Czasem służby miejskie są alarmowane z powodów awarii, które wywołują zwierzęta. Jednak rzadko kiedy jeden okaz jest w stenie sparaliżować całe miasto. Do takiego zdarzenia doszło w mieście Linz, w północno-wschodniej Austrii. Wielki sum odciął mieszkańców na kilka godzin od ważnych zasobów miejskich. 

Zatkana kanalizacja miejska i wielka akcja ratunkowa w Linz

Sum żyjący w wodach w pobliżu austriackiego Linz był naprawdę wielki. Ważył ponad 100 kg i miał 2 m długości. Ta ogromna ryba wpłynęła do wylotu miejskiej kanalizacji i kompletnie ją zatkała. Zwierzę zaklinowało się w rurze i nie mogło się z niej wydostać.

Służby miejskie zaalarmowane z powodu niedrożnej instalacji kanalizacyjnej, odkryły co ją tak skutecznie zakorkowało. Ryba musiała zostać wyciągnięta z rury przy pomocy ciężkiego sprzętu. Służby prowadziły akcję przez kilka godzin, w tym czasie mieszkańcy miasta nie mieli dostępu do kanalizacji.

Do zdarzenia doszło, bo ryba niebezpiecznie zbliżyła się do infrastruktury miejskiej. To nie jest odosobniony przypadek zderzenie dziko żyjących zwierząt z działalnością człowieka. 

Zobacz także:

 

Pułapki zastawione przez człowieka na zwierzęta żyjące w wodzie

Najczęściej słyszymy o dwóch rodzajach akcji ratunkowych związanych ze zbliżaniem się zwierząt do siedlisk człowieka. Pierwszy dotyczy zaplątania się ryb w sieci rybackie. W ten sposób podczas połowów tuńczyków giną delfiny. Z kolei zerwane i zagubione sieci stanowią zagrożenie dla wielu ryb, także tych żyjących w Bałtyku.

Innym problemem jest plastik, którego tony znajdują się w morzach i oceanach na całym świecie. Ryby i inne zwierzęta żyjące w wodzie, zaplątują się w torebki foliowe, giną z plastikowymi butelkami na szyi, w które przypadkiem zanurkowały, żerując.

W czasie pandemii coraz częściej media donoszą o zwierzętach, które giną od jednorazowych maseczek. Rozpowszechniany jest nawet apel: wyrzucasz maseczkę – przetnij gumki. Nawet jeśli maseczkę wyrzucacie prawidłowo, do kosza na śmieci z odpadami zmieszanymi, czy miejskiego śmietnika, może ona stać się zagrożeniem dla zwierząt po tym jak zostanie wygrzebana ze śmietnika przez wrony.

Źródło: O2, WWF,