Główny Inspektorat Sanitarny postanowił wycofać z obrotu partię popularnej pasty kanapkowej z łososiem marki Abba. Eksperci wykryli w niej bardzo szkodliwy dla zdrowia tlenek etylenu:

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o prowadzonym przez firmę Orkla Foods Sweden wycofaniu niektórych partii pasty z łososia 145 g marki Abba, ze względu na zastosowanie do jej produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu – podano w oficjalnym komunikacie.

Jak wiadomo, tlenek etylenu jest substancją niebezpieczną dla zdrowia, która może doprowadzić do wielu groźnych chorób.

Szczegóły dotyczące wycofywanej partii:

  • Nazwa produktu: Pasta z łososia 145 g marki Abba
  • Numer partii: 0000030030
  • Data minimalnej trwałości: 24.08.2022
  • Producent: Orkla Foods Sweden Isbergs gata 9B Malmö

Zdjęcie produktu: 

Zalecenia dla konsumentów: Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie.

Zobacz także:

Produkt wycofano ze sklepu

Tuż po opublikowaniu komunikatu GIS-u, skażona pasta natychmiast została wycofana ze sklepów. Jeśli kupiliście ostatnio pastę kanapkową z łososia w tubce marki Abba, koniecznie sprawdźcie, czy nie chodzi o tę feralną partię. Jeśli odkryjecie, że kupiliście skażony produkt, natychmiast zwróćcie go do sklepu. Jeśli zaś zjedliście go, skontaktujcie się ze swoim lekarzem.

Dlaczego tlenek etylenu jest szkodliwy dla zdrowia?

Tlenek etylenu to bardzo niebezpieczna dla zdrowia substancja. Na jej działanie narażeni są głównie pracownicy zatrudnieni w sektorze usług medycznych, przemyśle poligraficznym i chemicznym oraz przy produkcji gumy i tworzyw sztucznych.

Liczne badania potwierdziły, że tlenek etylenu może być groźny nie tylko w postaci wdychanej, ale też, gdy go połykamy. Substancja ta jest silnym czynnikiem rakotwórczym. Badacze twierdzą, że może ona wywoływać białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych i piersi, a także poronienia, uszkodzenia genetyczne, paraliż, osłabienie mięśni, zaburzenia myślenia oraz pamięci.

Źródło: GIS