Gigantyczna ryba wpłynęła do śluzy i zatkała  miejską kanalizację. Mało kto widział tak duży okaz
Adobe Stock
Newsy

Gigantyczna ryba wpłynęła do śluzy i zatkała miejską kanalizację. Mało kto widział tak duży okaz

Zderzenie zwierząt z miejską infrastrukturą jest nie tylko utrudnieniem dla ludzi, ale wielkim zagrożeniem dla zwierząt. Oto co wydarzyło się w Austrii.

Czasem służby miejskie są alarmowane z powodów awarii, które wywołują zwierzęta. Jednak rzadko kiedy jeden okaz jest w stenie sparaliżować całe miasto. Do takiego zdarzenia doszło w mieście Linz, w północno-wschodniej Austrii. Wielki sum odciął mieszkańców na kilka godzin od ważnych zasobów miejskich. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zatkana kanalizacja miejska i wielka akcja ratunkowa w Linz

Sum żyjący w wodach w pobliżu austriackiego Linz był naprawdę wielki. Ważył ponad 100 kg i miał 2 m długości. Ta ogromna ryba wpłynęła do wylotu miejskiej kanalizacji i kompletnie ją zatkała. Zwierzę zaklinowało się w rurze i nie mogło się z niej wydostać.

Służby miejskie zaalarmowane z powodu niedrożnej instalacji kanalizacyjnej, odkryły co ją tak skutecznie zakorkowało. Ryba musiała zostać wyciągnięta z rury przy pomocy ciężkiego sprzętu. Służby prowadziły akcję przez kilka godzin, w tym czasie mieszkańcy miasta nie mieli dostępu do kanalizacji.

Do zdarzenia doszło, bo ryba niebezpiecznie zbliżyła się do infrastruktury miejskiej. To nie jest odosobniony przypadek zderzenie dziko żyjących zwierząt z działalnością człowieka. 

 

Pułapki zastawione przez człowieka na zwierzęta żyjące w wodzie

Najczęściej słyszymy o dwóch rodzajach akcji ratunkowych związanych ze zbliżaniem się zwierząt do siedlisk człowieka. Pierwszy dotyczy zaplątania się ryb w sieci rybackie. W ten sposób podczas połowów tuńczyków giną delfiny. Z kolei zerwane i zagubione sieci stanowią zagrożenie dla wielu ryb, także tych żyjących w Bałtyku.

Innym problemem jest plastik, którego tony znajdują się w morzach i oceanach na całym świecie. Ryby i inne zwierzęta żyjące w wodzie, zaplątują się w torebki foliowe, giną z plastikowymi butelkami na szyi, w które przypadkiem zanurkowały, żerując.

W czasie pandemii coraz częściej media donoszą o zwierzętach, które giną od jednorazowych maseczek. Rozpowszechniany jest nawet apel: wyrzucasz maseczkę – przetnij gumki. Nawet jeśli maseczkę wyrzucacie prawidłowo, do kosza na śmieci z odpadami zmieszanymi, czy miejskiego śmietnika, może ona stać się zagrożeniem dla zwierząt po tym jak zostanie wygrzebana ze śmietnika przez wrony.

Zobacz także
Nie uwierzycie co stało się przez ostatnie 20 lat z rybami z Bałtyku. Czy jecie polskie ryby?

Jecie polskie ryby? Nie uwierzycie, co stało się przez ostatnie 20 lat z rybami z Bałtyku

Jak pozbyć się zapachu ryby z mieszkania po smażeniu? Namoczcie ją w tym przed panierowaniem

Jak pozbyć się zapachu ryby z mieszkania po smażeniu? Namoczcie ją w tym przed panierowaniem

Źródło: O2, WWF, 

Jak pozbyć się posmaku mułu z pstrąga? Sprawdzona rada wędkarzy
Adobe Stock
Newsy
Jak pozbyć się posmaku mułu z pstrąga? Sprawdzona rada wędkarzy
Wiele osób wzbrania się przed jedzeniem świeżych ryb ze względu na specyficzny posmak. Towarzyszy on głównie rybom słodkowodnym. Aby się go pozbyć, wystarczy zastosować sprawdzony patent wędkarzy.

