Gaz w kuchence ma taki kolor? Uważajcie, rachunki mogą wam mocno wzrosnąć
AdobeStock
Newsy

Gaz w kuchence ma taki kolor? Uważajcie, rachunki mogą wam mocno wzrosnąć

Czy kolor gazu w kuchence ma znaczenie? Dla waszego portfela - kolosalne. Sprawdźcie, dlaczego dziwny kolor gazu powinien być powodem do niepokoju.

Zwróciliście kiedyś uwagę na kolor gazu, jaki jest w waszej kuchence? Jeśli nie, lepiej to sprawdźcie. Okazuje się, że kolor wcale nie jest taką błahą sprawą i jeśli odbiega od normy, to możecie zacząć się martwić. Szczególnie przy rosnących cenach gazu, rachunek za używanie tego w kolorze odbiegającym od normy może nieźle wzrosnąć. Sprawdźcie, dlaczego. 

Jaki powinien być kolor gazu w kuchence?

Popularność kuchenek gazowych nie spada - i to pomimo szerszej dostępności i coraz niższych cen kuchenek indukcyjnych. Z czego to wynika? Wielu na ma zamiaru pozbywać się swoich sprawnych kuchenek gazowych i decyduje się na eksploatowanie ich do końca.

Prawdopodobnie także wiele osób przyzwyczaiło się do gotowania na gazie lub wręcz nie wyobraża sobie przyrządzania potraw bez możliwości kontrolowania „ognia”.

Można się spierać, która z dostępnych instalacji - gazowa czy indukcyjna - jest bezpieczniejsza. Trzeba jednak przyznać, że kuchenki gazowe wciąż są bardzo popularne i znajdują się w większości polskich domów.

Gdy kolejny raz będziecie coś gotować, zwróćcie uwagę na kolor gazu na palniku. Powinien on być wyraźnie niebieski. Jeżeli jednak odbiega od normy, jego kolor może się zmienić na pomarańczowy lub jasnożółty. To oznacza, że temperatura takiego gazu jest niższa - zużyjecie go wówczas więcej do podgrzania potraw i zapłacicie znacznie więcej za gaz! Dlaczego tak się dzieje? Z grubsza możliwe są trzy przyczyny:

  • brudne palniki

  • brudny spód garnka lub patelni

  • niewłaściwie zamontowanie palników

Gdy zauważycie, że kolor gazu jest nieprawidłowy, wyczyśćcie dokładnie ruszty i palniki, a potem najlepiej wezwijcie serwis zajmujący się kuchenkami gazowymi. Specjalista oceni wówczas, czy przyczyna leży w zabrudzeniu urządzenia, czy może kuchenkę trzeba naprawić lub wymienić. 

Zobacz także
Tani i skuteczny sposób na wyczyszczenie kuchenki gazowej. Zagotujcie wodę z octem i zróbcie 1 rzecz

Tani i skuteczny sposób na wyczyszczenie kuchenki gazowej. Zagotujcie wodę z octem i zróbcie tę 1 rzecz

Boicie się rachunków za gaz? Te 3 triki pomogą wam zmniejszyć jego użycie w kuchni

Boicie się rachunków za gaz? Te 4 triki pomogą wam zmniejszyć jego zużycie w kuchni

Co zrobić, gdy czuć gaz w domu? 

Jeśli używacie kuchenki z instalacją gazową, może się zdarzyć, że dojdzie do wycieku gazu. To bardzo niebezpieczna sytuacja i trzeba działać wówczas ostrożnie. Gdy poczujecie zapach gazu w mieszkaniu, nie używajcie żadnych urządzeń elektrycznych i nie zapalajcie światła.

Nie wolno też odpalać zapalniczki, zapałek czy zapalać papierosa. Otwórzcie okna i natychmiast wyjdźcie z mieszkania. Na zewnątrz zadzwońcie po pogotowie gazowe i czekajcie na pomoc. Dzięki takim ostrożnym działaniom  możecie zminimalizować ryzyko wybuchu. 

Źródło: poprostuenergia.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak czyścić płytę elektryczną i indukcyjną? Pamiętajcie o tych 3 zasadach
Adobe Stock
Newsy
Jak czyścić płytę elektryczną i indukcyjną? Pamiętajcie o tych 3 zasadach
Od tego jak pielęgnujemy sprzęt gospodarstwa domowego zależy to jak długo będzie wyglądał jak nowy i jak długo będzie nam służył bezawaryjnie. Dlatego też, kupując nowy sprzęt, warto poznać metody czyszczenia i konserwacji, a ten starszy pielęgnować na co dzień jakby był nowy.

