Firmy cateringowe nie nadążają z dostawami. Jak kwitnie "podziemie komunijne" w Polsce?
Pixabay
Newsy

Firmy cateringowe nie nadążają z dostawami. Jak kwitnie "podziemie komunijne" w Polsce?

Nie wszyscy mają zamiar stosować się do restrykcji wprowadzonych przez rząd…

Pandemia koronawirusa trwa już ponad rok. Przyszłość też nie wygląda za kolorowo. Chociaż Internet obiegają zdjęcia uśmiechniętych osób w restauracjach w Izraelu, w którym osiągnięto już odporność grupową, dzięki dobrej akcji szczepień, nie stanie się to w naszym kraju w najbliższej przyszłości. Nic więc dziwnego, że wielu z was ma już zdecydowanie dość restrykcji i lockdownów.

Niestety, utrzymanie obostrzeń jest konieczne, aby powstrzymać pandemię i nie powodować gorszych skutków obecności wirusa w Polsce. Jest wiele niedogodności wynikających z takiej sytuacji. Zamrożenie gospodarki, ograniczenie kontaktów, zamknięte sklepy, szkoły i przedszkola, bardzo uprzykrzają życie wielu osobom. Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej męcząca. Niektórzy po prostu nie wytrzymują i decydują się na ignorowanie restrykcji.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Podziemie komunijne w Polsce

Choć oficjalnie przyjęcia komunijne są zakazane, kwitnie tak zwane „podziemie” komunijne. Niektórzy rodzice są na tyle zdeterminowani, żeby rządzić uroczystość komunijną, że decydują się na łamanie restrykcji.

Według relacji firm cateringowych, nie brakuje chętnych zamawiających posiłki dla kilkunastu osób na uroczystości majowe. Firmy cateringowe mają podobno ręce pełne roboty. Pomimo rządowego zakazu organizowania komunii, uroczystości w niektórych rodzinach i tak się odbędą.

Zobacz także
Pokazał, jak wygląda utrata smaku i węchu przy koronawirusie. Ten filmik was zszokuje

Pokazał, jak wygląda utrata smaku i węchu przy koronawirusie. Ten filmik was zszokuje

Większość osób zapomina o tym wchodząc do sklepu spożywczego. Ryzyko zakażenia koronawirusem jest ogromne

Większość osób zapomina o tym wchodząc do sklepu spożywczego. Ryzyko zakażenia koronawirusem jest ogromne

Czy można zorganizować przyjęcie komunijne?

Według aktualnego rozporządzenia, w domowych zgromadzeniach nie może brać udział więcej niż 5 osób na raz. Nie wlicza się jednak osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby zorganizować uroczystość na 10 osób, w której będą brały udział osoby z pięciu różnych gospodarstw domowych.

Prezes jednej z firm cateringowych jasno daje do zrozumienia, że nie ma już dostępnych terminów na realizację zlecenia wyżywienia na początku maja. Zdradza, że większość zamówień to posiłki dla ok. 10-15 osób.

Okazuje się jednak, że do firm cateringowych trafiają zamówienia na posiłki nawet dla 40 osób… To na pewno nie jest zachowanie zgodne z aktualnymi obostrzeniami. Osoby decydujące się na większe przyjęcie, muszą liczyć się jednak z ewentualnymi konsekwencjami. Za łamanie zakazu zgromadzeń, można być ukaranym mandatem. Niektórzy rodzice nie zwracają na to jednak wcale uwagi.

Mama jednego z dzieci przystępujących w tym roku do komunii mówi, że ma już dość i na pewno wyprawi przyjęcie.

Już mam tego dosyć. Catering mam zamówiony. Syn ma uroczystość 2 maja w kościele, a potem idziemy do domu. Catering dostarczy firma, gości będzie ok. 20. Przecież drzwi mi policja nie wyłamie. A jak nawet, to 500 zł zapłacę i po krzyku. Już mam dość tej paranoi – komentuje zmęczona matka.

Czytaj także:

Od kiedy komunie i wesela? Polacy tęsknią za wspólnym biesiadowaniem przy stole
Adobe Stock
Newsy
Od kiedy komunie, wesela i wspólne biesiadowanie przy stole? Znamy daty
Wielu Polaków wczoraj odetchnęło z ulgą. Ostatnia konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dała nadzieję na powrót do rzeczywistości. Imprezy rodzinne powrócą już w maju.

Przedłużony lockdown dał się wszystkim we znaki. Skutki zamknięcia większej części gospodarki odczuli nie tylko właściciele restauracji, domów weselnych, muzycy czy fotografowie, ale też osoby planujące śluby, chrzciny, komunie czy inne duże rodzinne uroczystości. Nadzieja wróciła wraz z ogłoszeniem luzowania obowiązujących obostrzeń. Powrót imprez rodzinnych w maju Rząd postanowił odmrozić branżę organizacji przyjęć. Wszystko jednak według ściśle określonych zasad. Od 15 maja będzie można organizować uroczystości rodzinne, jak wesela czy komunie, ale wyłącznie na świeżym powietrzu i tylko do 25 osób. Dwa tygodnie później, 29 maja, będzie już szansa na urządzenie przyjęcia w zamkniętych pomieszczeniach z maksymalną liczbą gości określoną na 50 osób. W obu przypadkach należy zachować dokładny reżim sanitarny, czyli odpowiednią odległość pomiędzy stolikami i limit osób przy każdym z nich. Trudne przygotowania  Organizacja oraz przygotowania do wszelkich imprez rodzinnych, a zwłaszcza wesel, kojarzą się z ekscytacją i radosnym oczekiwaniem. Tak było jeszcze półtora roku temu. Od początku pandemii wszystko jest wielką niewiadomą, zmienia się dynamicznie z dnia na dzień. Teraz przyszłe pary młode mogą znowu spać spokojnie i planować swój wielki dzień. Z ulgą odetchnęli też na pewno rodzice dzieci, które w maju idą do Pierwszej Komunii. Pozostały plan luzowania obostrzeń Podczas konferencji Mateusz Morawiecki oraz Adam Niedzielski podzieli się również pozostałym planem rozmrażania pozostałych sektorów gospodarki. Przez cały maj będą otwierane kolejne miejsca, w tym lokale gastronomiczne - 15 maja ogródki, a 29 maja restauracje. 🟢 Od 29 maja łagodniejsze restrykcje związane z gastronomią, imprezami...

Tort komunijny droższy od sukienki. Magda Gessler szaleje z cenami
slodki_slony/Instagram, ONS.pl
Newsy
Magda Gessler znów zaskakuje cenami swoich produktów. Tort komunijny droższy od sukienki? 
Lokale Magdy Gessler coraz częściej zadziwiają cenami. Teraz szokiem okazała się cena tortu komunijnego - zgadlibyście, że tyle trzeba za niego zapłacić?

Magda Gessler regularnie zadziwia cenami w swoich restauracjach. Choć dawno powinniśmy być do tego przyzwyczajeni, gwiazda „Kuchennych rewolucji” wciąż daje nowe nowe powody do zdziwienia. Jeszcze niedawno pisaliśmy o schabowym za 64 złote w restauracji „U Fukiera”, którą prowadzi Magda Gessler. Teraz kontrowersje wzbudza z kolei tort, który można kupić w jej cukierni „Słodki Słony”. Ceny organizacji komunii coraz wyższe Co roku w maju gorącym tematem są komunie, a dokładniej koszty, jakie ponoszą rodziny dzieci. Organizacja tego wydarzenia jest z roku na rok coraz droższa - szczególnie, jeśli rodzice decydują się wyprawić dziecku wystawne przyjęcie w lokalu z obiadem, tortem, dekoracjami oraz oczywiście drogimi prezentami. Do tego wszystkiego, w przypadku dziewczynek, nierzadko dochodzi droga kreacja, stylizacja fryzury u fryzjera, a nawet makijaż! „Rynek komunii” jest prawie równie dochodowy, co organizacja ślubów. Nie dziwi więc, że ceny są tak wysokie - w końcu rodzice zapłacą każdą cenę za uśmiech na twarzy swojego dziecka. Czy z takiego założenia wyszła Magda Gessler, która sprzedaje rekordowo drogie torty komunijne?  Tort na komunię od Magdy Gessler za 900 zł  W cukierni „Słodki Słony”, którą prowadzi Magda Gessler, można kupić kilka rodzajów tortów na komunię. Co ciekawe, restauratorka nie sprzedaje tych ciast na wagę, tak jak większość cukierni. Zamiast tego, można u niej kupić… porcje tortu. Pracownica cukierni zdradziła cenę tych słodkości w rozmowie z portalem Plotek.pl: — Porcja tortu jest w cenie od 35 do 41 zł, w zależności od smaku. Porcje są duże (...). Dekoracja jest dodatkowo płatna. - Robimy je ze świeżych kwiatów lub owoców. 20-porcjowy tort z dekoracją będzie kosztował...

