Kolejne ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tym razem zanieczyszczeniu uległa partia wędlin od dużego producenta. Sprawdźcie szczegóły.

Zanieczyszczenie wędlin

Ostrzeżenie dotyczy produktów „Boczek mocno wędzony” oraz „Boczek wędzony parzony szeroki”, produkowanych przez firmę Animex Foods Sp. z o.o., znajdującej się przy ul. T. Chałubińskiego 8 w Warszawie. Przedstawiciele firmy sami zgłosili się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego po wykryciu tlenku etylenu w swoich produktach. Na stronie GIS można przeczytać, że tlenek etylenu to substancja szkodząca zdrowiu i jest niedozwolona w Unii Europejskiej do produkcji żywności.

Szczegóły dotyczące produktów wycofanych ze sprzedaży znajdują się w poniższej tabeli:

Zobacz także:

Zanieczyszczone tlenkiem etylenu wędliny są sprzedawane na stoiskach mięsnych na wagę. Jeżeli więc kupujecie wędliny w takich miejscach i ostatnio kupiliście boczek, upewnijcie się czy nie pochodzi ze skażonej partii.

Oświadczenie producenta

Na stronie firmy Animex Foods Sp. z o.o. można przeczytać oświadczenie w sprawie zanieczyszczonych wędlin:

Mając na względzie szczególną troskę o bezpieczeństwo i wysoką jakość wszystkich wyrobów oferowanych Konsumentom, Zarząd Animex Foods podjął decyzję o wycofaniu z rynku wszystkich partii produktu boczek wieprzowy wędzony, do wytworzenia których wykorzystano choćby śladowe ilości dodatku zanieczyszczonego tlenkiem etylenu (ETO).

 

W lipcu br. jeden z kontrahentów powiadomił nas o nieumyślnym dostarczeniu dodatku spożywczego zawierającego w składzie 0,33% mączki chleba świętojańskiego zanieczyszczonej tlenkiem etylenu (ETO). Niezwłocznie po otrzymaniu powyższej informacji przeprowadziliśmy stosowną ocenę ryzyka, w rezultacie której m.in. zleciliśmy akredytowanemu laboratorium zbadanie gotowych produktów wytworzonych z wykorzystaniem partii wspomnianego dodatku. Wyniki badań nie wykazały obecności ETO w naszych produktach, jednak kierując się zasadą ostrożności podjęliśmy decyzję o wycofaniu ich z rynku, informując o tym fakcie właściwe organy nadzoru oraz Klientów, tym samym będąc spójnym z podejściem Unii Europejskiej w powyższym zakresie.

Dyrektor ds. Public i Government Relations Łukasz Dominiak podkreśla, że obecnie wiele krajów należących do Unii Europejskiej zmaga się z problemem zanieczyszczenia produktów tlenkiem etylenu.

Źródło: GIS