Ryby coraz częściej pojawiają się na co dzień na stole. Mają one wiele cennych składników odżywczych, które w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. Sklepy zdecydowanie to ułatwiają, gdyż można znaleźć w nich szeroki wybór tego asortymentu. Podział ryb W sprzedaży w sklepach bądź w restauracjach można spotkać się z szerokim wyborem dań rybnych. Jednak warto zwrócić uwagę na ich podział, który dzieli się na dwie główne grupy, słodkowodne oraz słonowodne. Pierwsze żyją jak sama nazwa wskazuje w wodach słodkich, takich jak jeziora czy rzeki, zaś druga część to zwierzęta żyjące w słonej wodzie, czyli morzu. Różnią się one smakiem bądź właściwościami. Ryby słodkowodne Często wybieranymi rybami są słodkowodne. Stanowią one nieco ponad 40% wszystkich gatunków istniejących ryb. Poza tym warto dodać, iż w niczym nie ustępują morskim. Ich regularne spożywanie, dostarcza organizmowi szeregu cennych wartości odżywczych. Ich minusem jest charakterystyczny posmak mułu, który niekiedy przenosi się na przyrządzone potrawy. Wśród najpopularniejszych słodkowodnych ryb, wyróżnia się: karpie okonie pstrągi leszcze karasie. Patent wędkarzy na pozbycie się posmaku mułu Pstrągi, jak i inne ryby słodkowodne odznaczają się charakterystycznym posmakiem mułu, który nie jest zbyt korzystny. Wędkarze stosują trik, aby pozbyć się niechcianego aromatu. Wystarczy rybę moczyć w samodzielnie przygotowanym roztworze przez minimum 5 godzin. Po tym okresie, nieprzyjemny zapach odejdzie w zapomnienie. Do przyrządzenia roztworu potrzeba pięć litrów wody, dwie łyżki sody oczyszczonej oraz łyżkę soli. To skuteczny patent sprawdzony przez doświadczonych rybaków.  Pozostałe triki na likwidację nieprzyjemnego zapachu...

Kobieta jadła tylko banany przez 12 dni. Nie uwierzycie, co stało się z jej ciałem
Adobe Stock
Newsy
Skandal w jednym z polskich supermarketów! Kobieta przebierała banany i… znalazła coś przerażającego!
Klientka wybierająca banany znalazła w nich coś bardzo groźnego! Do zdarzenia doszło w Łodzi.

W supermarkecie na łódzkich Białutach doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Klientka wybierająca banany została ukąszona przez egzotycznego i jadowitego pająka. Chociaż o zdarzeniu od razu poinformowała ochronę supermarketu, administracja sklepu uznała, że klientka nie wymaga pomocy lekarza i może bezpiecznie udać się do domu. Niestety okazało się to nieprawdą… Egzotyczny pająk w bananach z supermarketu Już po powrocie do domu kobieta zaczęła czuć się coraz gorzej, dlatego natychmiast udała się do szpitala. Zapytani o sytuację rzecznicy sklepu, na razie unikają konkretnych odpowiedzi. Potwierdzamy otrzymanie od klientki zgłoszenia zdarzenia, o które państwo pytają. Powołany zespół wyjaśnia wszystkie okoliczności. Na chwilę obecną trudno jest nam udzielić więcej informacji – odpowiedzieli przedstawiciele sklepu. Jak ustalił „Dziennik Łódzki”, sklep nie został poddany ani interwencji Sanepidu ani ekspertów z lokalnego Animal patrolu, którzy specjalizują się w wyłapywaniu egzotycznych zwierząt. Bardzo możliwe jest, że pająk uciekł i nie został złapany. Na temat importowanych owoców pojawiły się także niedawno nowe pogłoski: czy ze sklepów wkrótce znikną banany ? Bardzo możliwe! Zwierzęta w skrzynkach z owocami Tego typu sytuacje niestety zdarzają się dosyć często. Niedawno pisaliśmy o koszmarze na dziale mięsnym, gdzie w ladzie chłodniczej siedział wielki szkodnik . Nie ma niczego dziwnego w tym, że w importowanych z ciepłych krajów skrzynkach, mogą zagubić się lokalne owady czy małe zwierzęta. Kontrola towarów powinna jednak leżeć po stronie pracowników sklepu. Klienci przeglądający owoce czy warzywa przebierają w skrzynkach, co sprawia, że stworzenia mogą czuć się zagrożone i sprowokowane do ukąszenia. Warto więc...

Dziecko zmarło po zatruciu ciastkiem znalezionym w ogrodzie. To sprawka sąsiada
Adobe Stock
Newsy
Dziecko zmarło po zatruciu ciastkiem znalezionym w ogrodzie. To sprawka sąsiada
Sąsiedzi nie zawsze są tolerancyjni dla dzieci i zwierząt sąsiadów. Oto co tragicznego może z tego wyniknąć.

