wazne
Newsy

GIS ostrzega: w tych produktach znaleziono pałeczki salmonelli. Wyrzuć je do kosza

Jest nowe ostrzeżenie GIS w sprawie produktów, które zaszkodzą twojemu zdrowiu. Ryzyko zanieczyszczenia pałeczką Salmonelli spowodowało wycofanie niektórych suszonych kiełbas z ogólnie dostępnego obiegu.

Główny Inspektorat Sanitarny ponownie bije na alarm. Kontrole przeprowadzane przez jednostkę co jakiś czas wyłaniają na światło dziennie szereg produktowych nieprawidłowości. Jedzenie, które zostało zbadane i wycofane z obiegu to tym razem znana szerokiej rzeszy konsumentów suszona kiełbasa. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Pilne ostrzeżenie

Produkty wycofane ze sprzedaży nie nadają się do użytkowania. GIS zazwyczaj ostrzega konsumentów w trybie pilnym. Jeśli mamy informację podaną do publicznej wiadomości oznacza to, że powinniśmy się do niej zastosować właściwie błyskawicznie. To sytuacja bez czasu do namysłu.

Do nieprawidłowości związanych z pożywieniem może już dochodzić na etapie jego produkcji. Niedopilnowanie procedur, ale i wypadki losowe mogą zdarzyć się każdemu. O ile można dopuścić możliwość ich istnienia, o tyle te dotyczące jedzenia powinny nas poważnie zainteresować.

Rodzaj bakterii

Zdarza się, że produkty wycofywane z półek sklepowych niosą w sobie ryzyko zanieczyszczenia pałeczką Salmonelli, która jest rodzajem bakterii z rodziny Enterobacteriaceae. Bakterie te są średniej wielkości, zwykle zaopatrzone w rzęski. Rezydują w komórkach zarażonego organizmu.

Czynnikami chorobotwórczymi rodzaju Salmonella mogą być antygeny, znajdujące się w ścianie komórkowej. W Polsce Salmonella to najczęstsza przyczyna bakteryjnych zatruć pokarmowych. Najczęściej zmiany chorobowe ograniczają się do przewodu pokarmowego.

GIS alarmuje

Główny Inspektor Sanitarny podał do publicznej wiadomości informację o dwóch rodzajach kiełbas suszonych, który zagrażają naszemu zdrowiu. Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella może wywołać zatrucie pokarmowe.

Firma Salaisons na podstawie decyzji GIS zdecydowała się wycofać z z obrotu i od konsumentów produkty wskazane poniżej. Pilną decyzję przyspieszyła możliwa obecności bakterii w produktach marki.

Nazwy produktów:

  • SAUCISSE SECHE DROITE 250 g 3564700012246
  • SAUCISSE SECHE COURBE 300 g 3564700012253

Marka produktów: SAINT-AZAY

Numery partii/terminy przydatności do spożycia: Wszystkie z datą do 08/12/2020 włącznie

Dystrybutor w Polsce: SCAWAR Sp. z o.o.

Działania podjęte przez przedsiębiorców 

Dystrybutor SCAWAR Sp. z o.o. wszczął procedurę wycofywania produktów ze sklepów E. Leclerc, w której można zakupić kiełbasę. Cały proces jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Na terenie wszystkich sklepów E. Leclerc została umieszona informacja dotycząca możliwości zwrotu niebezpiecznych dla zdrowia produktów. Zaleca się niespożywanie wskazanych w komunikacie partii produktów. W przypadku wystąpienia objawów choroby, należy skontaktować się z lekarzem.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Te przyprawy zostały skażone tlenkiem etylenu i trzeba je wyrzucić jak najszybciej. Macie je w domu?
Newsy
GIS wycofuje produkt spożywczy, który jest w każdym sklepie. Pod żadnym pozorem go nie kupujcie
Główny Inspektorat Sanitarny stale stoi na straży produktów pojawiających się na sklepowych półkach. Dzisiaj się pojawiła informacja, że wycofuje ze sprzedaży popularne lody.

