GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS ostrzega: wykryto ciała obce w soku dla niemowląt. Produkt wycofano z obrotu

Główny Inspektorat Sanitarny informuje w najnowszym komunikacie o wycofaniu ze sprzedaży popularnego soku jabłkowego dla dzieci i niemowląt. Poznajcie szczegóły.

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła w soku dla dzieci i niemowląt drobne cząstki o właściwościach magnetycznych. Kontrola została przeprowadzona ze względu na skargę wniesioną przez konsumenta. Przez obecność ciał obcych, sok nie nadaje się do spożycia. Poniżej szczegóły produktu:

Nazwa produktu: HIPP 100% Słodkie Jabłka po 4 miesiącu 200 ml

Numer partii: LA98967

Data minimalnej trwałości: 31.10.2023

wyprodukowano w UE dla HIPP Polska Sp. z o.o., ul. Giełdowa 1, 01-211 Warszawa

Zobacz także
GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS wycofuje ze sprzedaży popularne chipsy. Dla niektórych mogą być niebezpieczne 

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS wycofuje ze sprzedaży przyrządy kuchenne. Wykryto w nich niebezpieczne substancje

Zalecenia dla konsumentów

Producent, Firma HiPP Polska Sp. z o.o. całkowicie zablokowała wydawanie tego produktu ze swoich magazynów oraz zwróciła się do swoich kontrahentów z informacją o konieczności wstrzymania sprzedaży soku dla niemowląt do czasu wyjaśnienia sprawy.

Obecnie w firmie przeprowadzane jest odpowiednie postępowanie w związku z wykryciem ciał obcych w produkcie HIPP 100% Słodkie Jabłka po 4 miesiącu 200 ml. Ponadto, prowadzone jest także postępowanie w tej sprawie wspólnie z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.  Apeluje się, by osoby, które kupiły ten produkt nie spożywały go ani nie podawały go dzieciom. 

Jakie soki są zdrowe dla niemowląt?

Niektóre soki owocowe, na przykład z jabłek, można wprowadzić do diety niemowlęcia już około 4. miesiąca życia. Taki sok jest pomocny zwłaszcza przy zaparciach u małego dziecka. 

Jednak głosy w sprawie podawania dzieciom soków są podzielone. Amerykańska Akademia Pediatrii ma własne zalecenia dotyczące karmienia niemowląt i dzieci sokami oraz owocami. Radzi między innymi, by soki wprowadzić do diety dziecka dopiero po ukończeniu 1. roku życia lub wcześniej, jeżeli tak zaleci lekarz. Ponadto, wśród zaleceń APP znajdują się takie rady, jak:

  • podawanie dzieciom tylko takich soków, które mają oznaczenie “100% sok”

  • podawanie dzieciom soków pasteryzowanych. W sokach niepasteryzowanych mogą się znajdować zarazki niebezpieczne dla organizmu małego dziecka

  • nie powinno się pozwalać dziecku popijać soku przez cały dzień z butelki

Przed rozszerzeniem diety niemowlęcia, zawsze należy wcześniej skonsultować się z lekarzem pediatrą, który zaleci odpowiedni sposób żywienia dopasowany do indywidualnych potrzeb dziecka.

Źródło: gov.pl, rozszerzaniediety.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

ile cukru jest w popularnych słodyczach
Adobe Stock
Newsy
Chcecie dać dzieciom te smakołyki na Dzień Dziecka? Lepiej dobrze to przemyślcie!
Przygotowaliście już prezenty na Dzień Dziecka? Lepiej, żeby nie znalazły się w nich te słodycze.

