Jeśli zrobiliście zapasy pieczywa, które mogą zostać niezjedzone w święta, podpowiadamy jak zaoszczędzić pieniądze i zjeść ten sam chleb chwilę później. Będzie się nadawał do jedzenia jak ten, dopiero co kupiony!

Jak odzyskać czerstwe pieczywo?

Kolejki w piekarniach to popularny, przedświąteczny widok. Polacy mają bowiem skłonność do zakupów na zapas. Pewnie też należycie do licznej grupy, która woli zamrozić niż wyrzucić. To bardzo dobre podejście, jednak nie wszystkie produkty nadają się do jedzenia po dłuższym czasie.

Do odzyskania nadaje się m.in. chleb, którego z pewnością zostanie wam trochę po świętach. Czerstwy chleb, o ile nie macie na niego pomysłu, nie jest zbyt zachęcający do jedzenia. Najpopularniejszym sposobem na jego wykorzystanie jest dosuszenie go i przerobienie na bułkę tartą. 

Innym, równie częstym pomysłem jest wykorzystanie go na grzanki, które mogą urozmaicić sałatkę lub zupę krem. Wystarczy uprażyć uprzednio pokrojony chleb na patelni z tłuszczem. Rumiany kolor wskaże wam czas, kiedy grzanki należy zdjąć z patelni. 

Zobacz także:

Niezjedzony chleb można ponownie wykorzystać

Nawet jeśli doszło do sytuacji, w której wilgoć zdążyła z niego wyparować i w ciągu dnia stał się twardy jak skała. Nic straconego! Taki chleb można jeszcze odświeżyć. 

Warunkiem, który umożliwi wam decyzję będzie pleśń lub jej brak. Jeśli zauważacie choćby najmniejsze jej przejawy, chleb trzeba wyrzucić albo rozsypać w parku ptakom.

Jak odświeżyć kilkudniowy  chleb?

Potrzebujecie dwóch rzeczy, które macie z pewnością w domu. Przyda się bowiem woda i piekarnik rozgrzany do 150 stopni. Namoczony wodą chleb, np. przy pomocy spryskiwacza, należy umieścić na papierze do pieczenia i zostawić w rozgrzanym piekarniku na około 10 minut. 

Po takim czasie pieczywo powinno odzyskać nawilżenie i miękkość, a do tego zaraz po wyjęciu z piekarnika, będzie ciepłe. Możecie się poczuć, jak po zakupie pieczywa w lokalnej piekarni! Będzie się nadawało do ulubionych kanapek. Metoda z wodą i piekarnikiem najlepiej sprawdza się jednak w przypadku bułek.

Zasady przechowywania chleba

Odpowiednie przechowywanie chleba w znaczący sposób wydłuży jego możliwości konsumpcyjne. Jeśli nie zjecie całego bochenka podczas świąt, wystarczy go zamrozić. Po rozmrożeniu będzie się nadal nadawał do jedzenia. Możecie użyć go na kolację ale i jako bazę do tostów na słodko. Pycha!