Ta metoda sprawi, że wasze przetwory wytrzymają nawet 2 sezony. Oto wskazówki GIS-u
Flickr
Newsy

Ta metoda sprawi, że wasze przetwory wytrzymają nawet 2 sezony. Oto wskazówki GIS-u

Główny Inspektorat Sanitarny nie tylko odpowiada za wycofywanie niebezpiecznych produktów ze sprzedaży, ale także doradza w kwestiach prawidłowego przechowywania czy obróbki żywności. GIS poruszył także temat bezpiecznych dla zdrowia przetworów. 

Jak każdej jesieni, także i w tym roku gospodynie wekują słoiki. Tylko, czy robią to dobrze? Na profilach społecznościowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się specjalne ogłoszenie, w którym czytamy na co zwrócić uwagę, by nie ulec później niebezpiecznemu zatruciu. 

Ile należy pasteryzować przetwory?

Infografika porusza kilka kwestii, które są mniej lub bardziej oczywiste. Warto je sobie przypomnieć, bądź poznać zanim zabierzecie się do pracy w kuchni. Dzięki temu zachowacie bezpieczeństwo i unikniecie niepotrzebnych problemów.

  1. GIS radzi, by dbać o czystość podczas przygotowywania weków. Chodzi tu o zachowanie czystości rąk, miejsca pracy i narzędzi kuchennych. 

  1. Musicie pamiętać, że w słoikach powinno się zamykać jedynie zdrowe, nieuszkodzone okazy owoców i warzyw. W przeciwnym wypadku możecie spodziewać się szybkiego psucia przetworów. 

  1. Trzymanie się przepisu i zachowanie odpowiednich proporcji składników i ilości octu, soli i cukru – to wszystko razem pozwoli zabezpieczyć wekowaną żywność. 

  1. Słoiki przed napełnieniem należy umyć i wyparzyć. GIS wskazuje odpowiednie słoje do przetworów, czyli te z nowymi wieczkami twist-off lub typu wek. 

  1. 30 minut to minimalny czas pasteryzowania. Jeszcze skuteczniejsze i pewniejsze będzie zapasteryzowanie słoików nawet trzy razy. Zróbcie to w 24-godzinnych odstępach. 

  1. Szczelne zamknięcie słoików jest bardzo istotne. Aby zabezpieczyć zawartość powinno się je ustawiać po pasteryzacji do góry dnem w zacienionym miejscu. 

  1. Etykiety z nazwą i datą produkcji pozwolą wam wykorzystać wszystko w odpowiednim terminie. Nie zapominajcie zatem o podpisaniu waszych przetworów.

Zobacz także
Koniec z gotowaniem słoików. Sprawdźcie jak wygodniej można pasteryzować przetwory

Koniec z gotowaniem słoików. Sprawdźcie, jak wygodniej można pasteryzować przetwory

Zapomnijcie o wekowaniu w garnku i w piekarniku. Włóżcie tam słoiki, a przetwory zrobią się same.

Włóżcie tu słoiki i patrzcie, jak przetwory robią się same. Zapomnicie o wekowaniu w garnku

Czy można pasteryzować słoiki w piekarniku?

Pasteryzowanie to skuteczny i sprawdzony sposobów na zabezpieczenie smacznej zawartości słoików. Jak już wspomnieliśmy, większość pań domu pasteryzuje swoje weki w gotującej się wodzie. Jest to tradycyjna forma utrwalania i zamykania. Garnek wyłożony ściereczką, wrząca woda, niestykające się ze sobą słoiki oraz 30 minut gotowania.

Istnieją jednak jeszcze inne sposoby na zrobienie smacznych weków. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się opcja pasteryzowania w piekarniku, czyli pasteryzowania na sucho. Piekarnik bez problemu wygeneruje odpowiednią temperaturę, wystarczy tylko ustawić słoiki i odliczać czas. 

Źródło: @gis_gov_pl Instagram 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Koniec z gotowaniem słoików. Sprawdźcie jak wygodniej można pasteryzować przetwory
Adobe Stock
Newsy
Koniec z gotowaniem słoików. Sprawdźcie, jak wygodniej można pasteryzować przetwory
Pasteryzowanie przetworów to jeden z etapów ich przygotowywania. Niezmiernie ważny, ale niezbyt wygodny. Chcecie poznać łatwiejszy?