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka większość dzieci z wielką niecierpliwością na prezenty i atrakcje, które ich tego dnia czekają. Najczęściej maluchy dostają w swoje święto słodycze , które z jakiegoś powodu są uważane za jedne z najlepszych prezentów dla dzieci. Ale czy wiecie, jak bardzo szkodzicie swoim milusińskim takimi podarkami? Dziennikarka money.pl sprawdziła, ile cukru i szkodliwych składników znajduje się w popularnych słodyczach i łakociach. Wyniki są dość przerażające! Kremy czekoladowe do smarowania Lubiane przez dzieci kremy do smarowania to nic innego, jak jedna wielka bomba kaloryczna. Te produkty składają się głównie z tłuszczu i cukru , a już niewielka ich ilość zawiera dużą dawkę kalorii. W porcji wynoszącej zaledwie 1,5 łyżeczki znajdują się 84 kalorie. A musicie przyznać, że trudno jest się powstrzymać i nie zjeść więcej! W 100 g czekoladowego kremu znajduje się ponad 550 kalorii, czyli tyle, ile w 100 g czekolady. O wiele trudniej jest zjeść całą czekoladę , niż niewiele ponad ¼ słoika kremu! A tyle kalorii znajduje się właśnie w takiej ilości kremu czekoladowego, ponieważ większość z nich sprzedaje się w słoikach o wielkości 350-400 g. Słodkie jogurty i desery jogurtowe Desery o smaku karmelu lub czekolady z bitą śmietaną wyglądają bardzo kusząco, ale niestety – to sama chemia i cukier. Te produkty pełne są zagęszczaczy, barwników i aromatów. A w kubeczku takiego deseru o wadze 170 g znajduje się ilość cukru równa 3,5 łyżeczki. Podalibyście posłodzoną taką ilością cukru herbatę swojemu dziecku? Soki owocowe Co może być niezdrowego w sokach owocowych? W tych wyciskanych ze świeżych owoców , najlepiej w domu przy użyciu wyciskarki, praktycznie nic. Ale sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku soków sprzedawanych w...

Te owoce najszybciej podnoszą poziom cukru we krwi. Powinni je ograniczać szczególnie diabetycy
Adobe Stock
Newsy
Te owoce najszybciej podnoszą poziom cukru we krwi. Powinni je ograniczać szczególnie diabetycy
Które owoce są najzdrowsze, a których lepiej unikać? Jedzcie świeże, sezonowe, a te z wysokim IG odstawcie.

Lekarze od dziesięcioleci powtarzają, że żeby utrzymać dobry stan zdrowia, należy włączyć do diety owoce i warzywa. Najnowsze piramidy żywieniowe nieco precyzują tę obecność owoców i warzyw w daniach: na 2 porcje warzyw powinna przypadać 1 porcja owoców. Na zmniejszenie ilości świeżych owoców w stosunku do warzyw wpłynęło to, że owoce, także te nieprzetworzone, zawierają duże ilości cukru. A cukier nie jest obojętny dla zdrowia. Dlaczego cukier w organizmie jest niebezpieczny?  Cukier występuje nie tylko w owocach. Mniejsze ilości znajdują się w niemal wszystkich produktach spożywczych, także warzywach, zbożach, nabiale. To niezbędny węglowodan, który w organizmie rozkłada się na glukozę. Choć glukoza jest ważna do prawidłowego funkcjonowania, np. do prawidłowej pracy mózgu potrzebujemy 130 g glukozy dziennie, to szkodliwy jest zarówno jej nadmiar, jak i zbyt szybkie pojawienie się we krwi. To jak szybko wzrasta poziom cukru we krwi po zjedzeniu poszczególnych produktów, w tym owoców, pokazuje indeks glikemiczny produktów. Wysoki indeks glikemiczny sprawia, że wchłonięte podczas trawienia węglowodany powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Takie zjawisko jest szczególnie niebezpieczne dla cukrzyków. Które owoce najszybciej podnoszą poziom cukru? Owoce o tej samej zawartości cukru, mogą w różny sposób powodować wzrost poziomu cukru we krwi. Niebezpieczne dla zdrowia jest, to gdy dzieje się to gwałtownym rzutem. Owoce, które mają wysoki indeks glikemiczny, a więc których powinniście unikać, a gdy macie cukrzycę – wyeliminować z diety, to: Dżemy, konfitury i przetwory owocowe. Owoce w czasie przetwarzania, smażenia, gotowania tracą dużą część swoich właściwości zdrowotnych. Poza tym z reguły przetwory...