GettyImages
Newsy

Gdy zobaczycie to drzewo, od razu patrzcie pod nogi. To tam znajdziecie pierwsze grzyby

W sierpniu, gdy pojawiają się pierwsze opady deszczu, a jednocześnie wciąż jest bardzo ciepło, w lasach pojawia się wysyp grzybów. To idealny czas na zebranie pierwszych prawdziwków, podgrzybków i nie tylko. Właśnie teraz, pod brzozami, znajdziecie inne pyszne okazy-pewniaki.

Wiele gatunków grzybów rośnie w symbiozie z określonymi gatunkami drzew. To dlatego borowików szuka się głównie pod dębami i w lasach iglastych – pod świerkami i sosnami. Na kurki możecie z kolei liczyć pod bukami. Koniecznie idźcie też do lasku brzozowego. Tam znajdziecie wspaniały przysmak – mniej znany niż borowiki, ale równie pyszny. 

Sierpniowe grzyby – co warto zbierać teraz w lasach?

Niektórzy grzybobranie odkładają na później, twierdząc, że pierwsze grzyby w sezonie zwykle są robaczywe. Kłam temu twierdzeniu zadają jednak zbiory, którymi obecnie chwalą się zadowoleni grzybiarze w internecie. Sierpień to czas urodzaju na podgrzybki i borowiki szlachetne. W tym miesiącu pojawia się również mnóstwo maślaków, kurek i kani. Jeśli macie ochotę na wielkie kotlety z kani lub jajecznicę z kurkami, to właściwy moment, by wyjść na grzyby. Koniec dobrej passy trudno przewidzieć – wszystko zależy od pogody. Smacznym sierpniowym grzybem jest też kozak (koźlarz). Jak wyglądają kozaki i gdzie ich szukać? Podpowiadamy.

Po czym rozpoznać koźlarze?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest koźlarz babka o jasnoszarym, jasnobrązowym lub brązowym kapeluszu. Najczęściej jest on gładki i ma jednolity kolor.  Kapelusze mają półkolisty kształt i osiągają do 20 cm średnicy. Z czasem, w starszych okazach zaokrągla się i zyskuje poduszkowaty, wypukły kształt. Rurki pod kapeluszami są białe, w miarę wzrostu grzyba stają się szarawe. Bardzo łatwo oddzielić je od miąższu grzybów. Trzon grzyba przypomina korę brzozy – jest jasny, ale posiada czarne wypustki. 

Istnieją również kozaki czerwone i pomarańczowożółte. Czerwone mają intensywny odcień, zaś pomarańczowo-żółte mają bardziej rozbielone, pastelowe kapelusze. Spód kapeluszy (rurki) i trzon są bardzo podobne do szaro-brązowego koźlarza babki.  

Gdy zobaczycie to drzewo, od razu patrzcie pod nogi. To tam znajdziecie pierwsze grzyby
GettyImages

Koźlarza babkę łatwo pomylić z goryczakiem żółciowym, ale taka pomyłka na szczęście nie zagraża zdrowiu ani życiu. Goryczak jest jedynie niejadalny – jak sama nazwa podpowiada, jest bardzo gorzki w smaku. Goryczak ma kapelusz w jasnym odcieniu brązu, zaś trzon jest brązowawy i pokryty ciemniejszą siateczką. Rurki są długie i różowawe, ale w młodszych okazach bywają też białe. Starsze goryczaki mają brązowo-różowe rurki. 

Gdzie znaleźć kozaki?

Koźlarza babkę, różnobarwnego i pomarańczowo-żółtego znajdziecie pod brzozami aż do października. Koźlarze babki rosną również na łąkach w skupiskach brzóz, w wysokich trawach. Kozaki bawią się też z nami w chowanego i ukrywają się w rowach oraz na podmokłych terenach – lubią wilgoć. 
Koźlarze czerwone znajdziecie pod topolami (osikami), zaś grabowe lubią rosnąć w otoczeniu grabów i leszczyn. Kozaka sosnowego, jak sama nazwa podpowiada, poszukujcie pod sosnami i na wrzosowiskach. Spośród wszystkich koźlarzy jest obecny w lasach najdłużej. Znajdziecie go aż do listopada.