Produkty znajdujące się w sprzedaży są pod ścisłą kontrolą Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Urząd nadzoruje nie tylko działanie danych placówek sklepowych, ale również artykuły spożywcze pojawiające się na ich półkach. Dzięki temu konsumenci mają pewność co do dobrej jakości nabywanych towarów. Wycofanie ze sprzedaży popularnych lodów W czwartek Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat, w którym poinformował o wycofaniu z bieżącej sprzedaży produktów marki M&M’s, a dokładniej lodów z orzechowymi cukierkami. Takie działania zostały podjęte, gdyż na konkretnych partiach artykułów spożywczych, nie umieszczono oznakowania w języku polskim, a także alergenów znajdujących się w ich składzie. Informacja dotyczy konkretnie produktu o nazwie „Peanut M&Ms Ice Cream” o wadze 62 g. Partie z niepełnym oznaczeniem to: 028D2DOE01, 028D3DOE01, 028E1DOE01. Według informacji zamieszczonych na opakowaniu, ostateczna data do spożycia to 31 grudnia bieżącego roku. Prowadzone działania przez GIS oraz dystrybutora O zaistniałej niefortunnej sytuacji, Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany przez firmę Mars Polska Sp z o.o. Dystrybutor prowadzi obecnie działania mające na celu wycofanie podanych partii artykułów spożywczych z obrotu. Cały proces jest nieustannie monitorowany przez GIS, który uważnie przygląda się przeprowadzanej akcji. Celem firmy Mars Polska Sp z o.o., jest szybkie usunięcie produktu ze sklepowych półek, aby uniknąć niepożądanych sytuacji, jak problemy zdrowotne czy konsekwencje alergiczne. Zalecenia dla konsumentów Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie apeluje do konsumentów, którzy mogliby nabyć w ostatnim czasie dany produkt, o...

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS wycofuje popularną wędlinę. Nie jedzcie jej, znaleziono w niej salmonellę
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży wędliny skażonej salmonellą. Sprawdźcie, czy nie macie jej w domu.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym poinformował o wycofaniu ze sklepów produktu wędliniarskiego. Chodzi o metkę, produkowaną w zakładzie „Prosiaczek”, która została skażona pałeczkami salmonelli. Wyjaśniamy, której konkretnie kiełbasy tego popularnego rodzaju nie wolno jeść. GIS wycofuje metkę skażoną salmonellą Na swojej oficjalnej stronie GIS opublikował następujący komunikat: - Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella spp. w jednej partii produktu  Kiełbasa surowa metka tatarska, 170 g. Spożycie żywności zanieczyszczonej Salmonella może prowadzić do choroby zwanej salmonellozą. Jednocześnie organ kontroli sanitarnej informuje, jakie zostały podjęte działania, w celu wycofania produktów ze sklepów: 29 listopada 2021 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu wydał Decyzję wstrzymującą produkcję surowych wyrobów mięsnych gotowych do spożycia Zakład „PROSIACZEK” Sp. z o.o., Krąplewice 35, 86-131 Jeżewo wszczął procedurę wycofywania towaru z rynku Szczegóły dotyczące wycofanego produktu Sprawdźcie, czy nie macie w domu tego produktu. Jeśli ta kiełbasa znajduje się w waszej lodówce, zwróćcie ją do sklepu, w którym została kupiona.  Produkt – Kiełbasa surowa metka tatarska, 170 g Numer partii: 0211101071 Termin przydatności do spożycia: 01.12.2021 Producent: „PROSIACZEK” Sp. z o.o., Krąplewice 34, 86-131 Jeżewo, Weterynaryjny numer identyfikacyjny 04140224 Dlaczego nie należy spożywać produktów skażonych salmonellą? Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega konsumentów, że żywności skażonej pałeczkami salmonelli nie wolno spożywać. Bakterie...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
PILNE: GIS wycofuje popularne jajka. Wykryto na nich salmonellę!
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii jaj firmy Invest. Pod żadnym pozorem ich nie spożywajcie!

