GIS ostrzega przed pleśnią na warzywach. To niebezpieczeństwo dla waszego zdrowia
AdobeStock
Newsy

GIS ostrzega przed pleśnią na warzywach. To niebezpieczeństwo dla waszego zdrowia

Zdarza się wam odkroić spleśniałą część owocu lub warzywa i zjeść resztę? Jeśli tak robicie, to lepiej przeczytajcie ostatni wpis Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Główny Inspektorat Sanitarny na swoim profilu na Twitterze opublikował ważny wpis na temat jedzenia pleśniejących owoców i warzyw. Choć takie produkty nie wyglądają zbyt apetycznie, wciąż sporo osób decyduje się je jeść. Ale czy to na pewno dobry pomysł? Sprawdźcie. 

Ostrzeżenie GIS w sprawie pleśni

Jeden z ostatnich wpisów Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Twitterze dotyczy tematu, który jest nam wszystkim bliski zwłaszcza teraz, gdy w ogródkach i sklepach nie brakuje świeżych warzyw i owoców. Szczególnie, gdy zbierzemy je z własnej uprawy. Kiedy pojawi się na nich pleśń, czasami zastanawiamy się - jeść, czy nie jeść? Może wystarczy tylko odkroić?

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega i stawia sprawę jasno - pleśniejących owoców i warzyw nie wolno jeść nawet po odkrojeniu zaatakowanego pleśnią fragmentu. Jak czytamy we wpisie, pleśniejące jedzenie należy od razu wyrzucić.

Zobacz także
Po ilu dniach ogórki małosolne są gotowe? Zjedzcie je, zanim zmienią się w kiszone

Jak rozpoznać pleśń w ogórkach kiszonych? A może to w ogóle nie pleśń?

Pomidor spleśniał? Nie wyrzucajcie go. Oto, co możecie z nim zrobić

Pomidor spleśniał? Nie wyrzucajcie go. Oto, co możecie z nim zrobić

Czy można odkroić pleśń na warzywach?

Ostrzeżenie GIS-u należy zastosować zarówno do warzyw, owoców, jak i innych produktów. Jeżeli bowiem na jedzeniu zauważycie pleśń, to nie wystarczy, że ją odkroicie. Jeżeli pojawiła się na żywności oznacza to, że znajdują się w niej już toksyny bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Wobec tego, gdy tylko zaobserwujecie charakterystyczne, puchate plamki pleśni na pomidorach czy innych warzywach oraz owocach, wyrzućcie je do kosza. Nie nadają się już niestety do jedzenia. 

Czym grozi zjedzenie pleśni?

W najlepszym przypadku zjedzenie zaatakowanej przez pleśń żywności może się skończyć biegunką oraz wymiotami. Mogą się jednak pojawić też inne objawy, na przykład:

  • apatyczność

  • bóle stawów

  • problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci

  • zawroty głowy

  • omdlenie

Ale to nie wszystko - toksyny, które znajdują się w pleśniejącej żywności mogą prowadzić do bardziej poważnych schorzeń, takich jak choroby wątroby, wrzody żołądka, alergie, a nawet krwawienie w jelitach. Dlatego, gdy zauważycie pleśń na jedzeniu, nawet się nie zastanawiajcie i wyrzućcie je czym prędzej do śmieci. 

Źródło: @GIS_gov, gemini.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega przed partią pieczarek. Niektórzy absolutnie nie powinni ich jeść
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu partii pieczarek marynowanych. Producent nie wskazał na opakowaniu substancji mogącej być alergenem, która znajduje się w produkcie.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał wczoraj ostrzeżenie dotyczące marynowanych pieczarek. Produkt marki Vitmar zawiera substancje, które w przypadku niektórych osób mogą być niebezpieczne. Sprawdźcie szczegóły.  Ostrzeżenie GIS dotyczące pieczarek Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny na stronie gov.pl, Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła dwutlenek siarki (E 220) w produkcie PIECZARKI MARYNOWANE VITMAR, 750 g. Jest to substancja wywołująca reakcje alergiczne i informacja o tym powinna znaleźć się na opakowaniu (tak samo, jak w przypadkach innych alergenów). Z powodu tego niedopatrzenia, partia opakowań bez stosownej informacji na etykiecie została wycofana. Poniżej szczegóły dotyczące produktu: Produkt: PIECZARKI MARYNOWANE VITMAR, 750 g Producent: P.P.H.U. „VITMAR” Maria Korkus, Dębie 1a, 42-110 Popów Numer partii/ data minimalnej trwałości: 08.2022 GIS zaleca, aby osoby uczulone na dwutlenek siarki nie spożywały tego produktu.  Zastosowanie dwutlenku siarki Dwutlenek siarki jest niepalnym gazem, który jest używany w produkcji żywności ze względu na jego działanie konserwujące. Jego zastosowanie to m.in.: zapobieganie ciemnieniu suszonych owoców i warzyw przeciwdziała rozwojowi pleśni i grzybów w żywności jako dodatek do suszonych owoców, win i marmolady Dwutlenek siarki został uznany za substancję bezpieczną dla zdrowia, pod warunkiem stosowania odpowiednich jego ilości w żywności. Na ten składnik powinny jednak uważać kobiety ciężarne oraz osoby ze skłonnościami do alergii.  Reakcja alergiczna na dwutlenek siarki E 220, czyli dwutlenek siarki znajduje się na liście alergenów, obok takich produktów jak soja, orzeszki ziemne, gluten czy jaja. U osób, które są wrażliwe na dwutlenek siarki, mogą wystąpić objawy astmy. Może to występować...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje ser z Lidla ze względu na metalowe zanieczyszczenia. Był dostępny w całej Polsce
To kolejny ser, który w ostatnim czasie znika z rynku za sprawą obecności w produkcie metalowych ciał obcych. Jeżeli macie go w domu zwróćcie do sklepu lub wyrzućcie. Dbajcie o zdrowie swoje i bliskich.

GIS wydał ostrzeżenie, dotyczące popularnego sera pleśniowego z Lidla. Jest w nim mowa o roladce z mleka koziego Pilos 200 g. To produkt, którego producentem jest francuska firma Société Fromagère de Riblaire. Wycofywaniem sera z rynku zajął się jego dystrybutor w Polsce – firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. K. Oto fragment komunikatu sieci:  - Powodem wycofania z obrotu jest możliwość wystąpienia w produkcie zanieczyszczenia w postaci metalowego ciała obcego. Ze względu na związane z charakterem ciała obcego ryzyko, wycofaliśmy przedmiotowy produkt ze sprzedaży i nie zalecamy jego dalszego spożywania   Szczegóły dotyczące wycofywanego sera pleśniowego  Nazwa produktu: Pilos ser kozi 200 g  Producent: Société Fromagère de Riblaire  Dystrybutor w Polsce: Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k.  Termin przydatności do spożycia: 01.10.2022, 06.10.2022, 09.10.2022, 11.10.2022, 15.10.2022  Produkt można zwrócić nawet bez paragonu  Na stronie TVN24 można przeczytać oświadczenie przedstawicieli Lidl Polska, którzy zapewniają o możliwości zwrotu produktu, nawet bez paragonu:  - Ze względu na ochronę konsumentów reakcja firmy Lidl Polska była natychmiastowa i produkt wycofano z obrotu. Produkt można zwrócić we wszystkich sklepach Lidl. Klient zwracający produkt otrzyma zwrot pieniędzy, dotyczy to także zwrotów bez okazania paragonu  Działania, które zostały podjęte przez GIS i Lidl  Firma Lidl Polska Sp. z o.o. Sp. k. wycofuje obecnie ser z rynku i od konsumentów. W sklepach tej sieci, przy stoiskach z serami, można przeczytać informację na temat zaistniałej sytuacji. Taka informacja pojawiła się również na stronie internetowej lidl.pl. Główny Inspektorat Sanitarny monitoruje proces wycofywania z rynku produktów objętych...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje popularny ser ze sprzedaży. Uważajcie, znaleziono w nim metalowe ciała obce
Uważajcie, w tym serze może być metal! Popularny ser pleśniowy jest właśnie wycofywany ze sprzedaży. Jeżeli macie go w domu – w żadnym wypadku nie jedzcie. Wyrzućcie lub oddajcie do sklepu.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał we wtorek ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. GIS został poinformowany o tym, że firma LACTALIS Polska Sp. z o.o. prowadzi właśnie wycofanie pewnych partii sera koziego Sainte Maure Chevre President 200 g.  Wycofanie produktu z polskiego rynku spowodowane jest informacjami, jakie napłynęły od francuskiego producenta Société Fromagère de Riblaire. Dotyczą one możliwej obecności metalowych ciał obcych w produkcie. Zobaczcie, które dokładnie sery pleśniowe znikają ze sprzedaży.  Które sery są wycofywane z rynku?  Obecnie sery z mleka koziego są coraz częściej i chętniej kupowane przez polskich konsumentów. Ich szeroki wybór sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Sery twarde, do smarowania, a także pleśniowe rolady są ogólnodostępne w krajowych marketach. Wycofanie dotyczy jednego z bardziej znanych i lubianych serów pleśniowych z mleka koziego, którego bez wątpienia zna każdy smakosz tego rodzaju przetworów mlecznych. Poniżej podajemy dane wycofywanych partii produktu: Nazwa produktu: Sainte Maure Chevre President 200 g  Producent: Société Fromagere de Riblaire  Terminy przydatności do spożycia: 09.10.2022, 17.10.2022, 20.10.2022.  Na stronie firmy LACTALIS Polska można przeczytać, że produkt był dostępny w sprzedaży od dnia 30.08.2022 roku.   Działania, które zostały podjęte przez przedsiębiorców i GIS  Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega konsumentów przed spożywaniem wyżej wymienionych produktów. Lepiej je wyrzucić lub oddać do sklepu, w którym dokonaliście zakupu.  Firma LACTALIS Polska Sp. z o.o. rozpoczęła już wycofywanie zanieczyszczonych serów. Informacja o tym działaniu jest również dostępna na jej stronie internetowej firmy. W przypadku...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega przed bakteriami listerii w wędlinie. Sprawdźcie koniecznie, czy macie ją w lodówce
GIS ostrzega i wycofuje z rynku popularną kiełbasę. Powodem jest obecność w niej bakterii Listeria monocytogenes. Jeżeli macie ją w domu, pod żadnym pozorem jej nie jedzcie. 

W komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego można przeczytać, że bakterię wykryto w określonej partii metki łososiowej. Spożycie kwestionowanego produktu może prowadzić do niebezpiecznej choroby zwanej listeriozą.  Czym są bakterie Listeria monocytogenes?  Listeria monocytogenes to gram-dodatnia bakteria wywołująca listeriozę. Jest ona jednym z najbardziej zjadliwych czynników chorobotwórczych przenoszonych przez żywność. Nawet 30 procent infekcji wywołanych tą bakterią kończy się śmiercią. Tym samym stawia ją na równi z takimi patogenami jak salmonella czy laseczka jadu kiełbasianego.   Źródłem zakażenia dla człowieka są głównie produkty spożywcze. Zarówno te pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.  Jakie są objawy listeriozy?  Listerioza to choroba stanowiąca poważne zagrożenie dla osób starszych, z obniżoną odpornością, kobiet w ciąży, jak również noworodków. Do zakażenia nią dochodzi na skutek spożycia zanieczyszczonej listerią żywności lub kontaktu z wydzielinami zainfekowanych zwierząt.  U osób z obniżoną odpornością i starszych, a także dzieci mogą wystąpić objawy grypopodobne, takie jak: gorączka, dreszcze i bóle mięśni. Nierzadko pojawiają się również dolegliwości pokarmowe, a także zaburzenia równowagi czy światłowstręt.   U kobiet w ciąży mogą pojawić się objawy grypopodobne lub wywiązać się zapalenie dróg moczowych. Listerioza może doprowadzić do poronienia i obumarcia płodu.  Jeżeli po spożyciu zakażonego produktu zauważycie u siebie jakiekolwiek powyższe objawy, zgłoście się do lekarza.  A oto zdjęcie produktu wycofywanego przez Główny Inspektorat Sanitarny z racji stwierdzenia bakterii listerii: Szczegóły dotyczące wycofywanego produktu  Nazwa...