Sąsiedzkie stosunki bywają bardzo różne. Niektórzy goszczą się latem na grillach i spędzają razem czas, inni toczą ze sobą wieloletnie boje. W tym przypadku sąsiedzi nie lubili się, a ich niechęć do siebie skończyła się śmiercią dziecka. Tragiczne skutki sąsiedzkich niesnasek Jak podał brytyjski dziennik „The Sun”, 1 lutego doszło do tragedii w meksykańskim mieście Tototlan. Dwuletnia dziewczynka znalazła w ogrodzie ciastko, po zjedzeniu, którego zmarła. Okazało się, że ciastko zatruł i podrzucił do ogrodu sąsiad, licząc na to, że zje je uciążliwy, szczekający pies. Po wypadku dziecko zostało przetransportowane do szpitala, ale po dwóch dniach walki o jego życie, zmarło. Niepokojące objawy zaobserwowano też u 6-letniej siostry dziewczynki. Zdarzenie wywołało duże poruszenie opinii publicznej. Pod jej wpływem sprawca został zatrzymany, choć nadal trwa ustalanie szczegółów sprawy. Bezkarnie nie można otruć nawet psa W Polsce Artykuł 35 ustawy o ochronie zwierząt, określa odpowiedzialność za zabicie psa: - Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Za zabicie człowieka grożą znacznie wyższe kary. W sytuacjach, w których sąd zastosuje okoliczności łagodzące, kara i tak nie może być niższa niż 8 lat. Zarówno w Polsce jak i w Meksyku, raczej nie można też liczyć na złagodzenie kary tłumacząc, że to nie dziecko, ale pies miał być otruty. Każdy sąd zwróci uwagę, że podrzucając trutkę do ogrodu, w którym bawią się dzieci, sprawca musi się liczyć z tym, że zatruciu...

Ryba mrożona
Flickr/Marco Verch
Newsy
Co zrobić, żeby mrożona ryba smakowała jak świeża? Ten prosty trik stosują najlepsi kucharze świata
Mówi się, że ryba psuje się od głowy. Świeże ryby mają bowiem krótki okres przydatności. Dlatego też, jeśli chcecie wykorzystać je za jakiś czas, postawcie na zamrażalnik. Przyda się sprawne chłodzenie i jeden sprytny trik.

Do jedzenia ryb nie trzeba nikogo namawiać. Są zdrowe, szeroko dostępne i szalenie korzystne dla zdrowia. Polacy chętnie sięgają po ryby Ryba to dobry i prosty pomysł na obiad. Szczególnie, jeśli weźmiecie pod uwagę możliwości i sposoby, z których możecie skorzystać chcąc ją przyrządzić. Polacy jedzą około 13 kg ryby rocznie, podczas gdy przeciętny Japończyk zjada aż ponad 60 kg ryb. Ze względu na ogromną wartość odżywczą, powinny trafiać na wasze stoły co najmniej 2 razy w tygodniu. Długowieczności przysłużą się głównie tłuste ryby morskie, takie jak: makrela, śledź, tuńczyk, szprot, dorsz czy halibut. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze ryb Każdy dietetyk powie wam to samo - jedzcie ryby. Ich częste spożywanie przyczynia się bowiem do rzadszego zapadania na choroby układu krążenia, miażdżycę, alergie, a nawet nowotwory. Ryby można podawać również dzieciom i to już od 1 roku życia! Ryby morskie są zdrowsze od słodkowodnych. Głównie ze względu na zawartość cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Ta cenna substancja jest największym skarbem ryb. Organizm człowieka nie umie ich sam wytworzyć, dlatego powinniście je sobie dostarczać wraz z pożywieniem. Omega -3 poprawiają wzrok, a także są niezastąpione w profilaktyce i leczeniu osteoporozy. Osoby, które jadają ryby, wpływają na lepszą pamięć i zdolność kojarzenia. Dzięki jedzeniu ryb możecie też obniżyć prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby Alzheimera i demencję.  Ryby w codziennej diecie  Ważne, żebyście po ryby sięgali przy każdej nadarzającej się okazji. Zawierają one liczne witaminy, szczególnie rozpuszczalne w wodzie witaminy z grupy B. Ryby to bogactwo minerałów, m.in. fosforu, wapnia czy jodu. Ryby jako doskonałe źródło białka 100 g sardynek może mieć tyle...