Wśród wielu klasyków polskiej kuchni pierogi wiodą prym. Polacy zajadają się nimi przez cały rok. Znamy pewien trik, który poprawi ich elastyczność.

Sekretem pysznych pierogów jest ciasto

Owszem, farsz ma znaczenie, szczególnie jeśli lubimy najeść się do syta. Jednak nawet najpyszniejszy farsz bez dobrze zrobionego ciasta na pierogi, będzie jedynie dodatkiem do naszego właściwego dania. Tajemnica ich smaku tkwi głównie w cieście, które powinno być miękkie i cienkie.

Niezależnie od tego, czy przygotowujemy je na słodko, czy z wytrawnym farszem, warto zwrócić uwagę na proces wyrabiania ciasta. Dzięki jednej, małej zmianie będą smakowały wybornie. Wasze babcie z pewnością wiedzą, o co chodzi!

Babciny trik na ciasto do pierogów

Pierogi są smaczne i uniwersalne pod warunkiem, że wiemy jak je przyrządzić. Najpopularniejszy rodzaj, jakim Polacy zajadają się rok w rok, to pierogi z ziemniakami i twarogiem zwane ruskimi oraz pierogi wigilijne z kapustą, grzybami lub pieczarkami. Pierogi to ulubione danie Polaków.

Zobacz także:

Możliwości na pierogi jest jednak znacznie więcej. Pierogi warte spróbowania to na przykład takie, których farszem jest kasza gryczana ze szpinakiem i fetą, albo biała kiełbasa z koperkiem. Nawet najlepszy farsz może jednak przyćmić twarde i grube ciasto. 

Z pomocą przychodzi jeden babciny trik, który zawiera się w jednej łyżeczce bardzo popularnego składnika. Kluczem są na pewno odpowiednie proporcje mąki i wody. Niektóre gospodynie domowe stosują też dodawanie do pierogowej masy jajka. Jeszcze innym, najskuteczniejszym, jest 1 łyżka roztopionego masła.

Jak zrobić ciasto na pierogi?

Najczęściej łączymy mąkę, 2 szklanki wody z dodatkową 1 szklanką letniej wody. Co jeszcze?

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej typ 450
  • 280 ml ciepłej wody
  • 1 łyżka roztopionego masła
  • 1 łyżeczka soli

Przygotowanie

  1. Mąkę przesiewamy na stolnicę lub do dużej miski. W środku robimy mały dołek.

  2. Dodajemy sól i roztopione masło. Stopniowo wlewamy wodę, zagarniając mąkę do środka.

  3. Mieszamy  składniki łyżką lub szpatułką, a kiedy się połączą, możemy zaczynać wyrabiać ciasto dłońmi przez ok. kwadrans.

  4. Idealne ciasto powinno być miękkie i elastyczne. Gotowe ciasto dzielimy na części.

  5. Rozwałkujemy je cienko i wykrawamy szklanką kółka. Kiedy rozwałkowujemy jedną część ciasta, pozostałe kawałki nakrywamy ściereczką, by nie wyschły.

  6. Do tak przygotowanego ciasta nakładamy farsz, szczelnie zaklejamy i gotujemy lub smażymy kilka minut. Z dodatkiem masła w cieście będą mięciutkie i pachnące!