GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS ostrzega przed partią pieczarek. Niektórzy absolutnie nie powinni ich jeść

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu partii pieczarek marynowanych. Producent nie wskazał na opakowaniu substancji mogącej być alergenem, która znajduje się w produkcie.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał wczoraj ostrzeżenie dotyczące marynowanych pieczarek. Produkt marki Vitmar zawiera substancje, które w przypadku niektórych osób mogą być niebezpieczne. Sprawdźcie szczegóły. 

Ostrzeżenie GIS dotyczące pieczarek

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny na stronie gov.pl, Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła dwutlenek siarki (E 220) w produkcie PIECZARKI MARYNOWANE VITMAR, 750 g. Jest to substancja wywołująca reakcje alergiczne i informacja o tym powinna znaleźć się na opakowaniu (tak samo, jak w przypadkach innych alergenów).

Z powodu tego niedopatrzenia, partia opakowań bez stosownej informacji na etykiecie została wycofana. Poniżej szczegóły dotyczące produktu:

Produkt: PIECZARKI MARYNOWANE VITMAR, 750 g

Producent: P.P.H.U. „VITMAR” Maria Korkus, Dębie 1a, 42-110 Popów

Numer partii/ data minimalnej trwałości: 08.2022

GIS zaleca, aby osoby uczulone na dwutlenek siarki nie spożywały tego produktu. 

Zobacz także
pilne

GIS ostrzega: Partia sera mozzarella wycofana ze sprzedaży. Powodem groźne bakterie

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS wycofuje ze sprzedaży przyrząd kuchenny. Koniecznie sprawdźcie, czy nie trujecie nim rodziny

Zastosowanie dwutlenku siarki

Dwutlenek siarki jest niepalnym gazem, który jest używany w produkcji żywności ze względu na jego działanie konserwujące. Jego zastosowanie to m.in.:

  • zapobieganie ciemnieniu suszonych owoców i warzyw

  • przeciwdziała rozwojowi pleśni i grzybów w żywności

  • jako dodatek do suszonych owoców, win i marmolady

Dwutlenek siarki został uznany za substancję bezpieczną dla zdrowia, pod warunkiem stosowania odpowiednich jego ilości w żywności. Na ten składnik powinny jednak uważać kobiety ciężarne oraz osoby ze skłonnościami do alergii. 

Reakcja alergiczna na dwutlenek siarki

E 220, czyli dwutlenek siarki znajduje się na liście alergenów, obok takich produktów jak soja, orzeszki ziemne, gluten czy jaja. U osób, które są wrażliwe na dwutlenek siarki, mogą wystąpić objawy astmy. Może to występować szczególnie u tych, którzy przyjmują leki sterydowe na astmę. Innymi, częstszymi objawami alergii są:

  • biegunka

  • ból brzucha

  • ból głowy

  • pokrzywka

  • zapalenie skóry

  • zaczerwienienie

Źródło: gov.pl, vitapedia.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje popularny makaron. Pod żadnym pozorem go nie jedzcie
Kupiliście ostatnio makaron tej marki? Koniecznie sprawdźcie, czy nie chodzi o partię skażoną 2-chloroetanolem.

