GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS ostrzega: lody dla dzieci z Biedronki wycofane ze względu na obecność groźnej substancji

Wasze pociechy lubią kolorowe, zimne przysmaki z Biedronki? Sprawdźcie, czy nie raczą się czasem produktem właśnie wycofywanym ze sprzedaży prze Główny Inspektorat Sanitarny.

Nie raz już i nie dwa informowaliśmy was o ostrzeżeniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jeśli chodzi o produkty skażone groźnym tlenkiem etylenu w procesie produkcji. Tym razem państwowa służba wykryła go w części partii lodów Spiderman i Frozen II Olaf z Biedronki. Słodkości te były wybierane najczęściej przez dzieci.

Dlatego też tym ważniejsza jest informacja o wycofaniu tej partii lodów z ogólnopolskiej sprzedaży w sieci Biedronka. Czym grozi zjedzenie produktu zawierającego w swym składzie tlenek etylenu? Tak zagrożenie to przedstawiają państwowi inspektorzy, odsyłając zainteresowanych do podstrony na rządowych witrynach:

Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona (więcej informacji: https://www.gov.pl/web/gis/dzialania-na-poziomie-ue-dotyczace-zanieczyszczenia-zywnosci-tlenkiem-etylenu-eto).

Zobacz także
Te przyprawy zostały skażone tlenkiem etylenu i trzeba je wyrzucić jak najszybciej. Macie je w domu?

Te przyprawy zostały skażone tlenkiem etylenu i trzeba je wyrzucić jak najszybciej. Macie je w domu?

Macie w lodówce takie parówki? Koniecznie zwróćcie je do sklepu lub wyrzućcie! Są skażone

Macie w lodówce takie parówki? Koniecznie zwróćcie je do sklepu lub wyrzućcie! Są skażone

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jakie lody z Biedronki zostały skażone tlenkiem etylenu?

Główny Inspektorat Sanitarny w informacji opublikowanej na rządowych witrynach zamieścił następujące, szczegółowe dane o dwóch wycofanych produktach:

Nazwa produktu: Lody SPIDERMAN 6 x 60ml (Multipack)
Numer partii: 109004M54, 033904M54
Data minimalnej trwałości: 06/2022, 09/2022

Nazwa produktu: Lody FROZEN II Olaf 6 x 60ml (Multipack)
Numer partii: 030904M54, 031004M54, 031404M54, 031204M54
Data minimalnej trwałości: 05/2022, 05/2022, 05/2022, 05/2022

Na jakim etapie jest wycofywanie lodów ze sprzedaży?

Firma Unilever Polska sp. z o.o, czyli producent wyżej wymienionych lodów niezwłocznie poinformował odbiorcę produktów, czyli sieć sklepów Biedronka należących do koncernu Jeronimo Martins Polska S.A. o konieczności natychmiastowego wycofania ich ze sprzedaży.

Jak wynika z informacji GIS-u, Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadal monitorują proces wycofania z rynku opisanej przez nas partii lodów.

A co powinni robić konsumenci, którzy już kupili lody i schowali je w swoich zamrażarkach? Koniecznie zrezygnujcie z podawania ich swoim dzieciom i nie dopuśćcie do ich spożycia. Zwróćcie także uwagę, czy nie natknęliście się na nie jeszcze w sklepowych zamrażarkach – proces wycofywania produktu wciąż trwa.

Źródło: GIS

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS wycofuje popularny produkt spożywczy. Jest skażony tlenkiem etylenu
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z rynku produktu skażonego tlenkiem etylenu. Sprawdźcie, czy przypadkiem nie macie go w swoim zamrażalniku.

Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia. Sprzedaż produktów żywnościowych, które ją zawierają, jest niedozwolona na terenie Unii Europiejskiej i w związku z tym także w Polsce. Skażenie dotyczy lodów. O jakie konkretnie lody chodzi? GIS wycofuje lody Lody wodne EAU YEAH w 2 smakach Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie, że po otrzymaniu informacji przekazanej z Systemu Wczesnego Ostrzegania o niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF), zalecił wycofanie niektórych partii lodów wodnych EAU Yeah,  ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika, który został zanieczyszczony tlenkiem etylenu. Dystrybutor w Polsce - Bio Planet S.A., Wilkowa Wieś 7, 05-084 Leszno, niezwłocznie po uzyskaniu informacji od dostawcy, podjął działania mające na celu wycofanie z obrotu niżej wskazanych partii produktów, wytworzonych z użyciem zanieczyszczonego składnika. Wycofane partie produktów: Nazwa produktu: Lody wodne EAU YEAH Malina-Pomarańcza-Ananas BIO (6x60g) Numer partii: 1095001. Data minimalnej trwałości: 05.04.2023. Nazwa produktu: Lody wodne EAU YEAH Malina-Pomarańcza-Ananas-Cytryna BIO (8x40g) Numer partii: 1061011, 1096010. Data minimalnej trwałości: 03.03.2023, 06.04.2023. Zdjęcia skażonych produktów można znaleźć na stronach urzędu. GIS przestrzega konsumentów przed jedzeniem lodów objętych ostrzeżeniem i radzi: Nie należy spożywać partii produktów określonych w tym komunikacie - ostrzega sanepid. Czym jest tlenek etylenu i skąd się bierze w żywności? Tlenek etylenu to łatwopalny, bezbarwny gaz o zapachu przypominającym eter. Używany jest do produkcji rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, do produkcji...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS pilnie wycofuje ze sklepów gotowe danie z ryżem. Wykryto w nim rakotwórczy składnik
Główny Inspektorat Sanitarny przekazał komunikat, w którym ostrzega przed spożywaniem skażonej żywności. Sprawdźcie szczegóły.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował najnowszy komunikat dotyczący żywności skażonej rakotwórczym tlenkiem etylenu. Chodzi o gotowe danie z ryżem i kurczakiem. W jednej partii dania liofilizowanego Trekking ryż z kurczakiem curry bez glutenu, odkryto bardzo niebezpieczny dla zdrowia składnik. O jaką konkretnie partię chodzi? Koniecznie sprawdźcie szczegóły. Szczegóły dotyczące wycofanego produktu: Nazwa produktu: DANIE LIOFILIZOWANE TREKKING RYŻ Z KURCZAKIEM CURRY BEZ GLUTENU Numer partii: 16621003 Data minimalnej trwałości: 15.06.2024 Dystrybutor: Decathlon Sp. z o.o., ul. Geodezyjna 76, 03-290 Warszawa Kraj pochodzenia: Francja Zdjęcie produktu: Decathlon wycofuje skażony produkt Firma Decathlon Sp. z o.o. zamieściła na swojej stronie informację o trwającym procesie wycofania przedmiotowej partii produktu z obrotu handlowego na terenie Polski oraz o możliwość zwrotu do dowolnego sklepu sieci – czytamy na oficjalnej stronie GIS-u. Jeśli kupiliście feralną partię, natychmiast zwróćcie ją do sklepu. Jeśli zaś spożyliście już ten produkt, koniecznie skontaktujcie się z lekarzem. Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można też ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji. Dlaczego tlenek etylenu jest taki szkodliwy? Tlenek etylenu to substancja skrajnie niebezpieczna. Na jej działanie narażeni są głównie pracownicy zatrudnieni w sektorze usług medycznych, przemyśle poligraficznym i chemicznym oraz przy produkcji gumy i tworzyw sztucznych. Tlenek etylenu jest groźny nie tylko jako substancja wdychana, ale również połykana. Liczne badania potwierdziły, że tlenek etylenu jest czynnikiem rakotwórczym. Może wywoływać białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych i piersi, ale również powodować poronienia, uszkodzenia...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS wycofuje kolejne partie popularnych lodów. Sprawdźcie, czy macie je w domu 
W poniedziałek 8 sierpnia pojawiło się nowe ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jest to aktualizacja ostrzeżenia publicznego z 13 lipca br. w sprawie wycofania kilku partii lodów, ze względu na zastosowanie w nich składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu. 

