Genialny sposób na stonkę na ziemniakach. Butelka z niezbędnym składnikiem jest w waszej kuchni
AdobeStock
Newsy

Genialny sposób na stonkę na ziemniakach. Butelka z niezbędnym składnikiem jest w waszej kuchni

Gdy stonka żeruje na ziemniakach, nie trzeba od razu sięgać po chemiczne środki. Pomogą naturalne, sprawdzone sposoby.

Stonka ziemniaczana nie daje wam żyć? Ten szkodnik jest zmorą każdego działkowca, bowiem stonki lubią nie tylko ziemniaki, ale też inne warzywa, które uprawiamy w ogródkach. Walka z tymi owadami jest trudna, jednak można ją wygrać - i to stosując naturalne, domowe sposoby!

Jak rozpoznać stonkę ziemniaczaną?

Stonka to niepozorny chrząszcz, podobny nieco do biedronki, ale od niej większy. Stonka ma też zupełnie inne ubarwienie - jest żółta, a przez jej pancerzyk przechodzą podłużne, czarne paski. 

O obecności stonki na roślinach świadczą jaja składane na liściach. Samica stonki składa nawet po 30 jaj w jednym miejscu rośliny, dlatego łatwo można je zauważyć. Trzeba jednak podnieść liście, by zauważyć jaja, ponieważ stonka składa je na spodniej części liści. 

Larwy stonki są niezwykle żarłoczne, dlatego gdy już się wyklują, to szybko zaczynają pożerać roślinę, na której się znalazły. Stonka lubi ciepły klimat, dlatego najczęściej pojawia się na roślinach w okresie między czerwcem a lipcem. 

Zobacz także
Weźcie cebulę i zróbcie z niej wywar. Skutecznie poradzi sobie z mszycami

Wywar z cebuli skutecznie poradzi sobie z mszycami. Zrobicie go bez problemu

Wlejcie to do słoika, wstawcie do szafki i zapomnicie o molach. Genialny trik

Wlejcie to do słoika, wstawcie do szafki i raz na zawsze zapomnijcie o molach. Genialny trik

Na jakich roślinach żeruje stonka?

Jak sama nazwa wskazuje, stonka ziemniaczana lubuje się w liściach ziemniaków, ale nie tylko! Można ją spotkać w ogródku warzywnym nawet wówczas, gdy w ogóle nie rosną w nim ziemniaki. Stonki żerują bowiem także na:

  • pomidorach

  • papryce

  • bakłażanach 

Jak pozbyć się stonki ziemniaczanej?

Do zwalczania stonki można wykorzystać naturalny środek, jakim jest ocet. Wystarczy, że przygotujecie roztwór w stosunku 1:10. Tak przygotowaną mieszankę przelejcie do butelki ze spryskiwaczem i wykonajcie oprysk na ziemniaki wtedy, gdy rośliny osiągną wysokość około 15 cm. 

Do octu możecie dodać także proszek musztardowy lub zwykłą musztardę. Połączenie tych dwóch składników, których stonka nie cierpi sprawi, że szybko porzuci wasze rośliny i zacznie szukać innych źródeł pożywienia. 

A jeżeli hodujecie u siebie zwierzęta i każdego roku musicie walczyć z plagą stonki, dobrze jest włączyć do swojej hodowli indyki. Ptaki te są naturalnym wrogiem stonki ziemniaczanej. 

Źródło: gazeta.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA