GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS ostrzega: w popularnych ciastkach wykryto niezgłoszony przez producenta alergen

Producent nadziewanych pierniczków zgłosił się do GIS z informacją, że w jego produktach wykryty został alergen w postaci białka migdałowego.

Główny Inspektorat Sanitarny znów wydał ostrzeżenie dotyczące alergenów znajdujących się w produkcie dostępnym w sklepach. Tym razem z obrotu zostaje wycofana partia nadziewanych pierniczków. Sprawdźcie szczegóły.

Ciastka wycofane ze sprzedaży

Wymieniony w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego produkt to pierniki nadziewane, produkowane przez Fabrykę Cukierniczą Kopernik S.A. Poniżej szczegóły dotyczące tego produktu:

Nazwa produktu: Pierniki z nadzieniem kremowym Orzech laskowy

Numer partii: L1293147A

Data minimalnej trwałości: 07.2022

Producent: Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., ul. Żółkiewskiego 34, 87-100 Toruń

Producent poinformował Główny Inspektorat Sanitarny o wykryciu w piernikach alergenu - białka migdałowego. W przypadku, gdyby osoby uczulone na migdały spożyły ten produkt, mogłoby dojść u nich do reakcji alergicznej.

Producent Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. wycofał pierniki nadziewane ze sprzedaży, a osoby, które go kupiły, mają możliwość zwrotu produktu. Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje wycofywanie ciastek ze sprzedaży.

GIS ostrzega: w popularnych ciastkach wykryto niezgłoszony przez producenta alergen
gov.pl

GIS ostrzega: w popularnych ciastkach wykryto niezgłoszony przez producenta alergen
gov.pl

Zobacz także
GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS ostrzega przed partią pieczarek. Niektórzy absolutnie nie powinni ich jeść

pilne

GIS ostrzega: Partia sera mozzarella wycofana ze sprzedaży. Powodem groźne bakterie

Objawy alergii na migdały

Uczulenie na migdały jest dość rzadkie. Występuje znacznie rzadziej niż alergia na orzeszki ziemne czy mleko, jednak również potrafi dać się we znaki. Na szczęście, objawy uczulenia na migdały zwykle nie są bardzo poważne. Najczęściej jest to swędzenie ust oraz skóry, choć może się także pojawić obrzęk języka i jamy ustnej. Występuje też pokrzywka skóry i wysypka. 

Objawy alergii ze strony układu oddechowego to m.in. kichanie, wodnisty katar i łzawienie oczu. U niektórych uczulonych na migdały pojawiają się też dolegliwości ze strony układu pokarmowego - mogą oni obserwować u siebie bóle brzucha, biegunkę czy wymioty po spożyciu tych orzechów. 

Należy pamiętać, że nawet w przypadku łagodnych alergii, u niektórych osób może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, czyli ostra reakcja alergiczna. Może stanowić zagrożenie dla życia, dlatego jeśli wystąpią takie objawy jak duszności, duża opuchlizna, a nawet omdlenia, trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala. 

Źródło: gov.pl, mojealergie.pl 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA