gotowanie ziemniaków
Adobe Stock
Newsy

Genialna sztuczka na ugotowanie ziemniaków w 5 minut. Wystarczy zrobić z nimi ten zabieg

Ziemniaki to najpopularniejszy dodatek do obiadu. Ich ugotowanie niestety zajmuje trochę czasu, co zazwyczaj niecierpliwi głodnych bliskich. Aby ich gotowanie było szybsze, wystarczy zastosować ten jeden patent.

Podczas przygotowywania obiadu często pada pytanie, kiedy będzie gotowy. Najczęściej można wówczas usłyszeć odpowiedź: „Jak ziemniaki się ugotują”. Jakby nie patrzeć to właśnie one potrzebują większej ilości czasu.

Aby przyspieszyć cały proces i nie trzymać dłużej w niepewności bliskich, wystarczy zastosować pewien trik, który wpłynie na szybkość gotowania.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co zrobić z ziemniaków?

Często wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż ziemniaki są jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów w codziennej kuchni.

Są nie tylko dodatkiem do większości potraw. Nikt zresztą nie wyobraża sobie kotleta schabowego czy mielonego bez tradycyjnie tłuczonych tłuczkiem ziemniaków.

Poza tym są one również składnikiem kopytek, leniwych, pyz, klusek śląskich czy pierogów.

Można z nich również przygotować frytki, puree lub dodać do sałatki jarzynowej. Są tak uniwersalnym warzywem, że ciężko wyobrazić sobie bez nich codzienną kuchnię. 

Zobacz także
Niezwykły trik na stare ziemniaki. Tak gotują je profesjonaliści

Niezwykły trik na stare ziemniaki. Tak gotują je profesjonaliści

Jak przechowywać ziemniaki, żeby nie kiełkowały? Połóżcie obok nich ten owoc

Jak przechowywać ziemniaki, żeby nie kiełkowały? Połóżcie obok nich ten owoc

Właściwości zdrowotne ziemniaków

Oprócz tego, że ziemniaki są ważnym produktem w każdej diecie to również zawierają wiele cennych wartości. Wśród nich można wyróżnić, takie jak: sód, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor czy witaminy z grupy B, K i C. Wpływają one w pozytywny sposób na funkcjonowanie organizmu. Do wartościowych właściwości zdrowotnych zalicza się:

  • właściwa praca układu trawiennego,
  • zapewnienie uczucia sytości,
  • prawidłowo praca układu sercowo-krwionośnego,
  • zapobiegają mutacji komórek nowotworowych,
  • korzystnie wpływają na samopoczucie,
  • obniżają ciśnienie krwi,
  • poprawiają stan skóry,
  • wspomagają prawidłowe widzenie.

Dzięki wielu wartościom odżywczym, witaminom, mikroelementom oraz właściwościom, ziemniaki powinny stanowić jeden ze składników dobrze zbilansowanej diety. Mitem oczywiście jest iż tuczą, gdyż zaledwie w 100 g produktu zawierają ok 80 kcal.

Jak szybko ugotować ziemniaki?

Gotowanie ziemniaków nieraz zdaje się być czynnością trwającą wieczność. Oczekiwanie na gotowy obiad coraz bardziej się wydłuża, a my stajemy się coraz bardziej głodni.

Niestety trzeba się z tym liczyć, że ziemniaki gotuje się średnio około 20 minut.

Ten proces można zdecydowanie przyspieszyć, jeśli przed gotowaniem pokroicie je w mniejsze kawałki. Im będą mniejsze, tym szybciej się ugotują! To prosty trik, który zdecydowanie skróci czas obróbki termicznej.

Czytaj także:

Ziemniaki A, B czy C: które nadają się na frytki, a które na kopytka i placki ziemniaczane?
Ten test ziemniaka znają tylko nieliczni. Przekrójcie go na pół a dowiecie się, do czego najlepiej się nadaje
Ziemniaki tuczą? Ruszycie biegiem po młode kartofelki na targ, kiedy poznacie prawdę

Dodajcie to do gotujących się ziemniaków. Będą miały posmak… czipsów
AdobeStock
Newsy
Dodajcie to do gotujących się ziemniaków. Będą miały posmak… chipsów
Dodajcie do gotujących się ziemniaków ten składnik, a w życiu nie ugotujecie już ich inaczej.

Jedni dodają do gotujących się ziemniaków odrobinę oleju lub margaryny aby przyspieszyć ich gotowanie. Są też tacy, którzy sięgają po sok z cytryny, dzięki któremu ziemniaki nie tylko mają ciekawy, nieco orientalny posmak, ale też nie rozpadają się przy gotowaniu. A co powiecie na to, żeby dodać do gotujących się ziemniaków ocet? Dodajcie ocet do gotujących się ziemniaków Większość Polaków nie wyobraża sobie obiadu bez tłuczonych ziemniaków. Warzywo to doskonale komponuje się zarówno z daniami mięsnymi, jak i rybnymi. Istnieje również nieliczona ilość przepisów na ziemniaki w roli głównej – są to m.in. placki ziemniaczane, frytki, pyzy, babki ziemniaczane czy kopytka. A co, gdyby tak dodać do gotujących się ziemniaków ten nieoczywisty składnik? Jeżeli chcecie poprawić walory smakowe ziemniaków, dodajcie do nich odrobinę octu. Ziemniaki będą wówczas miały znacznie ostrzejszy smak , zdaniem niektórych, przypominający nawet chipsy. Na koniec posypcie ziemniaki swoimi ulubionymi przyprawami – np. ziołami lub specjalną przyprawą do ziemniaków. Gwarantujemy, że warzywo to oczaruje was na nowo. Co ciekawe, ocet nie tylko poprawia walory smakowe ziemniaków, ale też powoduje, że ziemniaki tworzą cienką skórkę, która pomaga im zachować kształt, co będzie szczególnie przydatne, jeśli zechcecie ugotować je z zamiarem dodania ich do sałatki jarzynowej. Co jeszcze można dodać do ziemniaków? Kiedy wasze ziemniaki już się ugotują, odlejcie z nich wodę, postawcie je na niewielkim gazie i dodajcie do nich odrobinę mleka, po czym wyłączcie gaz i przystąpcie do tłuczenia ich tłuczkiem – róbcie to energicznie i utłuczcie je na gładką, pulchną masę. Takie ziemniaki będą...

gotowane ziemniaki
Adobe Stock
Newsy
Jak ugotować ziemniaki w kilka minut? Znamy na to genialny trik
Gotowane ziemniaki to świetny dodatek do obiadu. Jeśli nie macie zbyt dużo czasu na gotowanie, to koniecznie skorzystajcie z tego patentu. Ziemniaki będą gotowe w kilka minut!

Kotlety schabowe, mielone czy zrazy to potrawy uwielbiane przez Polaków. Jednak nikt nie wyobraża sobie ich podania bez kluczowego dodatku, jakim są ziemniaki. Najczęściej występują w formie gotowanej, a ten proces wymaga trochę czasu. Ich przygotowanie może być znacznie szybsze, jeśli skorzystacie z tego patentu. To idealny trik dla zabieganych! Co można zrobić z ziemniaków? To najpopularniejsze warzywo w Polsce. Może stanowić samodzielne danie bądź być dodatkiem. Dzięki wyjątkowemu smakowi idealnie sprawdza się w każdej formie. Jest szereg różnych potraw, gdzie ziemniak gra pierwsze skrzypce. Z ziemniaków można przygotować takie dania jak pierogi ruskie, ziemniaczane puree, frytki, kopytka, pyzy, placki ziemniaczane, kotlety ziemniaczane czy zapiekanki. Jednak najpopularniejszą formą są te gotowane, prosto z wody.  Czy ziemniaki są zdrowe? To wbrew pozorom proste warzywo ma wiele cennych składników, dzięki którym jest tak ważne w dobrze zbilansowanej diecie. W swoim składzie zawiera takie witaminy i minerały jak potas, fosfor, błonnik oraz witaminy z grupy B, A, C. Spora zawartość tych elementów w pozytywny sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu. Wśród wartościowych właściwości należy wyróżnić: ułatwienie procesu trawienia, obniżenie poziomu cholesterolu, niska zawartość kilokalorii, pomoc w walce z nadprogramowymi kilogramami, poprawienie przemiany materii, obniżenie ciśnienia krwi, czy łagodzą stres bądź zmęczenie. Krążące opinie o ich wysokiej kaloryczności są tylko mitem. Polane ciężkim sosem bądź skwarkami mogą wówczas mieć więcej kilokalorii, jednak same w sobie nie szkodzą procesowi odchudzania. Jak szybko ugotować ziemniaki? Gotowanie ziemniaków do obiadu niekiedy się dłuży, a od bliskich coraz...

Solicie wodę na ziemniaki na początku gotowania czy pod koniec? 1 z tych metod spowalnia gotowanie
AdobeStock
Newsy
Solicie wodę na ziemniaki na początku gotowania czy pod koniec? 1 z tych metod spowalnia gotowanie
Obraliście ziemniaki, pokroiliście je na kawałki i włożyliście do garnka z wodą. Jak prawidłowo ugotować ziemniaki, by szybko były miękkie? Musicie pamiętać o kilku prostych zasadach.