Wystarczy zajrzeć do kuchni, żeby wiedzieć, czy jej właściciele są zwolennikami tradycji, czy nowoczesności. Tradycjonaliści używają do gotowania kuchenek gazowych. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań przy okazji remontu zmieniają klasyczne kuchenki na płyty elektryczne, lub jeszcze nowocześniejsze elektryczne płyty indukcyjne. Jeśli należycie do tej drugiej grupy, to czy aby na pewno wiecie jak pielęgnować ten nowoczesny sprzęt gospodarstwa domowego? Podpowiadamy. Jak czyścić kuchenki elektryczne i indukcyjne? Nowoczesne kuchenki elektryczne to po prostu szklana płyta grzewcza w dwoma, trzema lub czterema punktami grzewczymi. Ponieważ podstawowa powierzchnia płyty zrobiona jest ze szkła, należy w taki sposób ją pielęgnować, żeby nie zarysować gładkiej powierzchni. Prawidłowa pielęgnacja tego typu sprzętu polega na systematycznym czyszczeniu, niedopuszczaniu do powstania utrwalonych zabrudzeń i użyciu odpowiednich preparatów do czyszczenia. Oto trzy zasady czyszczenia płyty elektrycznej. Dotyczy to także płyty indukcyjnej: Przed czyszczeniem zawsze wyłączcie urządzenie. nigdy nie czyśćcie włączonej płyty. Jeśli płyta jest brudna po użyciu, od razu ja czyśćcie, nie czekajcie aż zabrudzenie zaschnie i będzie trudne do usunięcia. Rozlane płyny, np. wodę z kipiących ziemniaków od razu wytrzyjcie suchą ściereczką, a po zakończeniu gotowania wyłączcie kuchenkę i wyczyśćcie ślady do końca. Nie używajcie żrących detergentów czy szorstkich gąbek i druciaków. Płytę należy myć delikatnym środkiem czyszczącym np. płynem od mycia okien, rozcieńczonym w wodzie płynem do mycia naczyń i na koniec wytrzeć ściereczką. Jeśli zabrudzenie jest zaschnięte nanieście na nie wodę z płynem do naczyń czy z octem, po czym zostawcie na kilkanaście minut. Na koniec przetrzyjcie miękka ściereczką wypłukaną w czystej...

Tani i skuteczny sposób na wyczyszczenie kuchenki gazowej. Zagotujcie wodę z octem i zróbcie 1 rzecz
AdobeStock
Newsy
Tani i skuteczny sposób na wyczyszczenie kuchenki gazowej. Zagotujcie wodę z octem i zróbcie tę 1 rzecz
Jeżeli nie wypróbowaliście jeszcze tego patentu na wyczyszczenie kuchenki, to koniecznie go przetestujcie. Łatwo poradzicie sobie z trudnymi zabrudzeniami.

Wraz ze wzrostem popularności kuchenek indukcyjnych, gazowe coraz rzadziej pojawiają się w nowych domach i mieszkaniach. Powód to nie tylko rosnące ceny gazu. Część osób rezygnuje z zakupu kuchenki gazowej ze względu na fakt, że urządzenie to bardzo mocno się brudzi, a jego dokładne wyczyszczenie graniczy z cudem. Jeżeli jednak posiadacie kuchenkę gazową i nie macie już pomysłu na to, jak ją umyć, przeczytajcie nasz artykuł - znamy sprawdzony sposób na to, jak uporać się z tłuszczem i osadem na kuchence.  Jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej? Tym, co bardzo mocno się brudzi się na kuchence i jest trudne wyczyszczenia są palniki. Często pełne ciemnego, tłustego osadu wydają się być całkowicie odporne na szorowanie. Jak poradzić sobie z tym problemem? Pomocny okaże się ocet, niezastąpiony w kuchni - zarówno do gotowania, jak i sprzątania. Wystarczy, że przygotujecie specjalny roztwór z octu i wody. Należy go sporządzić w proporcji 3:1, czyli na jedną część wody przypadają trzy części octu. Do wody wlejcie ocet, wymieszajcie i zagotujcie. Po zagotowaniu zdejmijcie garnek z ognia i zanurzcie w nim palniki. Zostawcie, aż woda całkiem ostygnie.  Działanie gorącej wody oraz kwasu sprawi, że trudne zabrudzenia na koronach palników będą znacznie łatwiejsze do usunięcia. Po odmoczeniu weźcie twardą szczotkę lub szczoteczkę do zębów, płyn do mycia naczyń i wyszorujcie.   Sposoby na wyczyszczenie kuchenki gazowej Jak jeszcze można umyć kuchenkę stosując domowe sposoby? Przydadzą się wam poniższe patenty: przypalone plamy - z takimi zabrudzeniami dobrze radzi sobie soda oczyszczona. Połączcie sodę z octem i tak powstałą papkę nałóżcie na przypalone plamy na kuchence. Po kilku minutach zmyjcie ciepłą wodą. tłuszcz na kuchence - w tym przypadku również pomocny będzie ocet. Zróbcie...

Co się bardziej opłaca: czajnik elektryczny czy gazowy? Odpowiedź wcale nie jest oczywista
AdobeStock
Newsy
Co się bardziej opłaca: czajnik elektryczny czy gazowy? Takiej odpowiedzi byście się nie spodziewali
W obliczu rosnących cen energii nic dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jaki rodzaj czajnika wybrać - gazowy czy elektryczny? Sprawdźcie, który będzie najlepszy dla was.

Czajnik to jedno z urządzeń, których używamy codziennie - i to po kilka razy. W końcu poranek nie może się obyć bez filiżanki kawy, a w ciągu dnia niejednokrotnie przychodzi ochota na aromatyczną herbatę. W związku z tym, że czajnik jest eksploatowany tak często, a także ze względu na rosnące nieustannie ceny energii, rodzi się pytanie, co się bardziej opłaca - czajnik elektryczny, czy może gazowy?  Czajnik elektryczny czy gazowy? Oba warianty mają swoje zalety, ale i ograniczenia. Sprawdźmy, jakie są cechy czajników elektrycznych i gazowych. Czajnik elektryczny Gotowanie wody w czajniku elektrycznym będzie z pewnością o wiele szybsze. Jeśli zależy wam na czasie, to właśnie taki rodzaj urządzenia powinniście wybrać. Do tego nowoczesne czajniki mają wiele przydatnych funkcji, takich jak kontrola temperatury, a niektóre można nawet włączyć zdalnie, za pomocą smartfona. Nie są też przesadnie drogie, ponieważ ceny najtańszych czajników elektrycznych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Urządzenia te są też bardzo praktyczne, ponieważ można z nich korzystać wszędzie tam, gdzie znajdziecie gniazdko z prądem. Z tego powodu świetnie się sprawdzają na wycieczkach. Czajnik gazowy A jak jest w przypadku czajników gazowych? Na ich korzyść zdecydowanie działa pojemność - mieszczą więcej wody niż przeciętne czajniki elektryczne, co jest dużą zaletą jeśli macie dużą rodzinę. Są też często nieco tańsze od czajników elektrycznych. Miłośnicy stylu retro we wnętrzach także doceniają czajniki gazowe ze względu na ich wygląd - w sklepach nie brakuje nowoczesnych czajników, które do złudzenia przypominają urządzenia, jakie znamy z lat dzieciństwa. Jednak pewna cecha czajników gazowych może grać na ich niekorzyść - chodzi o przeszywający uszy dźwięk, jaki się z nich wydobywa po zagotowaniu wody....

Oto genialny trik na gruntowne wyczyszczenie kuchenki gazowej. Po tłuszczu nie będzie śladu
Adobe Stock
Newsy
Oto genialny trik na gruntowne wyczyszczenie kuchenki gazowej. Po tłuszczu nie będzie śladu
Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. W końcu to jedno z tych pomieszczeń, w którym rodziny spędzają zdecydowanie najwięcej swojego czasu. Nic więc dziwnego, że tak szybko się brudzi, a jej czyszczenie spędza sen z powiek wielu paniom domu, szczególnie jeśli chodzi o otłuszczoną kuchenkę.

Jedzenie stanowi nieodłączny element naszego życia. Na dodatek Polacy uwielbiają biesiadować. To właśnie dlatego kuchnia stanowi serce większości tutejszych domów. Niestety, częste i intensywne gotowanie wiąże się z równie częstym sprzątaniem, którego nikt nie lubi, szczególnie jeśli chodzi o kuchenkę. Mycie kuchenki to nie lada wyzwanie Woda, która wykipiała z garnka, pryskający sos pomidorowy, tłuszcz ze smażonego mięsa – to tylko kilka powodów, dla których wasza kuchenka jest ciągle brudna. Niestety, tego typu zabrudzenia nie należą do grupy łatwo usuwalnych. Prawdą jest, że trzeba się przy nich czasem nieźle namęczyć. Z racji, że gładką powierzchnię kuchenek elektrycznych zdecydowanie prościej się czyści, dzisiaj większość osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Wciąż nie brakuje jednak tych, którzy z różnych powodów stawiają na kuchenki gazowe. Te stanowią nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o czyszczenie. Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Mycie kuchenek gazowych to skomplikowany i czasochłonny proces. Najpierw trzeba z nich zdjąć i umyć oddzielnie wszystkie części – palniki, ruszty i nakładki. Dopiero potem zająć się samą powierzchnią kuchenki.  Należy jednak pamiętać, by nie skrobać resztek jedzenia ostrymi narzędziami. Lepiej użyć do tego chropowatej strony gąbki do mycia naczyń zwilżonej wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli to nie pomaga powinniście zasypać waszą kuchenkę sodą lub solą i zostawić na całą noc. Następnego dnia przetrzyjcie całość zwilżoną ścierką i gotowe. Ten sposób pozwoli wam dać sobie radę nawet z najbardziej opornymi zabrudzeniami. Jak umyć kuchenkę elektryczną? W przypadku kuchenek elektrycznych sprawa jest o wiele mniej skomplikowana. Bowiem gładka tafla pozwala na łatwe,...