W okresie letnim niemalże w każdym domu pojawiają się lody. Te produkowane przez firmę Häagen-Dazs to jedne z bardziej znanych i lubianych przez Polaków. Lipcowa informacja o znalezieniu w nich substancji rakotwórczej, jaką jest tlenek etylenu, spowodowała, że część z was musiała zrezygnować z ulubionego produktu. Sprawdźcie, których lodów obecnie dotyczy ostrzeżenie.  Co dokładnie zawierał komunikat GIS?  Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o rozszerzeniu wycofania prowadzonego przez firmę Häagen-Dazs o wskazane poniżej partie lodów, ze względu na wykrycie w nich śladowych ilości 2-chloroetanolu, który jest substancją pochodną tlenku etylenu.   W związku z tym polski dystrybutor produktów – firma IGLOTEX SA zdecydowała o konieczności wycofania zanieczyszczonych lodów z rynku.  Szczegóły dotyczące produktów objętych ostrzeżeniem znajdziecie poniżej.  Które partie lodów wycofywane są ze sprzedaży?  W poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofywaniu poniższych partii lodów Häagen-Dazs. Zobaczcie koniecznie, czy macie je w domu.  Häagen-Dazs belgian chocolate 460 ml, nr partii 4266585, data minimalnej trwałości 30/03/2023.  Häagen-Dazs macadamia nut brittle 460 ml, nr partii 4266569, data minimalnej trwałości 04/04/2023.  Häagen-Dazs macadamia nut brittle 460 ml, nr partii 4281488, data minimalnej trwałości 21/04/2023.  Häagen-Dazs pralines&cream 460 ml, nr partii 4271507, data minimalnej trwałości 09/04/2023.  Häagen-Dazs duo belgian chocolate & vanilla 420ml, nr partii 4271142, data minimalnej trwałości 15/04/2023.  Proces...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: wycofano lody waniliowe ze względu na zanieczyszczenie tlenkiem etylenu
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu partii lodów waniliowych, ze względu na skażenie groźną substancją, czyli tlenkiem etylenu.

Główny Inspektorat Sanitarny otrzymał informację z Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wycofywaniu części partii lodów ze sprzedaży przez francuską firmę Häagen-Dazs. Okazało się, że zostały one skażone przez tlenek etylenu, szkodliwy składnik o działaniu rakotwórczym. Szczegóły poniżej. Tlenek etylenu w lodach waniliowych Skąd tlenek etylenu wziął się w lodach? Substancja ta znalazła się w jednym ze składników stosowanych do produkcji lodów Häagen-Dazs, w ekstrakcie waniliowym. Importer tych produktów na rynku polskim, firma IGLOTEX SA podjęła decyzję o wycofaniu ze sprzedaży tych partii zanieczyszczonego produktu, które trafiły już do sprzedaży.  Poniżej podajemy szczegóły na temat lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu oraz numery wycofywanych partii: Nazwa produktu: Vanille ice cream 460 ml Producent: Häagen-Dazs Dystrybutor: IGLOTEX S.A., ul. Leśna 2, 80-220 Skórcz Numery partii i data minimalnej trwałości: 4284602, 08.05.2023 4166999, 24.08.2022 4154886, 26.07.2022 4241137, 27.01.2023 4251427, 27.02.2023 4265875, 21.03.2023 Proces wycofywania powyższych produktów z obrotu jest nadzorowany przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.  Osobom, które kupiły ten produkt zaleca się, by go nie spożywały. Co to jest tlenek etylenu? Tlenek etylenu to organiczny związek chemiczny, który stosowany jest w przemyśle np. w płynach zapobiegających zamarzaniu, do zwalczania grzybów i bakterii w pielęgnacji starych książek czy do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem umieściła tlenek etylenu na liście substancji rakotwórczych - może on powodować raka piersi, a także problemy z płodnością.  Skąd tlenek etylenu bierze się w żywności?...