Pasteryzowanie tradycyjne to skuteczny sposób na zabezpieczenie smacznych weków. Wykorzystywały go już wasze babcie i zapewne nie miały z tym większych problemów. Podobnie zresztą jak doświadczone panie domu. Szkoda jednak by było nie ułatwić sobie tej czynności, mając do dyspozycji całą nowoczesną kuchnię.   Jak wygląda pasteryzowanie tradycyjne?  Podgrzewanie weków do wysokiej temperatury ma na celu przedłużenie ich trwałości i zapobieżenie ich psuciu. W warunkach domowych pasteryzuje się w garnku, który wykłada się ściereczkami.   Wypełnia się go wrzącą wodą i wstawia słoiki, które nie powinny stykać się ze sobą oraz zanurzać całkowicie w wodzie. Całość gotuje się ok. 20-30 minut. Brzmi skomplikowanie? I takie właśnie jest. Pasteryzowanie na sucho – co to takiego?   Bez wątpienia pasteryzowanie na sucho jest dużo wygodniejsze. Wystarczy do niego urządzenie, które znajduje się w każdej kuchni – piekarnik.  To urządzenie, które bez problemu wygeneruje odpowiednio wysoką temperaturę, pozwalającą na zniszczenie drobnoustrojów w waszych przetworach.  Pamiętajcie jednak, że ten sposób możecie pasteryzować jedynie słoiki zakręcane. W przypadku słoików z gumką musicie wykonać pasteryzację na mokro.  Jak wygląda pasteryzowanie w piekarniku?  Pasteryzacja na sucho krok po kroku:  Na blasze do pieczenia ustawcie słoiki z przetworami (zakrętkami do góry). Zachowajcie między nimi odstęp i ustawcie tak, aby nie dotykały ścianek piekarnika.   Blachę wstawcie do zimnego piekarnika. Ustawcie temperaturę na 120- 130 stopni Celsjusza. Czas pasteryzacji zacznijcie liczyć od momentu nagrzania się piekarnika.  Słoiki wekujcie w piekarniku 30 minut.  Nie wyjmujcie od razu przetworów. Po tym czasie uchylcie...

Jak sprawdzić, czy słoik jest dobrze zawekowany? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz
StockFood
Newsy
Jak sprawdzić, czy słoik jest dobrze zawekowany? Zwróćcie uwagę na 1 rzecz
Domowe przetwory nie mają sobie równych, a ich przygotowanie wcale nie jest skomplikowane, ani czasochłonne. Jedyną trudnością, jaką możemy napotkać podczas wekowania, jest nieszczelność słoików. Zobaczcie, jak sprawdzić czy słoik jest dobrze zawekowany!

Przepisy na własnej roboty dżemy i kiszonki już od kilku tygodni królują w naszych kuchniach. Wszyscy wykorzystujemy czas, kiedy warzywa oraz owoce są najtańsze i najsmaczniejsze, aby przerabiać je na pyszności do słoików. Przygotowując zapasy na zimę, należy jednak dopilnować, aby wszystkie wieczka były dobrze zakręcone, gdyż w przeciwnym razie nasze wyroby mogą się zmarnować. Aby mieć pewność, że weki są dobrze zabezpieczone, wystarczy jednak zrobić prosty test. Zobaczcie na czym polega! Jak dobrze zawekować słoik?  Najprostsza metoda na weryfikację szczelności weków zajmie dosłownie kilka sekund. Wystarczy sprawdzić jak wygląda zakrętka. Pokrywka powinna zassać się do środka i stać się wklęsła. To znak, że w środku nie ma powietrza i wytworzyło się podciśnienie. Jeśli więc wasze pokrywki po wekowaniu wciąż są wypukłe, a po naciśnięciu wydają charakterystyczny odgłos kliknięcia, niestety oznacza to, że musicie powtórzyć proces wekowania. Gwarancja trwałych przetworów Aby najprościej zawekować przetwory, wystarczy przelać jeszcze gorące konfitury czy dżemy do wyparzonych słoików, mocno zakręcić wieczka i odstawić naczynia do góry dnem. Aby jednak mieć pewność, że wszystkie słoiki będą dobrze zabezpieczone, najlepiej dodatkowo je pasteryzować. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że pokrywki dobrze się zassały i z pewnością stały się wklęsłe.  Możemy wybrać jedną z dwóch metod- na mokro (w garnku) lub na sucho (w piekarniku). Oba te sposoby są banalnie proste i nie wymagają wiele pracy. W sieci znajdziemy także nowe techniki, jak coraz popularniejsza pasteryzacja w zmywarce. Choć pomysł ten może brzmieć dziwnie, okazuje się niezwykle szybki, łatwy i skuteczny! Tę metodę wypróbowało już setki użytkowników, a podzieliła się nim między innymi...

Jak wyparzyć słoiki na przetwory? Dzięki tej metodzie zrobicie to w 10 minut
AdobeStock
Newsy
Jak wyparzyć słoiki na przetwory? Dzięki tej metodzie zrobicie to w 10 minut
Co roku przed zrobieniem przetworów, należy koniecznie wyparzyć słoiki - dzięki temu pozbędziecie się drobnoustrojów, które mogłyby sprawić, że zawartość słoików szybko się zepsuje. Sprawdźcie, jak szybko można je wyparzyć.

