Gdzie kupicie najtańsze mięso w Polsce? W 3 województwach na schabowego trzeba wydać małą fortunę
unsplash.com/@usmanyousaf
Newsy

Gdzie kupicie najtańsze mięso w Polsce? W 3 województwach na schabowego trzeba wydać małą fortunę

Wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez tradycyjnego kotleta schabowego z ziemniakami i mizerią. Niestety, w kilku województwa za taką przyjemność trzeba słono zapłacić.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 02, 2021

Ceny z dnia na dzień coraz bardziej windują w górę. Dotyczy to wszystkich produktów spożywczych, a zwłaszcza tych podstawowych, w tym mięsa. Na taki stan między innymi ma wpływ trwająca pandemia koronawirusa. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Tradycyjny kotlet schabowy

Niedzielny obiad w gronie rodzinnym bez kotleta schabowego? Wiele osób nie wyobraża sobie takiej sytuacji. To tradycyjne polskie danie, które musi cotygodniowo gościć na talerzach. O popularności tej potrawy świadczą między innymi zapachy, jakie unoszą się na klatkach schodowych w blokach, a także charakterystyczne stukanie towarzyszące rozbijaniu mięsa. Kotlet schabowy jest uwielbiany nie tylko przez Polaków, ale i turystów odwiedzających Polskę. 

Zobacz także

Przygotowanie klasycznego schabowego

Przyrządzanie tradycyjnych kotletów nie należy do skomplikowanych czynności. Schab należy pokroić w plastry, a następnie rozbić delikatnie za pomocą tłuczka do mięs pod folią spożywczą. Rozbite mięso trzeba jeszcze przyprawić. Najlepiej sprawdzają się proste i wszystkim znane przyprawy, jak sól oraz czarny pieprz.

Schab nie wymaga zbyt dużego kombinowania. Przyprawione plastry należy odłożyć do "zaprzyjaźnienia się" smaków. W międzyczasie dobrze jest przygotować składniki do panierki, czyli mąkę, bułkę tartą oraz rozbite jajko. Do smażenia kotletów idealny jest smalec bądź masło klarowane. Dzięki tym produktom, mięso będzie idealnie delikatne i soczyste.

Plastry mięsa powinno kolejno panierować się w mące, jajku oraz bułce tartej, a na koniec układać je na dobrze rozgrzanej patelni z wybranym tłuszczem. Schab należy smażyć z obu stron na złoty kolor. Po usmażeniu, dobrze jest odsączyć go z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Tak przygotowane kotlety schabowe, najlepiej smakują z tłuczonymi ziemniaczkami oraz mizerią. 

Idealne mięso do kotletów

Jak sama nazwa dania wskazuje, tradycyjne kotlety powinno przygotowywać się ze schabu. Dzięki niemu potrawa jest odpowiednio soczysta i aromatyczna. W ten produkt najlepiej jest zaopatrzyć się bezpośrednio u rzeźnika bądź w sklepie mięsnym. Wówczas będziecie mieć pewność najwyższej jakości danego składnika. Kupując dane mięso w supermarkecie, należy zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie zawiera w składzie zbędnych dodatków, a także jaki jest termin jego przydatności.

Ceny mięsa w Polsce

Wszystkie ceny produktów spożywczych poszły w górę, a jednym z nich jest mięso. Co ciekawe, jego koszt różni się w zależności od województwa, gdzie jest sprzedawane. Najtańszy schab można dostać w województwie świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, a także kujawsko-pomorskim, gdzie cena za kilogram świeżego mięsa wynosi średnio 14 złotych. Niestety, niemałą fortunę za ten sam produkt, należy zapłacić w województwie podlaskim, śląskim i zachodniopomorskim. W tych rejonach kotlet schabowy jest na wagę złota.
 

Czytaj także:

Komentarze