czyli chorobę przewodu pokarmowego. Do jej objawów zalicza się:

  • skurcze jelit

  • ból brzucha

  • gorączka 

  • biegunka

  • nudności i wymioty

Należy wówczas przede wszystkim uzupełniać płyny w organizmie, co zapobiegnie odwodnieniu. Warto wspomóc się przy tym elektrolitami. Dieta w trakcie zatrucia pokarmowego powinna być lekkostrawna, by nie podrażniać dodatkowo żołądka. W przypadku, gdy objawy są bardzo silne i nie ustępują, konieczna jest pilna wizyta u lekarza.