Sąd Najwyższy podjął ważną decyzję o zakazie handlu w niedzielę. Czekają nas zmiany?
Pixabay
Newsy
Sąd Najwyższy podjął ważną decyzję o zakazie handlu w niedzielę. Czekają nas zmiany?
Jest decyzja Sądu Najwyższego w sprawie handlu w niedzielę. Sprawdźcie, co to dla was oznacza.

Zakaz handlu w niedzielę ma równie dużo przeciwników, co zwolenników. Niektórzy cieszą się na możliwość spędzenia czasu z rodziną i brak konieczności pracy w niedziele, dla innych zakaz ten jest bardzo uciążliwy. Niezależnie po której stronie tej sprzeczki stoicie, zakaz handlu w niedzielę jest już faktem. Wiele firm stara się ominąć regulacje na różne sposoby. Sklepy są otwierane przez właścicieli, zamieniają się w słynne „placówki pocztowe” i wymyślają nowe sposoby na prowadzenie działalności handlowej w siódmy dzień tygodnia. Nie próżnuje też przeciwna strona. Wiele osób stara się pracować nad tym, żeby uściślić warunki ustawy i zablokować obchodzenie prawa. Decyzja Sądu Najwyższego w sprawie handlu w niedziele Słupski sąd skierował pytanie do Sądu Najwyższego o to, jak należy rozumieć „przeważającą działalność”. Sąd rozpatruje właśnie sprawę przedsiębiorcy, któremu zarzucone jest łamanie zakazu handlu. Sędzia Jacek Błaszczyk uzasadnia, że bardzo ważne jest ścisłe definiowanie pojęć. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o przepisy mogące wpłynąć na odpowiedzialność karną. Błaszyk dodaje, że - zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele i święta - "przeważająca działalność" to rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej. Słupski sąd miał wątpliwość, jeśli chodzi o zdefiniowanie przeważającej działalności. Nie było jasne, czy za przeważającą działalność można było uznać realną, praktyczną i faktyczną działalność prowadzoną przez dany punkt handlowy, czy raczej chodzi stricte o wpis do rejestru. Co to oznacza dla konsumentów? Wydawać się wam może, że ten prawniczy...

Wtopa na nielegalnym weselu. Miała być uczta przy stołach, skończyło się na kontroli policji
Pixabay
Newsy
Wtopa na nielegalnym weselu. Miała być uczta przy stołach, skończyło się na kontroli policji
Nielegalne wesela, które organizowane są niezgodnie z obostrzeniami, zdarzają się ostatnio coraz częściej. Pamiętajcie jednak, że w ten sposób narażacie nie tylko siebie, ale także swoich gości na kosztowne mandaty!

Wesela w 2021 roku długo pozostawały zagadką, a wielu Polaków zastanawiało się,  od kiedy komunie, wesela i wspólne biesiadowanie przy stole zostaną przywrócone. Rozwój pandemii i konsekwencje trzeciej fali przez długi czas były niewiadomą, dlatego rząd wstrzymywał się z wydawaniem decyzji w sprawie odmrażania wesel.  Chociaż politycy PiS zapowiedzieli już, że od połowy maja umożliwiona zostanie organizacja przyjęć okolicznościowych na świeżym powietrzu (do 25 osób), już pod koniec miesiąca planowane jest pierwsze odmrożenie branży ślubnej – można będzie zorganizować wesele w sali i zaprosić do 50 osób. Na ten moment jednak do limitów nadal wliczają się osoby zaszczepione, choć rząd prawdopodobnie zmieni również to. 🟢Przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu. ⚠️ Harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Sprawdź, jak wygląda plan na maj ➡️ https://t.co/VbfPj67HEJ pic.twitter.com/SA7x59Jgw9 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 28, 2021 Nielegalne wesele w Starogardzie Gdańskim O nielegalnym zgromadzeniu została poinformowana policja, która ruszyła na miejsce imprezy około godziny 21. Chociaż przyjęcie odbywało się w gronie zaledwie 14 osób, w dalszym ciągu jest to jeszcze niedopuszczalna liczba – w świetle obecnie obowiązujących obostrzeń. Zarówno para młoda, jak i wszyscy goście oraz menadżer sali zostali wylegitymowani i otrzymali mandaty. Policja poinformowała także Sanepid. Wobec uczestników imprezy wszczęto już dochodzenie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo życia lub zdrowia innych osób. Choć czyn ten jest karalny nawet do 8 lat więzienia...