pilne
Newsy

GIS ostrzega: popularne wędliny zanieczyszczone przez szkodliwą dla zdrowia substancję

Pilny komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Część wędlin została wycofana ze sprzedaży.

W najnowszym komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego ostrzega się przed zakupem wędlin – zostały one zanieczyszczone przez tlenek etylenu. Sprawdźcie szczegóły.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wędliny wycofane ze sprzedaży

Opublikowane przez GIS na stronie gov.pl ostrzeżenie dotyczy wędlin produkowanych przez DUBIMEX ZPM Sp. J. Zygmunt Dubielak 09-500 Gostynin, ul. Bierzewicka 41b. W części produktów znajduje się tlenek etylenu, który jest szkodliwy dla zdrowia, a jego zastosowanie w produkcji żywności jest zakazane w Unii Europejskiej. W tej sytuacji firma produkująca zanieczyszczone wędliny wycofała część produktów oraz podała numery partii wędlin nienadających się do sprzedaży. Jeżeli je kupiliście, nie powinniście ich spożywać!

  • Boczek rolowany: 01484621, 01504221
  • Boczek rolowany 150 g: 1547921, 1464721
  • Boczek z komina: 1472721, 1484721, 1506121, 1530721
  • Golonka wolno gotowana: 1269221, 1283121, 1372521, 1397821, 1447821, 1462321
  • Szynka konserwowa: 1202621, 1228421, 1253121, 1322521, 1382921, 1390621, 1458921, 1481521, 1527421, 1152221, 1319321, 1371021, 1373721, 1373821, 1437021, 1504121
  • Szynka konserwowa 200 g: 1547621, 1551221

Podane powyżej produkty sprzedawane są w sklepach na stoiskach mięsnych w opakowaniach (wędliny z podaną gramaturą) oraz na wagę.

Zobacz także
GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS wycofuje popularny gadżet kuchenny. Jest niezwykle toksyczny

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

PILNE: GIS wycofuje popularne jajka. Wykryto na nich salmonellę!

Oświadczenie producenta

Firma Dubimex sama wykryła zanieczyszczenie części wędlin tlenkiem etylenu i niezwłocznie poinformowała o tym Główny Inspektorat Sanitarny. Okazało się, że tlenek etylenu znajdował się w mieszance przypraw kupowanej przez firmę u jednego z dostawców. Na stronie internetowej dubimex.pl opublikowano także oświadczenie producenta w związku z zaistniałą sytuacją. Można tam przeczytać m.in.:

Na początku lipca zostaliśmy poinformowani przez jednego z naszych stałych dostawców o nieumyślnym dostarczeniu nam dodatku spożywczego w którym występuje zanieczyszczenie mączki chleba świętojańskiego tlenkiem etylenu sprowadzanego z firmy europejskiej, stosowanego powszechnie do produktów spożywczych jako dodatek do produkcji przetworów mięsnych, jak również innych takich jak lody, dania gotowe. Zanieczyszczona mączka chleba świętojańskiego trafiła na rynki Bułgarii, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Szwecji i Włoch.

Producent zapewnia również, że ilości tlenku etylenu w wycofanych ze sprzedaży produktach są śladowe, jednak dla bezpieczeństwa nie zaleca się ich spożywania:

Otrzymaliśmy już wyniki badań, które jednoznacznie mówią, że nie stwierdzono obecności tlenku etylenu w naszych przesłanych próbach, więc jeżeli wystąpiło zanieczyszczenie, to z całą pewnością jest poniżej progu wykrywalności, a tym samym nie da się określić, czy w ogóle występuje.

Rząd ogłosił kolejne restrykcje. Czy sklepy spożywcze będą otwarte normalnie?
Newsy
GIS ostrzega: boczek od dużego producenta zanieczyszczony szkodliwą substancją
Niedozwolona substancja znów wykryta w wędlinach. Nie wolno ich spożywać.