W ostrzeżeniu wydanym 8 lipca 2021 r. (czwartek) czytamy, że w badaniach przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną odkryto pałeczki salmonelli ( Salmonella Enteritidis ) na skorupkach jaj firmy Invest Michel Sp. j.. Zakażone jajka wycofane przez GIS Chodzi dokładnie o tę partię jaj firmy Invest: Świeże jaja, klasa A, kategoria wagowa L-Duże, 10 szt. Najlepiej spożyć przed: 20.07.2021 Kod na skorupkach jaj: 3PL 30221328 nr zakładu pakowania jaj PL 14125903 WE Zwróćcie produkt Jeśli zakupiliście jajka z tej partii, skontaktujcie się z zakładem pakowania Invest   (tel. 606 990 211) . Jeśli zwrócicie jajka w opakowaniu, otrzymacie pełnowartościowy produkt lub zwrot pieniędzy. Reakcja firmy Zakład pakowania jaj Invest Michel Sp. j. po otrzymaniu informacji od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim o obecności pałeczek Salmonella Enteritidis w próbce jaj, natychmiast podjął kroki związane z wycofaniem tej partii jajek z obrotu. Poinformował też fermę, z której pochodziły jaja. Zespół HACCP firmy skontrolował też zakład i nie znalazł żadnych nieprawidłowości. Zarówno w części produkcyjnej, jak i magazynowej, nie znaleziono obecności salmonelli.  Środki ostrożności Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że zjedzenie tych jaj, szczególnie na surowo (np. jako kogel-mogel, w lodach, majonezie, sosach) grozi zakażeniem i salmonellozą . Bardzo prawdopodobne jest też przeniesienie bakterii z jajek na inne powierzchnie i produkty.   Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny radzi, by nie stosować talerzy lub sztućców, które miały kontakt z surowymi jajami. Ważne jest też, żeby ugotowane lub smażone jajka spożywać od razu po przygotowaniu. źródło: Główny Inspektorat...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje kolejne popularne lody. Odkryto w nich toksyczny składnik
Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje kolejne popularne lody. Tym razem chodzi o produkty wyprodukowane przez firmę Mars Polska.

Lato to czas, gdy chętnie sięgamy po lody . Kochamy je nie tylko za ich wspaniały smak, ale również za to, że chłodzą nasz organizm w upalne, letnie dni. Jeżeli kupiliście ostatnio w sklepie lody, koniecznie sprawdźcie czy nie macie w swoich zamrażarkach produktów, które właśnie zostały wycofane przez GIS . Główny Inspektorat Sanitarny poinformował ostatnio o wycofaniu popularnych lodów, które możecie dostać praktycznie w każdym supermarkecie. Chodzi o lody wyprodukowane przez firmę Mars Polska. Jakie konkretnie produkty wycofano? GIS wycofuje popularne lody Pisaliśmy ostatnio , że GIS wycofał produkty lodowe marki Milka. Teraz poinformował o wycofaniu lodów Mars Polska, a konkretnie produktów takich, jak lody: Mars, M&M's, Twix, Bounty i Snickers. Firma Mars Polska poinformowała GIS, że w jej produktach wykryto obecność tlenku etylenu, który znaleziono w składniku użytym do ich produkcji. Koncern Mars Polska Sp. z o.o. został poinformowany o toksycznym składniku przez dostawcę surowca potrzebnego do produkcji deserów. Po otrzymaniu takiej informacji, koncern wstrzymał produkcję i zablokował partie lodów, do których użyto trującego składnika. Informację przekazano GIS-owi oraz sklepom, z których produkty te zostały natychmiast wycofane. Jeśli kupiliście lody Mars Polska, wyrzućcie je do kosza lub zwróćcie je do sklepu. Pod żadnym pozorem nie należy spożywać lodów podanych w komunikacie. Jakie partie lodów Mars zostały skażone? Oto szczegółowe dane trefnych partii lodów: Producent: Mars Wrigley Confectionery, Route de Severne, 67790 Steinbourg, Francja Dystrybutor: Mars Polska Sp. z o.o., Kożuszki Parcel 42, 96-500 Sochaczew M&M's peanut ice cream stick 62g, z kodem produktu CK35M. Wycofane...