Rzepa to podgatunek kapusty. Sam jej korzeń zawiera glikozydy gorczyczne, które są bogate w cenne związki siarki. Warzywo zawiera też fitoncydy, czyli substancje podobne do antybiotyków. W skuteczny sposób hamują one rozwój niektórych mikroorganizmów chorobotwórczych. 

Bogactwo w bulwach rzepy 

W jadalnych bulwach rzepy znajdziemy całą masę bogatych składników. Jest to rafanina i rafanol, które mają silne działanie odkażające i przeciwłojotokowe. Ponadto cukry, enzymy, duże ilości witaminy C, B1 i B2, PP oraz sole mineralne – głównie potasu, żelaza, wapnia, magnezu, siarki i fosforu.

Kombinacja sprawia, że rzepa ma liczne zastosowania. Odpowiada za wydzielanie soków trawiennych, działa żółciopędnie i przeciwbakteryjnie w przewodzie pokarmowym. Możemy skorzystać z jej właściwości przy kaszlu, zapaleniu górnych dróg oddechowych, kamicy moczowej i niedokrwistości.

Mniej kalorii i węglowodanów

Rzepa to przede wszystkim produkt spożywczy. Jeśli lubicie frytki, mamy dla was pewną wegańską propozycję. Rzepa nadaje się bowiem do frytek, znacznie mniej kalorycznych niż te klasyczne. Warzywo ma też o wiele mniej węglowodanów niż popularny ziemniak.

Zobacz także:

Rzepowa alternatywa dla tradycyjnych frytek może się wam spodobać. Największa różnica tkwi we wspomnianym składzie ziemniaka i rzepy. Frytki, które wam proponujemy sprawdzą się nawet w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych wybierają się na dietę niskowęglowodanową. 

Błonnik, potas i witaminy

Częste spożywanie rzepy niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia. Jeżeli chcemy dokonać nieprzeciętnego wyboru podczas kolacji, zdecydujmy się na frytki z rzepy. 

Frytki z rzepy. Jak je zrobić?

Potrzebne nam będą: rzepa, olej kokosowy, świeży czosnek, sól morska i czarny pieprz. 

Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. W czasie, kiedy temperatura w piekarniku stopniowo rośnie, bierzemy się za umycie i obranie rzepy. Kroimy warzywo w cienkie słupki. Pokrojoną całość umieszczamy w dużej misce. Dorzucamy olej kokosowy, przeciśnięty przez praskę czosnek, pieprz i sól do smaku. 

Wszystko dokładnie mieszamy. Frytki powinny być obtoczone w przyprawach. Na koniec wykładamy blachę papierem pergaminowym i umieszczamy frytki w rzędach na arkuszu. Pieczemy przez 20 minut na jednej stronie i 15 na drugiej. Pozostaje tylko zaprosić maluchy do uczty i wspólnie cieszyć się ich smakiem!