gdzie wyrzucać karton
Flickr
Newsy

Gdzie wyrzucacie karton po pizzy? Właściwa segregacja śmieci wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje

Wbrew pozorom segregacja śmieci potrafi być naprawdę skomplikowana! Sprawdźcie, gdzie powinien trafić karton po pizzy.

Moda na ekologiczny styl życia panuje już w Polsce od dłuższego czasu i została bardzo ciepło przyjęta. Ludzie zdają sobie sprawę ze swojego wpływu na naturalne środowisko i starają się go minimalizować na tyle, na ile to możliwe. Najprostszą rzeczą, którą może robić każdy jest segregacja śmieci. Co więcej, od kilku lat jest praktycznie wymuszona przez przepisy i bardzo wysokie opłaty za wywóz odpadów. Zwłaszcza na wsi większość ludzi segreguje śmieci, bo to się po prostu opłaca. Jednak mimo dobrych chęci nie zawsze śmieci trafiają do właściwych pojemników!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Skomplikowane zasady

W teorii zasady segregacji odpadów są proste. Papier do pojemnika na papier, plastik do pojemnika na tworzywa sztuczne, a szkło do pojemnika na szkło. Niestety, sytuacja się komplikuje w momencie, gdy ma się do czynienia z odpadami z łączonych materiałów lub takich, co do których nie ma się pewności z czego są dokładnie zrobione. Często dochodzi do nieporozumień zwłaszcza w przypadku kartonów po mleku lub styropianu. Okazuje się, że nawet tak zwyczajne śmieci jak karton po pizzy nie trafiają tam, gdzie powinny!

Gdzie powinien trafić karton po pizzy?

Zanim po imprezie zabierzecie się za porządki i wyniesiecie kartony po pizzy na śmietnik, dowiedzcie się jak poprawnie je segregować. Dzięki temu będą mogły być poprawnie zutylizowane, z korzyścią dla środowiska naturalnego!

  • Czystość – mycie odpadków brzmi śmiesznie, ale jest konieczne jeżeli je segregujecie. Dotyczy to zwłaszcza opakowań, w których znajdowała się żywność. Zanim wyrzucicie karton po pizzy upewnijcie się, że nie ma w nim resztek jedzenia. Jeśli jest bardzo zabrudzony, zwłaszcza tłuszczem, to wówczas nie nadaje się do ponownego wykorzystania i należy wyrzucić go do pojemnika na zmieszane odpady.
  • Inne elementy – pizza sprzedawana na wynos często zabezpieczona jest dodatkowo folią aluminiową, która zapobiega szybkiemu wystygnięciu jedzenia. Czasami można się także spotkać z trójnożnym, plastikowym elementem wbitym w sam środek pizzy. Zarówno folia, jak i wszelkie przedmioty wykonane z plastiku muszą znaleźć się w innym pojemniku na odpady – nie wolno wyrzucać kartonu, w którym te elementy się znajdują!

Natomiast resztki niedojedzonej pizzy powinny trafić do pojemnika na bioodpady. Uwaga – mięso trzeba wyrzucić do odpadów zmieszanych!

Nigdy nie wylewajcie oleju po smażeniu. Pozbędziecie się go w inny, prosty sposób
AdobeStock
Newsy
Nigdy nie wylewajcie oleju po smażeniu. Pozbędziecie się go w inny, prosty sposób
Co zrobić z olejem, który został po smażeniu kotletów? Nigdy nie wylewajcie go do zlewu - to może się bardzo źle skończyć. Istnieje jednak bezpieczny sposób na pozbycie się oleju.

Co robicie z olejem po smażeniu kotletów schabowych albo ryby? Wiele osób po prostu wylewa zawartość patelni do zlewu albo toalety. A to wielki błąd! Nie wolno tak robić - chyba, że chcecie mieć do czynienia z zakładem wodociągów... Poznajcie sposoby na bezpieczne pozbycie się oleju po smażeniu. Dlaczego nie można wylewać oleju do zlewu? Niektórych zakaz wylewania oleju do odpływu zlewu lub do toalety może dziwić. W końcu jak inaczej pozbyć się tłuszczu po smażeniu? Okazuje się jednak, że działa on destrukcyjnie na rury. Gdy temperatura się obniża, olej zaczyna tężeć i uszkadzać kanalizację. Powstało nawet zjawisko „góry tłuszczowej” - polega to na tym, że olej, który płynie rurami, napotyka na swojej drodze inne odpadki, które trafiły do kanalizacji. Na przykład chusteczki dla niemowląt, waciki czy podpaski. Taki tłuszczowy twór staje się coraz większy i większy, aż w końcu może zatkać rury i spowodować, że ścieki, nie mając innej drogi ujścia, wypłyną studzienkami na ulicę. Tak właśnie stało się w Londynie w 2013 roku, gdy góra tłuszczowa o wadze 15 ton (!) zatkała kanalizację.  Jak pozbyć się oleju po smażeniu? By bezpiecznie pozbyć się tłuszczu z patelni, użyjcie do tego sody oczyszczonej oraz papieru do pieczenia lub po prostu worków na śmieci. Oto, co należy zrobić: Na patelnię z tłuszczem wysypcie sodę oczyszczoną. Łyżką wymieszajcie wszystko tak, by z sody i tłuszczu powstała zbita papka. Całość przełóżcie na papier do pieczenia albo do worka na śmieci, zawińcie i wyrzućcie do kosza.  Najważniejsze - olej wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Inne sposoby na wyrzucenie oleju  Trików na pozbycie się oleju jest jeszcze więcej. Można na przykład przelać olej do słoika lub do butelki, szczelnie zakręcić i wyrzucić -...

Biedronka
Adobe Stock
Newsy
Niezwykła akcja w Biedronce. Na opakowaniach produktów pojawiło się coś niesamowitego. Też to zauważyliście?
Wkraczamy w nową erę segregacji odpadów. W trosce o przyszłość planety, coraz więcej odpowiedzialności będzie nakładane na zwykłych obywateli.

Segregacja odpadów to często dość skomplikowana operacja. Na pewno napotkaliście już na problemy typu, gdzie wrzucić opakowanie po śmietanie, a gdzie po konserwie. Niedługo może się okazać, że pomyłka przy segregacji będzie opłakana w skutkach. Pojawiły się przesłanki, że nasze worki na śmieci mogą być oznaczane specjalnym kodem. Co i gdzie? Wszystko w celu identyfikacji danego segregującego, który nieprawidłowo wrzucał śmieci do kubłów. O ewentualnych przyszłych karach jeszcze niewiele wiadomo. Wydaje się jednak, że to wcale nie tak odległa przyszłość. Na odsiecz strudzonym osobom wytrwale segregującym odpady, przyjdzie sieć sklepów Biedronka. Na opakowaniach biedronkowych produktów znajdziemy nowe oznaczenia. Piktogramy umieszczone przez producentów będą informowały o tym, co gdzie wyrzucać. W ten sposób dowiemy się, co należy wrzucać do konkretnych zbiorników na odpady. Biedronka z troską o środowisko Papier, plastik/metal, szkło, odpady bio, odpady zmieszane – takie oznaczone nie tylko napisami, ale także różnymi kolorami widnieją na kubłach i śmietnikach. Spójrzcie na tę grafikę: Od nowego roku właśnie tego typu grafiki można znaleźć na produktach z tak zwanych marek własnych w Biedronce. Sieć sklepów należąca do Jeronimo Martins ma nadzieję, że w ten sposób pomoże osobom segregującym, a także przyczyni się do ochrony środowiska.

Macie słoik który trudno wyczyścić? Wystarczy kilka skorupek jaj i ten babciny trik, a efekt was zachwyci
Adobe Stock
Newsy
Macie słoik który trudno wyczyścić? Wystarczą skorupki z jaj i 1 babciny trik. Efekt was zachwyci
Jak poradzić sobie z brudnym słoikiem? Wiedziały to już nasze babcie i wykorzystywały do tego... skorupki jaj.