Główny Inspektorat Sanitarny wystosował właśnie kolejne ostrzeżenie dotyczące skażonej żywności. Tym razem wycofał partię makaronu penne marki Pasta Natura, 250 g, ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego 2-chloroetanolem. O jaki konkretnie produkt chodzi? GIS wycofuje popularny makaron Firma Pasta Natura Srl wraz z dystrybutorem w Polsce - Bio Planet S.A., Wilkowa Wieś 7, 05-084 Leszno, wycofuje następujący produkt, który trafił na polski rynek: Nazwa produktu: MAKARON (KUKURYDZIANY Z KURKUMĄ I PIEPRZEM) PENNE BEZGLUTENOWY BIO 250 g - PASTA NATURA. Numer partii / Data minimalnej trwałości: 16.02.2024. Rzućcie okiem na zdjęcie produktu i koniecznie sprawdźcie, czy przypadkiem nie włożyliście go niedawno do sklepowego koszyka: Dlaczego wycofano makaron? Makaron został wycofany, ponieważ przy jego produkcji użyto składnika zanieczyszczonego 2-chloroetanolem. 2-chloroetanol jest substancją pochodną tlenku etylenu i jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona – informuje GIS. 2-chloroetanol to bezbarwna ciecz, która ma przyjemny zapach eteru. Jest substancją sklasyfikowaną jako wyjątkowo niebezpieczna w Stanach Zjednoczonych i podlega surowym wymogom sprawozdawczym przez zakłady, które produkują, przechowują lub używają jej w znacznych ilościach. Skażony makaron jest obecnie wycofywany ze wszystkich sklepów, do których go dostarczono. Jeśli kupiliście ostatnio ekologiczny makaron kukurydziany z kurkumą i pieprzem marki Pasta Natura, koniecznie sprawdźcie, czy chodzi o produkt wskazany w komunikacie. Spożycie takiego makaronu może być niebezpieczne dla zdrowia i w przypadku posiadania takiego produktu w kuchni, należy jak najszybciej zwrócić go do sklepu lub wyrzucić do kosza....

wazne
Newsy
GIS ostrzega: w tych produktach znaleziono pałeczki salmonelli. Wyrzuć je do kosza
Jest nowe ostrzeżenie GIS w sprawie produktów, które zaszkodzą twojemu zdrowiu. Ryzyko zanieczyszczenia pałeczką Salmonelli spowodowało wycofanie niektórych suszonych kiełbas z ogólnie dostępnego obiegu.

Główny Inspektorat Sanitarny ponownie bije na alarm. Kontrole przeprowadzane przez jednostkę co jakiś czas wyłaniają na światło dziennie szereg produktowych nieprawidłowości. Jedzenie, które zostało zbadane i wycofane z obiegu to tym razem znana szerokiej rzeszy konsumentów suszona kiełbasa.  Pilne ostrzeżenie Produkty wycofane ze sprzedaży nie nadają się do użytkowania. GIS zazwyczaj ostrzega konsumentów w trybie pilnym. Jeśli mamy informację podaną do publicznej wiadomości oznacza to, że powinniśmy się do niej zastosować właściwie błyskawicznie. To sytuacja bez czasu do namysłu. Do nieprawidłowości związanych z pożywieniem może już dochodzić na etapie jego produkcji. Niedopilnowanie procedur, ale i wypadki losowe mogą zdarzyć się każdemu. O ile można dopuścić możliwość ich istnienia, o tyle te dotyczące jedzenia powinny nas poważnie zainteresować. Rodzaj bakterii Zdarza się, że produkty wycofywane z półek sklepowych niosą w sobie ryzyko zanieczyszczenia pałeczką Salmonelli, która jest rodzajem bakterii z rodziny Enterobacteriaceae. Bakterie te są średniej wielkości, zwykle zaopatrzone w rzęski. Rezydują w komórkach zarażonego organizmu. Czynnikami chorobotwórczymi rodzaju Salmonella mogą być antygeny, znajdujące się w ścianie komórkowej. W Polsce Salmonella to najczęstsza przyczyna bakteryjnych zatruć pokarmowych. Najczęściej zmiany chorobowe ograniczają się do przewodu pokarmowego. GIS alarmuje Główny Inspektor Sanitarny podał do publicznej wiadomości informację o dwóch rodzajach kiełbas suszonych, który zagrażają naszemu zdrowiu. Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella może wywołać zatrucie pokarmowe. Firma Salaisons na podstawie decyzji GIS zdecydowała się wycofać z z obrotu i od...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje popularną przyprawę. Koniecznie sprawdźcie, czy macie ją w kuchni
Jeżeli kupiliście ostatnio tę przyprawę, lepiej jej nie jedzcie. GIS właśnie ją wycofał w związku z obecnością salmonelli.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał właśnie kolejne ostrzeżenie dotyczące skażonego produktu spożywczego. Tym razem chodzi o popularną przyprawę – kurkumę – wyprodukowaną przez firmę Fistaszek. W przyprawie tej wykryto groźne dla zdrowia pałeczki salmonelli. GIS wycofuje popularną przyprawę GIS opublikował komunikat, w którym poinformował o wycofaniu skażonej partii kurkumy. Szczegóły dotyczące produktu: Produkt - Kurkuma, 100 g Zakład pakowania - FISTASZEK, Joanna Małysz, Dzielce 27, 22-463 Radecznica Numer partii – P 14 05 Data minimalnej trwałości - 12.2022 Zdjęcie produktu:  Jeżeli macie tę przyprawę w swoich domach, pod żadnym pozorem jej nie spożywajcie, ponieważ możecie się nią zatruć. W trakcie badań laboratoryjnych w jednej z pięciu próbek tej kurkumy wykryto pałeczki salmonelli. W związku z tym natychmiast zdecydowano o wycofaniu skażonej partii. Proces jest prowadzony pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Czym może grozić zatrucie salmonellą? Zakażenie salmonellą (salmonelloza) jest powszechną chorobą bakteryjną, która atakuje przewód pokarmowy człowieka. Ludzie najczęściej zarażają się nią poprzez skażoną wodę lub żywność. Niektóre osoby zakażone salmonellą nie mają żadnych objawów. Inne cierpią z powodu biegunki , mdłości, wymiotów, gorączki i bólu głowy, które pojawiają się w ciągu ośmiu do 72 godzin od spożycia skażonej żywności. Większość  osób wraca do zdrowia w ciągu kilku dni bez specjalnego leczenia. W niektórych przypadkach biegunka związana z zakażeniem salmonellą, może doprowadzić do odwodnienia organizmu, które wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się poza jelita, również mogą...