Kolejne ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tym razem zanieczyszczeniu uległa partia wędlin od dużego producenta. Sprawdźcie szczegóły. Zanieczyszczenie wędlin Ostrzeżenie dotyczy produktów „Boczek mocno wędzony” oraz „Boczek wędzony parzony szeroki”, produkowanych przez firmę Animex Foods Sp. z o.o., znajdującej się przy ul. T. Chałubińskiego 8 w Warszawie. Przedstawiciele firmy sami zgłosili się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego po wykryciu tlenku etylenu w swoich produktach. Na stronie GIS można przeczytać, że tlenek etylenu to substancja szkodząca zdrowiu i jest niedozwolona w Unii Europejskiej do produkcji żywności. Szczegóły dotyczące produktów wycofanych ze sprzedaży znajdują się w poniższej tabeli: Zanieczyszczone tlenkiem etylenu wędliny są sprzedawane na stoiskach mięsnych na wagę. Jeżeli więc kupujecie wędliny w takich miejscach i ostatnio kupiliście boczek, upewnijcie się czy nie pochodzi ze skażonej partii. Oświadczenie producenta Na stronie firmy Animex Foods Sp. z o.o. można przeczytać oświadczenie w sprawie zanieczyszczonych wędlin: Mając na względzie szczególną troskę o bezpieczeństwo i wysoką jakość wszystkich wyrobów oferowanych Konsumentom, Zarząd Animex Foods podjął decyzję o wycofaniu z rynku wszystkich partii produktu boczek wieprzowy wędzony, do wytworzenia których wykorzystano choćby śladowe ilości dodatku zanieczyszczonego tlenkiem etylenu (ETO).   W lipcu br. jeden z kontrahentów powiadomił nas o nieumyślnym dostarczeniu dodatku spożywczego zawierającego w składzie 0,33% mączki chleba świętojańskiego zanieczyszczonej tlenkiem etylenu (ETO). Niezwłocznie po otrzymaniu powyższej informacji przeprowadziliśmy stosowną ocenę ryzyka, w rezultacie której m.in. zleciliśmy akredytowanemu...

Lody Milka wycofane ze sprzedaży z uwagi na szkodliwą substancję. Sprawdźcie, które
Adobe Stock
Newsy
Lody Milka wycofane ze sprzedaży z uwagi na szkodliwą substancję. Sprawdźcie, które
Kupiliście ostatnio lody Milka? Tej partii pod żadnym pozorem nie jedzcie. Właśnie została wycofana przez GIS.

Lato nieodłącznie kojarzy nam się z lodami . Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, aż prosi się o zjedzenie pysznego i zimnego loda. Jeżeli kupiliście ostatnio lody od tego producenta z jednej z trefnych partii, koniecznie zwróćcie je do sklepu lub wyrzućcie je do kosza. Lody te zostały bowiem skażone i właśnie wycofuje je z obrotu  GIS . Lody Milka wycofane przez GIS Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu części produktów lodowych marki Milka. Jako przyczynę podano fakt, że w feralnej partii lodów wykryto groźny dla zdrowia tlenek etylenu, który znaleziono w jednej z substancji stabilizujących. Stężenie tlenku było niezgodne z normami obowiązującymi w UE. W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej firmy Froneri, która produkuje lody, napisano, że partia została całkowicie wycofana. Powodem decyzji jest obecność tlenku etylenu (ETO) w jednej z substancji stabilizujących dostarczonej przez naszego dostawcę, w stężeniu niezgodnym z normami dozwolonymi przez przepisy Unii Europejskiej - poinformowano. GIS ostrzega przed szkodliwym tlenkiem etylenu GIS przestrzega przed spożywaniem produktów skażonych tlenkiem etylenu.  Stabilizatory roślinne stosowane w zakładach FRONERI w Polsce są dostarczane jako mieszanka różnych substancji stabilizujących i używane są w bardzo małych ilościach w produkcji naszych produktów lodowych, więc stężenie tlenku etylenu w gotowych produktach lodowych jest śladowe i prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka związanego z bezpieczeństwem żywności jest bardzo niskie - napisano w komunikacie. W jakich lodach znaleziono tlenek etylenu? Firma podkreśla, że nie we wszystkich lodach Milka odkryto niebezpieczną substancję, a jedynie w części produktów. Oto pełna lista wycofanych lodów ....

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: wycofano lody waniliowe ze względu na zanieczyszczenie tlenkiem etylenu
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu partii lodów waniliowych, ze względu na skażenie groźną substancją, czyli tlenkiem etylenu.