Szklane butelki i słoiki to wygodne opakowania wielorazowego użytku. Za te zwrotne dostaniemy zwrot części kosztów zakupu, te bezzwrotne możemy z kolei użyć w domu do przetworów, a nawet przechowywania produktów w lodówce, jeśli potrzebujemy szczelnego opakowania. Ale jak umyć słoik po dżemie czy majonezie, żeby nadawał się do ponownego użytku? Prosty babciny trik na umycie brudnego słoika Jeśli chcecie umyć słoik po majonezie, musztardzie czy dżemie, najłatwiej jest wlać do niego wodę, dodać parę kropli płynu do mycia naczyń, zakręcić nakrętkę, wstrząsnąć i odstawić na pół godziny. Po tym czasie ponownie wstrząsajcie płynem w środku i obserwujcie jak resztki żywności odklejają się od ścianek. Po kilku końcowych wstrząśnięciach pozostaje odkręcić nakrętkę, wylać zanieczyszczoną wodę i wstawić słoik do zmywarki lub już bez problemu domyć go ręcznie tak, jak myjecie szklanki i kubki.  Ale co zrobić gdy pomimo kilkakrotnych prób brudny osad nadal jest przyklejony do ścianek i kolejne wstrząśnięcia słoikiem nic nie dają? Wtedy właśnie zastosujcie trik naszych oszczędnych babć, które przecież bardzo nie lubiły wyrzucania czegokolwiek i nawet skorupki od jajek zamiast do śmieci, wrzucały do tajemniczej torebki, która wsuwały do szuflady kredensu. Oto, do czego między innymi używały tych zebranych skorupek: Powtórzcie metodę czyszczenia słoika za pomocą wody z płynem do naczyń, tylko oprócz płynu dorzućcie do środka kilka pokruszonych skorupek od jaj. Zakręćcie słoik i wstrząsajcie, a następnie odstawcie na pół godziny, żeby detergent lepiej wniknął w resztki pokarmu. Po tym czasie znowu potrząsajcie woda ze skorupkami w środku, a na koniec wylejcie zanieczyszczoną wodę. Dlaczego po tych zabiegach słoik będzie czysty? Ponieważ na...

Sztućce jednorazowe
Pixabay/Dennis
Newsy
Jednorazowe naczynia i sztućce zakazane w całej Unii. Znikną szybciej niż myślicie. Znamy datę
Śmieci rozkładają się w różnym tempie. Podczas gdy degradacja papieru może potrwać kilka tygodni, na rozłożenie plastiku trzeba będzie poczekać nawet setki lat.

Czy plastikowa zakrętka od butelki będzie istnieć za sto lat? Jak szybko natura poradzi sobie z papierową gazetą? Po ilu latach rozłożona zostanie metalowa puszka? Śmieci rozkładają się w różnym czasie.  Jak długo rozkładają się śmieci? Odpady organiczne i papier to jedne z najlepszych śmieci, rozkładają się bowiem do kilku tygodni. Czasami są wykorzystywane jako kompost. Zupełnie inaczej wygląda kwestia metalu. Można założyć, że metal rozkłada się po 50-200 latach. Wyjątkiem są metale szlachetne, które mogą pozostać w jednej postaci przez tysiące lat. Jako takie nie rozkłada się szkło. Dzięki temu to doskonały surowiec wtórny wykorzystywany w recyklingu. Stłuczkę szklaną można wielokrotnie przetwarzać.  Prognozowany okres rozkładu plastiku Plastik i tworzywa sztuczne obejmują bardzo szeroki zakres odpadów, w tym folie, reklamówki, opakowania, pojemniki, butelki. Tworzywa sztuczne i plastik mają niestety bardzo długi okres rozpadu i mogą być problematyczne dla środowiska, czego przykładem są zanieczyszczenia mikroplastikiem. Plastik i tworzywa sztuczne mogą rozkładać się od 100 do nawet tysiąca lat, a nawet dłużej. Oponom rozkład zajmie od 50 do 80 lat. Foliowa reklamówka może potrzebować aż 300 lat na rozpad, choć wiele zależy od użytego do jej wykonania tworzywa. Butelki z tworzywa sztucznego to nawet 500 lat. Podobnie spieniony polistyren, czyli styropian. Nawet styropianowe kubki to przynajmniej 50 lat, a coś tak banalnego jak opakowanie po cukierku, może rozkładać się 450 lat. Na szczęście plastik i tworzywa sztuczne to materiały, które chcąc tego uniknąć, można poddawać recyklingowi. Nowe przepisy Unii Europejskiej w sprawie plastiku Pomocne dla recyklingu i planety mają być nowe przepisy Unii Europejskiej. Zakładają, że plastikowe słomki, kubki i sztućce,...