Sezon na przetwory w pełni - właśnie teraz w ogródkach dojrzewają owoce i warzywa, które latem zamykamy w słoikach, by móc zimą cieszyć się nadal ich smakiem. Zamiłowanie Polaków do robienia przetworów jest naprawdę godne podziwu! Dla wielu z nas oczywistym jest, że przy planowaniu przestrzeni w piwnicy lub spiżarni trzeba koniecznie znaleźć dużo miejsca na półki na słoiki z przetworami.  Do zrobienia kiszonych ogórków, marynowanych cukinii czy dżemów owocowych konieczne są słoiki. Najlepiej wykorzystać te, które już mamy w domu - tanio i ekologicznie! Niestety, pozbycie się zapachu i resztek jedzenia ze słoików może być trudne, dlatego zawsze przed zrobieniem nowych przetworów, słoiki należy wyparzyć. Zobaczcie, jak można to zrobić z pomocą ciekawego triku. Jak szybko wyparzyć słoiki na przetwory? Nie tylko Polacy robią dżemy i inne przetwory do słoików. Anglicy uwielbiają marynowane ogórki, Koreańczycy kapustę kiszoną na ostro, czyli kimchi, a Szwedzi - kiszone śledzie, jedną z najbardziej kontrowersyjnych potraw na świecie (ze względu na niezwykle intensywny i nieprzyjemny zapach). Dlatego nie ma co się dziwić, że prosty sposób na szybkie wyparzanie słoików podbija internet na całym świecie.  Cały proces należy zacząć od bardzo dokładnego umycia słoików i pokrywek za pomocą płynu do mycia naczyń. Następnie tak wyczyszczone słoiki wraz z pokrywkami ułóżcie w dużym garnku wypełnionym wodą - powinno jej być tyle, by przykryła słoiki. Wodę należy zagotować i gdy zacznie już wrzeć, odmierzcie 10 minut. Tyle czasu potrzeba, by wyparzyć słoiki. Po wszystkim odczekajcie, aż woda wystygnie i ostrożnie wyjmijcie słoiki z wody. Odstawcie na suszarkę do naczyń, by wyschły. I gotowe! Prawda, że proste? Poniżej możecie zobaczyć, w jaki sposób robi to użytkowniczka TikToka Radicada: @radicadabr Canning season...

Pleśń w przetworach pomimo pasteryzacji? Po włożeniu zawartości do słoiczków róbcie tę 1 rzecz
AdobeStock
Newsy
Pleśń w przetworach pomimo pasteryzacji? Po włożeniu zawartości do słoiczków róbcie tę 1 rzecz
Obawiacie się pleśni w przetworach, które robicie na zimę? Zobaczcie, co trzeba zrobić, by zapobiec psuciu się zawartości słoików.

Nie ma chyba gorszej rzeczy niż odkrycie, że w starannie zawekowanych słoikach z przetworami szybko pojawiła się pleśń. Co jest powodem? Zły sposób przygotowywania, niedostatecznie zakręcone słoiki czy może jeszcze coś innego? Przyczyna często jest błaha i łatwo można uniknąć pleśnienia przetworów jeszcze na etapie ich przygotowywania. Sprawdźcie, jak je zrobić, by się nie zepsuły.  Co zrobić, by przetwory nie pleśniały? Za psucie się żywności odpowiadają grzyby i bakterie, których nie brakuje w naszym otoczeniu. Proces pasteryzacji ma na celu zahamowanie psucia się na dłuższy czas, jednak czasami jest on zawodny i zawartość słoików pleśnieje. Dlaczego tak się dzieje? Powodem często są niedostatecznie wyczyszczone słoiki oraz inne elementy, o których niestety zwykle zapominamy. Mowa tutaj o zakrętkach, sprężynach i gumach. Przed przystąpieniem do robienia przetworów należy dokładnie wyparzyć słoiki oraz wszystkie wymienione wcześniej elementy. Gdy już wyschną, przetrzyjcie je dokładnie wacikiem nasączonym spirytusem - koniecznie o mocy min. 70%.  A kiedy wypełnicie słoiki przetworami i zakręcicie, nie zapomnijcie przetrzeć spirytusem również wierzchu nakrętek. Ta metoda pozwala pozbyć się większości bakterii i innych drobnoustrojów, które mogłyby się przedostać do środka słoików i spowodować psucie się.  Jak wyparzyć słoiki na przetwory?  Przetarcie spirytusem to dopiero ostatni krok, jaki należy wykonać po uprzednim wyparzeniu słoików. Jak to zrobić? Istnieje kilka metod: Gotowanie w garnku - najstarszy i chyba najczęściej stosowany sposób. Włóżcie słoiki do dużego garnka i zalejcie wodą tak, by je przykryła. Doprowadźcie do wrzenia i gotujcie przez 15 minut. Nie zapomnijcie wcześniej umyć słoików gąbką i płynem do naczyń.  Wyparzanie w piekarniku - ta...