Główny Inspektorat Sanitarny otrzymał informację z Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wycofywaniu części partii lodów ze sprzedaży przez francuską firmę Häagen-Dazs. Okazało się, że zostały one skażone przez tlenek etylenu, szkodliwy składnik o działaniu rakotwórczym. Szczegóły poniżej. Tlenek etylenu w lodach waniliowych Skąd tlenek etylenu wziął się w lodach? Substancja ta znalazła się w jednym ze składników stosowanych do produkcji lodów Häagen-Dazs, w ekstrakcie waniliowym. Importer tych produktów na rynku polskim, firma IGLOTEX SA podjęła decyzję o wycofaniu ze sprzedaży tych partii zanieczyszczonego produktu, które trafiły już do sprzedaży.  Poniżej podajemy szczegóły na temat lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu oraz numery wycofywanych partii: Nazwa produktu: Vanille ice cream 460 ml Producent: Häagen-Dazs Dystrybutor: IGLOTEX S.A., ul. Leśna 2, 80-220 Skórcz Numery partii i data minimalnej trwałości: 4284602, 08.05.2023 4166999, 24.08.2022 4154886, 26.07.2022 4241137, 27.01.2023 4251427, 27.02.2023 4265875, 21.03.2023 Proces wycofywania powyższych produktów z obrotu jest nadzorowany przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.  Osobom, które kupiły ten produkt zaleca się, by go nie spożywały. Co to jest tlenek etylenu? Tlenek etylenu to organiczny związek chemiczny, który stosowany jest w przemyśle np. w płynach zapobiegających zamarzaniu, do zwalczania grzybów i bakterii w pielęgnacji starych książek czy do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem umieściła tlenek etylenu na liście substancji rakotwórczych - może on powodować raka piersi, a także problemy z płodnością.  Skąd tlenek etylenu bierze się w żywności?...

Te przyprawy zostały skażone tlenkiem etylenu i trzeba je wyrzucić jak najszybciej. Macie je w domu?
Newsy
Te przyprawy zostały skażone tlenkiem etylenu i trzeba je wyrzucić jak najszybciej. Macie je w domu?
W jednym ze sklepów przyprawa popularnej marki została wycofana ze sprzedaży ze względu na wykrycie w niej niebezpiecznego tlenku etylenu. Sprawdźcie, czy przypadkiem jej nie kupiliście.

Choć dokłada się wszelkich starań do tego, by proces produkcji żywności był jak najbardziej sterylny, to niestety czasami dochodzi do skażenia jedzenia. Na przykład substancjami, które w ogóle nie powinny się w nim znaleźć – tak stało się z przyprawami sprzedawanymi w jednym z dużych sklepów, w których znaleziono trujący tlenek etylenu. Właściwości tlenku etylenu Tlenek etylenu jest organicznym związkiem chemicznym, który wykazuje się silnym działaniem antybakteryjnym i grzybobójczym. Stosuje się go głównie w przemyśle medycznym do odkażania i dezynfekcji sprzętu medycznego. Czasami używany jest także do odkażania żywności, na przykład przypraw. Jednak w Europie jest to całkowicie zakazane ze względu na to, że tlenek etylenu negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Stwierdzono, że ten związek chemiczny działa na ludzi rakotwórczo, mutagennie, a także wpływa na płodność. Chociaż w Europie nie wolno stosować tlenku etylenu w produkcji żywności, to i tak co roku zgłasza się kilkadziesiąt przypadków znalezienia tego związku chemicznego w jedzeniu. Dotyczy to najczęściej przypraw, które produkowane są poza terenem Unii Europejskiej – w niektórych krajach tlenek etylenu jest normalnie stosowany przy produkcji przypraw do odkażania. Skażone przyprawy Kamis Problem przypraw skażonych tlenkiem etylenu dotyczy także Polski. Niedawno sieć sklepów Selgros poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży kurkumy marki Kamis, ze względu na wykrycie w niej tlenku etylenu. Dokładniej chodzi o produkt „KAMIS Kurkuma 37 g w słoiczku”, produkowany przez McCormick Polska SA., Malinowa 18/20, 05-552 Stefanowo. Numer partii skażonych produktów to 1019 o dacie minimalnej trwałości 19.01.2024 r. Firma Selgros na swojej stronie internetowej opublikowała powyższe dane oraz...