pilne
Newsy
GIS bije na alarm. Masz w domu te jajka? Natychmiast wyrzuć je do kosza
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie związane z partią jaj kurzych ściółkowych sprzedawanych w supermarkecie Stokrotka. Okazuje się, że zarówno na powierzchni skorupek, jak i w samej treści produktu, znajdują się groźne dla zdrowia pałeczki Salmonelli.

Przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną badania wykazały obecność pałeczek Salmonelli w partii jaj ściółkowych. Produkt pochodzący z fermy w Radzanowie i dostarczony przez firmę Polskie Fermy, w ostatnich dniach można było kupić w supermarkecie Stokrotka. W wyniku urzędowej kontroli i badania laboratoryjnego przeprowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykryto obecność bakterii Salmonella spp. w jednej partii jaj (…) zarówno na powierzchni skorupek oraz w treści jaj – czytamy w komunikacie zamieszczonym w czwartek na stronie GIS. Pałeczki Salmonelli są bardzo groźne dla zdrowia Pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się dopiero po ok. 8 godzinach od spożycia produktu zawierającego ten rodzaj bakterii. Można do nich zaliczyć między innymi gorączkę, silne bóle brzucha, biegunkę oraz wymioty.  Nawet jeśli objawy te ustąpią po kilku dniach, pałeczki Salmonelli pozostaną w organizmie jeszcze przez kilka miesięcy. Zakażenie różni się od zwykłego zatrucia również tym, że nieleczone może prowadzić do zakażenia narządów wewnętrznych oraz dolegliwości stawowych. Felerne jajka można zwrócić Wszyscy klienci, którzy w ostatnich dniach zakupili produkt w Stokrotce, mogą dokonać jego zwrotu, nawet jeśli części jajek już brakuje. Przedtem należy jednak upewnić się, że to właśnie w wasze ręce trafiła felerna partia.  Jej numer to 21.12.2020.O8, termin przydatności do spożycia to 21.12.2020 z kolei kod na skorupkach powinien być następujący 2PL 14131317. Konsumenci, którzy zakupili produkt z wymienionych partii w jednym ze sklepów Stokrotka, mogą dokonać zwrotu w najbliższym sklepie sieci. Wszystkim klientom, którzy zwrócą produkt lub jego część wraz z opakowaniem (konieczne do identyfikacji partii produktu)...