Potraktujcie tak ciasto drożdżowe. Wyrośnie 2 razy szybciej i będzie 2 razy większe niż zwykle
Adobe Stock
Newsy

Potraktujcie tak ciasto drożdżowe. Wyrośnie 2 razy szybciej i będzie 2 razy większe niż zwykle

Gdy mija zima, a kaloryfery są już zimne jak głaz, wiele osób piekących drożdżowe buły, chleby i ciasta zaczyna mieć pewien problem. Gdzie odstawiać ciasto drożdżowe do wyrośnięcia? Spieszymy z pomocą.

Wiosna to swojego rodzaju czarna dziura dla piekących drożdżowe ciasta. Dlaczego? Mieszkania nie są już ogrzewane ciepłem grzejników, a z nieba nie leje się jeszcze letni żar. Pojawia się więc problem ze znalezieniem miejsca, w którym ciasto drożdżowe szybko wyrośnie.

Gdzie odstawić ciasto drożdżowe do szybkiego wyrośnięcia?

Wydaje się, że właśnie słowo „szybkie” jest kluczem w tej sprawy. Osoby piekące ciasta dobrze wiedzą, że drożdżowe ciasto wyrośnie także i bez wsparcia w postaci bardzo ciepłego środowiska. Potrwa to jednak znacznie dłużej. Oczywiście trzeba też wcześniej dobrze wyrobić ciasto drożdżowe, żeby się udało.

Zobacz także
Opadające ciasto drożdżowe

Ciasto drożdżowe wyrosło i opadło? Winny jest 1 błąd. Zrobiliście go na samym początku

Ten trik przyspieszy wyrastanie ciasta drożdżowego. Genialny i prosty

Ten trik przyspieszy wyrastanie ciasta drożdżowego. Genialny i prosty

Co więc robić, kiedy grzejniki są już zimne? Mamy na to kilka różnych patentów. Zobaczcie zresztą sami:

  • Najłatwiej będzie odstawić wyrobione drożdżowe ciasto w pobliżu gazowej kuchenki – do delikatnego podbicia temperatury w pobliżu płyty wystarczy ciepło z gotowania wody w czajniku
  • Ciekawym patentem wydaje się odstawienie rosnącego ciasta od razu do piekarnika. Nie włączajcie jednak piekarnika, a jedynie żarówkę – temperatura będzie wyższa niż na zewnątrz, a jednocześnie dość wysoka, by ciasto szybciej urosło
  • W przypadku piekarnika można także pójść o krok dalej – to sposób dla osób wyjątkowo niecierpliwych. Włączcie piekarnik na temp. ok. 50 st. C, włóżcie do środka ciasto i otwórzcie drzwiczki – ciasto wyrośnie jak szalone!
  • Ciekawym pomysłem na szybkie wyrośnięcie ciasta jest też tak zwany „topielec”. Wyrobione ciasto drożdżowe owińcie folią spożywczą i włóżcie do garnka z lekko ciepłą wodą. Kiedy powiększy swoją objętość, wypłynie na wierzch garnka. Ta metoda brzmi dość osobliwie, ale rzeczywiście działa. Mało tego - ciasto urośnie nawet dwa razy szybciej niż w tradycyjny sposób, a niektórzy uważają, że także jego rozmiar będzie znacznie większy niż normalnie. Czy to prawda? Nie pozostaje nic innego jak tylko przetestować ten patent!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA