Zwróciliście kiedyś uwagę na kolor gazu, jaki jest w waszej kuchence? Jeśli nie, lepiej to sprawdźcie. Okazuje się, że kolor wcale nie jest taką błahą sprawą i jeśli odbiega od normy, to możecie zacząć się martwić. Szczególnie przy rosnących cenach gazu, rachunek za używanie tego w kolorze odbiegającym od normy może nieźle wzrosnąć. Sprawdźcie, dlaczego. 

Jaki powinien być kolor gazu w kuchence?

Popularność kuchenek gazowych nie spada - i to pomimo szerszej dostępności i coraz niższych cen kuchenek indukcyjnych. Z czego to wynika? Wielu na ma zamiaru pozbywać się swoich sprawnych kuchenek gazowych i decyduje się na eksploatowanie ich do końca.

Prawdopodobnie także wiele osób przyzwyczaiło się do gotowania na gazie lub wręcz nie wyobraża sobie przyrządzania potraw bez możliwości kontrolowania „ognia”.

Zobacz także:

Można się spierać, która z dostępnych instalacji - gazowa czy indukcyjna - jest bezpieczniejsza. Trzeba jednak przyznać, że kuchenki gazowe wciąż są bardzo popularne i znajdują się w większości polskich domów.

Gdy kolejny raz będziecie coś gotować, zwróćcie uwagę na kolor gazu na palniku. Powinien on być wyraźnie niebieski. Jeżeli jednak odbiega od normy, jego kolor może się zmienić na pomarańczowy lub jasnożółty. To oznacza, że temperatura takiego gazu jest niższa - zużyjecie go wówczas więcej do podgrzania potraw i zapłacicie znacznie więcej za gaz! Dlaczego tak się dzieje? Z grubsza możliwe są trzy przyczyny:

  • brudne palniki

  • brudny spód garnka lub patelni

  • niewłaściwie zamontowanie palników

Gdy zauważycie, że kolor gazu jest nieprawidłowy, wyczyśćcie dokładnie ruszty i palniki, a potem najlepiej wezwijcie serwis zajmujący się kuchenkami gazowymi. Specjalista oceni wówczas, czy przyczyna leży w zabrudzeniu urządzenia, czy może kuchenkę trzeba naprawić lub wymienić. 

Co zrobić, gdy czuć gaz w domu? 

Jeśli używacie kuchenki z instalacją gazową, może się zdarzyć, że dojdzie do wycieku gazu. To bardzo niebezpieczna sytuacja i trzeba działać wówczas ostrożnie. Gdy poczujecie zapach gazu w mieszkaniu, nie używajcie żadnych urządzeń elektrycznych i nie zapalajcie światła.

Nie wolno też odpalać zapalniczki, zapałek czy zapalać papierosa. Otwórzcie okna i natychmiast wyjdźcie z mieszkania. Na zewnątrz zadzwońcie po pogotowie gazowe i czekajcie na pomoc. Dzięki takim ostrożnym działaniom  możecie zminimalizować ryzyko wybuchu. 

Źródło: poprostuenergia.pl