GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS alarmuje: w partii makaronów dużego producenta wykryto mikotoskyny. Macie je na półkach?

Lubicie makarony? Lepiej sprawdźcie dokładnie, jakie macie zapasy w swoich kuchennych półkach. GIS nakazał wycofanie ze sprzedaży dużą partię makaronów zawierających groźną substancję.

Ryż, kasze, cukry, szeroko pojęte produkty sypkie i makarony – słusznie przyjęło się uważać, że tego rodzaju żywność należy do najtrwalszych. Wskazują na to oczywiście także i terminy przydatności do spożycia na ich opakowaniach.

W przeciwieństwie do produktów świeżych rzadko zdarza się, by sanepidy wycofywały ze sprzedaży taką właśnie żywność. Pech jednak chciał, że w sporej partii makaronów znanego producenta Główny Inspektorat Sanitarny dopatrzył się niedopuszczalnej dozy groźnych dla człowieka toksyn.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co wykryto w sporej partii makaronu?

A konkretnie chodzi o mikotoksynę o nazwie deoksyniwalenol, wytwarzaną przez grzyby rodzaju Fusarium, która ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka, jak poinformował na rządowych stronach GIS.

W jakim produkcie inspektorzy sanitarni dopatrzyli się groźnych dla ludzi substancji? Lepiej dokładnie wczytajcie się w poniższe informacje, bo tym razem sprawa dotyczy producenta makaronów o mocnej pozycji na naszym rynku.

Sama substancja została wykryta w jednej partii makaronów firmy Makarony Polskie S.A. Z kolei w innych partiach makaronów, które są wycofywane z rynku, stwierdzono użycie składnika z mikotoksynami w składzie w procesie produkcji.

Nazwa i adres firmy: Makarony Polskie S.A. ul. Podkarpacka 15a, 35-082

Nazwy wycofywanych produktów, numery partii i data minimalnej trwałości:

  • Makaron razowy świderki z mąki z pszenicy durum La Campagna 500 g, 25.03.2024/05P/1/002 L.084.21/V20/1, 25.03.2024
  • Makaron razowy rurki z mąki z pszenicy durum La Campagna 500 g, 25.03.2024/03P/1/005 L.085.21/V20/1 lub L.085.21/V17/1, 25.03.2024
  • Makaron pełnoziarnisty Tiradell świderki 500 g, 25.03.2024/01P/1/002 L.084.21/V20/1 lub L.084.21/V07/1, 25.03.2024
  • Makaron pełnoziarnisty Tiradell penne 500 g, 25.03.2024/03P/1/005 L.084.21/V07/1 lub L.085.21/V17/1, 25.03.2024
  • Makaron pełnoziarnisty Pol – Mak świderki 400 g, 25.03.2023/05P/1/002 L.084.21/M20/1, 25.03.2023
  • Makaron pełnoziarnisty Pol – Mak, pióra 400 g, 26.03.2023/05P/1/001 L.086.21/M17/1 lub L.086.21/M20/1, 26.03.2023
  • Makaron razowy Makarony Polskie spaghetti 400 g, 08.04.2024/07D/1/003 L.099.21/D16/1, 08.04.2024
Zobacz także
Nie do pomyślenia co niektórzy robią z makaronem. To danie to prawdziwy hit na TikToku!

Nie do pomyślenia, co niektórzy robią z makaronem. Czipsy z makaronu to hit sieci!

Gotowanie makaronu bez wody? To możliwe! Wyjdzie pyszny i jędrny

Gotowanie makaronu bez wody? To możliwe! Wyjdzie pyszny i jędrny

Zalecenia GIS-u w sprawie wycofanych makaronów

Producent makaronów wdrożył już procedury wycofywania trefnych makaronów z półek sklepowych. Z kolei konsumenci powinni unikać spożywania produktów określonych w cytowanym przez nas komunikacie.

Źródło: GIS

Możecie jeść makaron i chudnąć! Zawsze jedzcie go z dodatkiem tego składnika
Pixabay
Newsy
Możecie jeść makaron i chudnąć! Zawsze jedzcie go z dodatkiem tego składnika
Odchudzacie się, ale macie ochotę na makaron? Nie musi być tuczący. Róbcie go w ten sposób, a będzie wręcz dietetycznym daniem.

Wydaje wam się, że bycie na diecie musi oznaczać bardzo ścisłe ograniczenia i restrykcje? Nic bardziej mylnego. Będąc na diecie, chcąc schudnąć lub zadbać o sylwetkę można jeść dosłownie wszystko. Chodzi o umiar i zachowywanie zdrowych nawyków na co dzień. Jednym z demonizowanych produktów jest makaron. Okazuje się, że nawet makaron można jeść na diecie i nie tyć. Trzeba tylko pamiętać o jednej rzeczy. Makaron na diecie Makaron to produkt mączny, który jest stosunkowo kaloryczny. Może być on jednak jak najbardziej składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety, nawet takiej odchudzającej! Koniecznie musicie jeść go jednak z dodatkiem warzyw. Tłusty makaron z boczkiem , serem, w śmietanowym sosie, nie będzie was odchudzał, ale już makaron ze szpinakiem lub makaron w sosie pomidorowym jak najbardziej. Polacy wciąż jedzą za mało warzyw . Dietetycy i lekarze załamują ręce. Minimalna ilość warzyw i owoców, którą każdy musi zjeść codziennie dla zdrowia to 400 g. To dosłownie minimum, im więcej warzyw w diecie, tym lepiej. Makaron z dodatkiem warzyw Zawsze dodawajcie do makaronu warzywa , nie róbcie nigdy wyjątków. Dobrymi pomysłami są na przykład: Dodanie do sosu kilku garści świeżego szpinaku Dodanie do makaronu fasolki szparagowej Wymieszanie makaronu ze wstążkami z warzyw, zrobionymi obieraczką (na przykład z marchewki i cukinii) Makaron z brokułami Robienie makaronów na podstawie  sosów pomidorowych . Przetworzone pomidory są nawet zdrowsze niż te świeże Posypywanie gotowego makaronu zieleniną. Jak zrobić niskokaloryczny makaron? Makaron sam w sobie jest dobrym, zdrowym produktem. Mogą jeść go nawet cukrzycy i osoby z insulinoopornością. Wtedy warto jednak zadbać o to, żeby makaron nie był rozgotowany i wybierać razowy makaron lub makaron z...

Rząd ogłosił kolejne restrykcje. Czy sklepy spożywcze będą otwarte normalnie?
Newsy
GIS ostrzega: boczek od dużego producenta zanieczyszczony szkodliwą substancją
Niedozwolona substancja znów wykryta w wędlinach. Nie wolno ich spożywać.

Kolejne ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tym razem zanieczyszczeniu uległa partia wędlin od dużego producenta. Sprawdźcie szczegóły. Zanieczyszczenie wędlin Ostrzeżenie dotyczy produktów „Boczek mocno wędzony” oraz „Boczek wędzony parzony szeroki”, produkowanych przez firmę Animex Foods Sp. z o.o., znajdującej się przy ul. T. Chałubińskiego 8 w Warszawie. Przedstawiciele firmy sami zgłosili się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego po wykryciu tlenku etylenu w swoich produktach. Na stronie GIS można przeczytać, że tlenek etylenu to substancja szkodząca zdrowiu i jest niedozwolona w Unii Europejskiej do produkcji żywności. Szczegóły dotyczące produktów wycofanych ze sprzedaży znajdują się w poniższej tabeli: Zanieczyszczone tlenkiem etylenu wędliny są sprzedawane na stoiskach mięsnych na wagę. Jeżeli więc kupujecie wędliny w takich miejscach i ostatnio kupiliście boczek, upewnijcie się czy nie pochodzi ze skażonej partii. Oświadczenie producenta Na stronie firmy Animex Foods Sp. z o.o. można przeczytać oświadczenie w sprawie zanieczyszczonych wędlin: Mając na względzie szczególną troskę o bezpieczeństwo i wysoką jakość wszystkich wyrobów oferowanych Konsumentom, Zarząd Animex Foods podjął decyzję o wycofaniu z rynku wszystkich partii produktu boczek wieprzowy wędzony, do wytworzenia których wykorzystano choćby śladowe ilości dodatku zanieczyszczonego tlenkiem etylenu (ETO).   W lipcu br. jeden z kontrahentów powiadomił nas o nieumyślnym dostarczeniu dodatku spożywczego zawierającego w składzie 0,33% mączki chleba świętojańskiego zanieczyszczonej tlenkiem etylenu (ETO). Niezwłocznie po otrzymaniu powyższej informacji przeprowadziliśmy stosowną ocenę ryzyka, w rezultacie której m.in. zleciliśmy akredytowanemu...

Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy
GIS alarmuje: szkło w produkcie spożywczym. Sprawdźcie, czy macie go w kuchni
Jeżeli w ostatnim czasie włożyliście do swojego koszyka pesto w szklanym słoiczku, lepiej dobrze sprawdźcie, jaką nosi nazwę. W jednej z partii tego sosu inspektorzy GIS-u znaleźli cząstki szkła!

Bakterie, niebezpieczne toksyczne związki – z powodu obecności takich właśnie niepożądanych rzeczy w żywności Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje co jakiś czas ze sprzedaży różne produkty. Takiego przypadku jak ten, dawno jednak nie było. W jakim produkcie znalazło się szkło? O co chodzi? W ekologicznym pesto marki La Bio Idea inspektorzy wykryli cząstki szkła! Tak, to nie żart. Lepiej od razu sprawdźcie, czy taki właśnie gęsty sos w słoiczku nie stoi na waszych półkach z żywnością. Oto szczegółowe dane produktu: Pesto sycylijskie La Bio Idea 130 g. Wycofana partia oznaczona jest numerem LE 288A FCP9 i posiada następującą datę minimalnej trwałości: 10/2023. Producentem produktu jest F.LLI Contorno SR, zaś dystrybucją pesto w Polsce zajmuje się firma Bio Planet S.A. Co to jest pesto i z czym je się je? Pesto to produkt, który dopiero zdobywa sobie popularność w naszym kraju. Gęsty sos do makaronów o tej właśnie nazwie pochodzi z Włoch. Podstawowym składnikiem tradycyjnego pesto genueńskiego są świeże liście bazylii. Oprócz tego, zawiera ono m.in. takie dodatki jak: Oliwa z oliwek Parmezan lub inny twardy ser żółty Orzeszki piniowe lub innego rodzaju Czosnek Sól Z kolei pesto sycylijskie, takie samo jakie znalazło się na polskim rynku z domieszką szkła, tradycyjnie przygotowuje się z dodatkiem suszonych pomidorów. Miejmy nadzieję, że nasza informacja o trefnym towarze nie odbierze wam apetytu na to pyszne danie. GIS ostrzega przed niektórymi produktami W ostatnim czasie informowaliśmy o kilku innych produktach wycofywanych w trybie pilnym z polskich sklepów. Inspektorzy sanitarni dopatrzyli się w parówkach z Biedronki i z Lidla groźnych bakterii.  Lepiej zobaczcie, czy nie zalegają one w waszych lodówkach....

pilne
Newsy
GIS ostrzega: w tym produkcie mogą znajdować się kawałki szkła. Nie pijcie go pod żadnym pozorem
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży partii produktu, w którym mogą być fragmenty szkła.

Picie alkoholu zdecydowanie szkodzi. Jednak skutki nadużywania ulubionych drinków i ich destrukcyjnego wpływu na zdrowie można odczuć dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach. Nikt się jednak nie spodziewał, że ten trunek mógłby zabić natychmiast! Z tego powodu został natychmiast wycofany ze sklepów. Dowiedzcie się, o jaki produkt chodzi. Kawałki szkła w alkoholu Wszystkie produkty trafiające na sklepowe półki muszą wcześniej przejść serie wnikliwych testów, które sprawdzają, czy produkty te nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Dotyczy to zarówno żywności, jak i przedmiotów codziennego użytku. Niedawno informowaliśmy o wycofaniu ze sprzedaży akcesoriów kuchennych, w których wykryto niedopuszczalne stężenie trujących substancji. Jednak pomimo tak szczegółowej kontroli czasami zdarza się, że wadliwe produkty trafiają do sprzedaży. Tak właśnie stało się w przypadku partii ginu Seagram’s Gin o pojemności 0,7 l. W zawartości ponad dwudziestu butelek wykryto kawałki szkła! Z tego powodu producent postanowił natychmiast wycofać partię produktu. Stanowisko producenta Na swojej stronie internetowej spółka Wyborowa S.A., która produkuje Seagram’s Gin, wydała następujące oświadczenie: W związku z incydentem w zakładzie produkcyjnym w Zielonej Górze dotyczącym kilkunastu butelek Seagram’s Gin,  Zarząd firmy Wyborowa S.A. podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży całej partii ginu - Seagram’s Gin o pojemności 0.7l i numerze partii: 21011371 który można znaleźć w dolnej części, na tylnej etykiecie butelki.   UWAGA: działania prowadzące do zablokowania całej partii produktu mają charakter prewencyjny, ponieważ istnieje pewne ryzyko, że pojedyncze sztuki produktu (maksymalnie kilkanaście butelek z...