Jak ugotować ziemniaki, aby były miękkie? Liczy się nie tylko czas gotowania, ale też moment posolenia wody, w której gotują się ziemniaki. A wy solicie wodę na ziemniaki na początku czy pod koniec gotowania? Mało kto wie o tym, że jedna z tych metod mocno przyczynia się do tego, że ziemniaki wolniej się gotują. Kiedy posolić wodę na ziemniaki? Gotowanie ziemniaków może nie wydawać się trudne, ale wymaga podjęcia pewnych kroków, dzięki którym nasze ziemniaki będą miały idealny smak i konsystencję. Czy ziemniaki należy gotować w zimnej czy we wrzącej wodzie? Lepiej je pokroić na mniejsze części czy zostawić w większych kawałkach? Przykrywać je czy lepiej nie? Wreszcie – kiedy posolić wodę na ziemniaki? Na początku, czy pod koniec gotowania? Wyjaśniamy. Ziemniaki ugotują się szybciej, jeśli pokroicie je na kawałki przed ugotowaniem. Nie muszą być bardzo małe, ale wiedzcie, że im drobniej pokroicie ziemniaki, tym szybciej się one ugotują. Starajcie się również, aby kawałki były mniej więcej tej samej wielkości, aby ugotowały się w tym samym czasie. Niektóre osoby wkładają ziemniaki do zimnej wody i zagotowują je, a inni zalewają je wrzątkiem. Który z tych sposobów jest lepszy? Wstawienie ziemniaków do gorącej wody sprawi, że ugotują się one o wiele szybciej. Poza tym,  będą one miały więcej wartości odżywczych. Zawarte w ziemniakach witaminy dużo szybciej się ulatniają w dłuższym procesie gotowania, Wówczas ucieka z nich dużo witaminy C – rozpuszcza się ona w temperaturze do 70 stopni Celsjusza. To dlatego lepiej jest wrzucić ziemniaki do wrzącej wody. Pamiętajcie też, żeby woda do gotowania ziemniaków przykrywała je wszystkie. Jeśli o tym zapomnicie, ziemniaki, które będą wystawać, będą po prostu niedogotowane....

Dodajcie to do wody na ziemniaki. Będą o niebo lepsze po ugotowaniu
AdobeStock
Newsy
Dodajcie to warzywo do wody na ziemniaki. Będą o niebo lepsze po ugotowaniu
Ziemniaki to jeden z najpopularniejszych dodatków do obiadu. Jak ugotować perfekcyjne w smaku ziemniaki? Oto garść przydatnych porad.

Jak ugotować idealne w smaku tłuczone ziemniaki? Zanim przystąpicie do gotowania ziemniaków, na początku należy je oczywiście umyć i w razie potrzeby – obrać ze skórki. Niektórzy gotują ziemniaki w skórce, aby zachować ich składniki odżywcze i smakowe. Bez względu na to czy zdecydujecie się ugotować ziemniaki w skórce czy bez, przed wrzuceniem ich do wody dodajcie do niej szczyptę soli, pokrójcie je na na mniejsze kawałki, aby skrócić czas ich gotowania. Niektórzy wkładają ziemniaki do zimnej wody i gotują je, a inni zalewają je wrzątkiem. Która z tych metod jest prawidłowa? Do jakiej wody należy wrzucać ziemniaki - zimnej czy wrzącej? Wstawienie ziemniaków do gorącej wody spowoduje, że ugotują się one znacznie szybciej oraz sprawi, że zawarte w ziemniakach witaminy, będą się wolniej ulatniać niż gdy umieścimy je w zimnej wodzie. Podczas długiego gotowania ziemniaków, ucieka z nich dużo witaminy C – rozpuszcza się ona w temperaturze do 70 stopni Celsjusza. Aby temu zapobiec, należy wrzucać ziemniaki do wrzątku. Co warto dodać do ziemniaków podczas gotowania? Jeżeli chcecie nadać swoim gotowanym ziemniakom więcej smaku i aromatu, dodajcie do nich pietruszkę. Dzięki temu wasze tłuczone ziemniaki będą o wiele lepsze w smaku i jeszcze zdrowsze. Polecamy także eksperymenty z innymi warzywami,  które delikatnie poprawią smak ziemniaków. Co jeszcze warto dodać do gotowanych ziemniaków? Do gotujących ziemniaków możecie też oczywiście dodać inne warzywa takie jak np. kalafior, marchewka czy papryka. Możecie też dodać do nich ulubione przyprawy: pieprz kozieradkę kminek liść laurowy ziele angielskie Korzeń pietruszki zawiera wiele cennych witamin i minerałów, takich jak:...