Fenomen ujemnych kalorii. Czy naprawdę można jeść i chudnąć?
Adobe Stock
Newsy

Czy można jeść i chudnąć? Czy fenomen ujemnych kalorii ma coś wspólnego z prawdą?

O ujemnych kaloriach słyszymy od fanatyków diet odchudzających. Niektórzy producenci tak reklamują swoje niskokaloryczne produkty. Czy istnieje żywność, która odchudza czy to tylko mit?

Nasz organizm, żeby wykonywać funkcje życiowe, potrzebuje energii i dostarczamy mu ją wraz z pożywieniem. Wartość energetyczna spożywanej żywności określania jest w kaloriach. Każdy człowiek, w zależności od płci, wieku, stylu życia potrzebuje określonej ilości kalorii w ciągu dnia.

Jeśli nasz bilans energetyczny jest dodatni, to znaczy, że zjadamy więcej kalorii, niż potrzebujemy. Ta nadwyżka odkładana jest w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli jest ujemny, chudniemy, ponieważ wydatkujemy więcej energii, niż sobie dostarczyliśmy.

Czy istnieją produkty, które możemy jeść i jednocześnie chudnąć? Sprawdzamy, czym są ujemne kalorie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym są tzw. ujemne kalorie?

O ujemnych kaloriach zaczęło się mówić w kontekście tzw. Diety Ujemnych Kalorii, polegającej na spożywaniu produktów o niskiej kaloryczności, zawierających duże ilości błonnika. Twórcy tej diety ogłosili, że są takie produkty jak np. marchew czy seler, które same zawierają bardzo mało kalorii, natomiast ich trawienie powoduje, że organizm wydatkuje więcej kalorii, niż przyjął podczas jedzenia. To nie do końca prawda...

Oczywiście faktem jest, że istnieją produkty niskokaloryczne. Prawdą też jest, że organizm na proces trawienia zużywa pewną ilość energii (kalorii). Jednak błędne jest założenie, że jedząc produkty zakwalifikowane jako ujemnie kaloryczne, będziemy bez wysiłku chudnąć.

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment na pewnym gatunku jaszczurek, które trawią i wchłaniają wartości odżywcze pobierane z pokarmów, w sposób bardzo zbliżony od naszego. Jaszczurki były karmione niskokalorycznym, surowym selerem, który uwielbiają, a badacze przeliczyli ilość energii wydatkowanej na trawienie i inne procesy życiowe.

Z wyliczenia wyszło im, że jaszczurki zachowały z każdej porcji zjedzonego selera ¼ ilości spożytych kalorii. To może nie jest dużo, ale obala mit o produktach, których zjedzenie zabiera nam netto więcej energii niż ta spożyta.

Zobacz także
Dieta amerykańska pomaga zrzucić 7 kilogramów w 3 tygodnie. Nie chodzi o to, by jeść hamburgery

Dieta amerykańska pomaga zrzucić 7 kilogramów w 3 tygodnie. Wcale nie chodzi o to, by jeść hamburgery!

Dieta okienkowa – czym jest i dlaczego lepiej ją sobie dobrze przemyśleć?

Dieta okienkowa – czym jest i dlaczego lepiej ją sobie dobrze przemyśleć?

Błonnik, największa tajemnica ujemnych kalorii

Produkty, o których mówi się, że są ujemnie kaloryczne, to przede wszystkim owoce i warzywa. Faktycznie, zawierają one niedużą ilość kalorii, ważne jest jednak także to, że mają w składzie szczególnie wysoką zawartość błonnika. Błonnik zawarty w pokarmach nie jest przyswajany, jednak jego jedzenie przyspiesza trawienie, wspomaga oczyszczanie organizmu i dobrze działa na układ pokarmowy.

Spożywanie niskokalorycznych produktów o wysokiej zawartości błonnika powoduje, że czujemy się syci, nie mamy ochoty na podjadanie, co jest niezmiernie ważne jeśli próbujemy ograniczać ilość spożywanych kalorii.

Produkty uważane za tzw. ujemnie kaloryczne, to m.in.:

  • Seler naciowy – ma tylko 17 kcal i 1,8 g błonnika w 100 g
  • Sałata – 16 kcal, 1,4 g błonnika
  • Brokuły – 31 kcal, 2,5 g błonnika
  • Grejpfrut – 40 kcal, 1,9 g błonnika
  • Pomidor – 19 kcal 1,2 g błonnika
  • Ogórek – 14 kcal, 0,5 g błonnika
  • Arbuz – 36 kcal, 0,3 g błonnika

Warto włączać je do swojej diety, ale nie można opierać diety wyłącznie na nich. Jadłospis, także ten odchudzający, powinien opierać się na urozmaiconych posiłkach zawierających wszystkie potrzebne wartości odżywcze.

Nie wierzcie w mity na temat ujemnych kalorii

Nie ma cudownych metod na odchudzanie. Nie istnieją też produkty, których jedzenie bezpośrednio wpływałoby na zrzucanie zbędnych kilogramów. Z jednej strony to oczywiście bardzo dobrze, bo spożywanie takiej magicznej żywności mogłoby być bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

Proponujemy więc nie traktować sformułowania „ujemne kalorie” dosłownie, ale jako pewien skrót myślowy dotyczący produktów, które są niskokaloryczne i wysokobłonnikowe i mogą sprzyjać odchudzaniu. Włączenie takich produktów do diety zawsze dobrze przysłuży się diecie. Ale opierane na nich całego jadłospisu, może doprowadzić do wycieńczenia organizmu, powstania niedoborów białka, witamin, minerałów i innych substancji odżywczych, a w rezultacie może być przyczyną choroby.

Źródło: Akademia Smaku, codziszjem.pl, dietetycy.org. poradnikzdrowie.pl

Który chleb jest bardziej kaloryczny: biały czy ciemny? Zdziwicie się
AdobeStock
Newsy
Który chleb jest bardziej kaloryczny: biały czy ciemny? Zdziwicie się
To nie takie oczywiste! Jeden typ pieczywa poleca się szczególnie dla osób odchudzających się, ale nie tylko…

Jeśli zapytacie znajomych o sposoby na odchudzanie, pewnie jedną z pierwszych wymienionych przez nich rad będzie: zamieńcie pieczywo z białego na ciemne. Czy to na pewno dobry trop? Mocno się zdziwicie, jak zobaczycie porównanie kaloryczności pieczywa. Niewątpliwie jedyną i skuteczną metodą na odchudzanie jest dostarczanie mniejszej ilości kalorii. Żeby jeść mniej kaloryczne posiłki i chudnąć, warto przestrzegać kilku trików . Czasami niepozorna zamiana produktów może mieć ogromne znaczenie. Jeśli chodzi o pieczywo , nie jest to jednak takie proste. Okazuje się, że ciemne razowe pieczywo niekoniecznie sprzyja odchudzaniu… Jakie pieczywo jeść na diecie? Jeśli chcecie pozbyć się kilku kilogramów, musicie koniecznie zadbać o zmniejszenie kaloryczności diety, ale też zadbać o to, żeby dieta była sycąca. Naturalna wydaje się zamiana pieczywa białego na ciemne, razowe, które jest zdrowsze. Niestety ciemne pieczywo nie jest wcale niskokaloryczne! 100 g białego chleba pszennego dostarcza 258 kcal, a chleb żytni razowy ma już 277 kcal w 100 g. Jeszcze ciekawsza sprawa jest z pieczywem z dodatkiem ziaren. Słonecznik , pestki dyni i inne ziarna to wszystko zdrowe dodatki, które są jednak bardzo kaloryczne. Kolejna sprawa to masa kromki. Jednak kromka białego chleba waży ok. 25 g, dostarcza więc 65 kcal. Kromka chleba żytniego jest cięższa i dostarcza aż 96 kcal. Jeśli zamiast dwóch kromek białego chleba zjecie 2 kromki chleba żytniego razowego, nie schudniecie, a nawet możecie przytyć! Który chleb jest zdrowszy? Nie oznacza to oczywiście, że pszenny chleb jest zdrowszy niż żytni razowy. Chleb z pełnoziarnistej, razowej mąki lepiej syci, jedząc z nim kanapki, zmniejszacie szansę podjadania, prędzej dotrwacie do kolejnego posiłku. Chleb żytni razowy ma też inne zalety: Ma więcej błonnika,...

Nie wolno jeść po 18:00? Nie wierzcie w to i spokojnie zjedzcie kolacje
Adobe Stock
Newsy
Czy nie wolno jeść już po 18:00? Sprawdźcie, czy późne kolacje to tylko kulinarno-dietetyczny mit
Czy twierdzenie, że pora posiłków może mieć wpływ na tycie to mit? Ile w tym prawdy, że tak naprawdę tyjemy od kalorii, nie od godzin posiłków? Sprawdzamy o co chodzi z porą kolacji oraz to, ile powinniśmy przyjmować kalorii.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile kalorii powinniśmy spożywać dziennie. To, ile kalorii człowiek powinien dostarczać sobie dziennie wraz z pożywieniem, zależy od bardzo wielu czynników. Inne zapotrzebowanie energetyczne ma organizm dziecka w fazie intensywnego wzrostu, a inne osoby dojrzałej, u której metabolizm zwalnia i która będzie tyła bardzo szybko w przypadku dostarczenia sobie zbyt dużej liczby kalorii, które nie zostaną spalone. Ile powinien jeść pracownik fizyczny, a ile umysłowy? Innej ilości energii potrzebują organizmy osób, które różnią się wzrostem. Osoby duże, wysokie potrzebują więcej pożywienia niż osoby niskie, żeby dostarczyć energię i budulec do każdej komórki ciała. Inaczej wygląda spalanie kalorii i inne jest zapotrzebowanie na energię u kobiet i mężczyzn. W każdym przypadku, niezbędna podaż kalorii będzie inna, w zależności od trybu życia. Osoby pracujące przy biurku, będą potrzebowały mniej kalorii niż te pracujące fizycznie czy będące w ruchu podczas dnia pracy. Całkiem innej liczby kalorii będą potrzebowały osoby dbające o aktywność fizyczną, takie które regularnie biegają, jeżdżą na rowerze czy pływają, a jeszcze innej sportowcy, bardzo intensywnie trenujący. Osobną grupę w zakresie zapotrzebowania kalorycznego stanowią kobiety w ciąży , odżywiają zarówno siebie jak i dziecko. Nie oznacza to jednak, że mogą sobie pofolgować w ciąży i jeść wszystko co tylko im się zamarzy. Zwiększenie ilości kalorii spożywanych dziennie w ich przypadku także musi być dobrze zaplanowane i przestrzegane, żeby uniknąć po urodzeniu dziecka problemów z nadwagą. Czy nie wolno jeść późnych kolacji? A co z naszym tytułowym pytaniem? Czy jedzenie kalorycznych posiłków po godzinie 18 jest dopuszczalne? Ziarnko prawdy,...

Czy można być otyłym i jednocześnie niedożywionym? Można. Sprawdźcie, czy to was dotyczy
AdobeStock
Newsy
Czy można być otyłym i jednocześnie niedożywionym? Można. Sprawdźcie, czy to was dotyczy
Niedożywienie to problem, który dotyka wiele osób! Wbrew pozorom masa ciała nie ma tutaj znaczenia.

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, że osoby otyłe są jednocześnie niedożywione. Niedożywienie może spotkać każdego z was i wbrew pozorom, wasza masa ciała nie ma tu znaczenia. Jak to możliwe? Chodzi o jakość diety. Osoby otyłe bardzo często spożywają posiłki, które dostarczają im dużo energii, ale nie niezbędnych składników odżywczych takich jak witaminy i minerały. Niedożywieni otyli Otyłość nie bierze się z powietrza. Choć czasem na masę ciała mają wpływ różne choroby i faktycznie niektórym ciężej jest schudnąć, za nadwagę i otyłość zawsze odpowiedzialny jest nadmiar kalorii , czyli zbyt dużo jedzenia. Nie chodzi jednak dosłownie o ilość jedzenia. Można jeść bardzo duże porcje, a chudnąć. Chodzi o jakość produktów. Dla przykładu, 200 kcal to: Aż 625 g truskawek Cały brokuł Aż 15 ogórków gruntowych W kontraście, 200 kcal można też dostarczyć, jedząc: 40 g chipsów (mała garstka!) 100 g śmietanki 40 g orzeszków solonych Oczywiste jest, że jeśli ktoś na co dzień decyduje się na opcje z drugiego zestawu, może być niedożywionym. Fast foody i przekąski dostarczają bowiem energii i są w stanie utrzymać was przy życiu, ale nie są odżywcze dla organizmu. Jeśli nie dostarczycie organizmowi dobrej jakości białka, tłuszczu, minerałów i witamin, może dotyczyć was niedożywienie. Nie objawia się ono szybko, często dopiero po kilku lub kilkunastu latach pojawią się bardzo wyraźne objawy. We wcześniejszych stanach są one dość lekkie: Zmęczenie Brak chęci do różnych czynności Migreny Osłabiona koncentracja Zmniejszenie siły Słaby stan psychiczny Problemy ze wstaniem z łóżka Możecie więc wcale tego nie rozpoznać, ani nie powiązać ze słabą jakością diety....

Idealna zupa na lato. Zróbcie lekką zupę z młodej kapusty SEO: Przepis na zupę z młodej kapusty z dodatkami. Lekki i pyszny letni obiad
Gotujmy.pl/ziutula
Newsy
Jedzenie zup może pomóc w walce z nadwagą. Trzeba tylko pamiętać o 1 zasadzie
Zupy można jeść na śniadanie, obiad i kolację. Wyjaśniamy, dlaczego warto zamienić kanapkę na parujący talerz.

Często słyszymy, że najlepiej jest jeść warzywa w postaci surowej. Zawierają wtedy najwięcej witamin i minerałów, które podczas obróbki cieplnej są niszczone. Dlaczego więc jedzenie zup, przyrządzonych z ugotowanych warzyw jest tak zdrowe? I co ma wspólnego z odchudzaniem? Zupy są zdrowe, ale pamiętajcie o tej 1 zasadzie Jedzenie zup na wszystkie posiłki jest nazywane dietą zupową. Jednak zupełnie nie chodzi tu o dietę, jaką wiele lat temu prezentował Aleksander Kwaśniewski. Polityk żywił się jednym rodzajem zupy. Była to zupa kapuściana z dodatkiem papryki, której zaletą było to, że można jej było zjadać dowolnie dużo, nasycać się, nie głodować i jednocześnie chudnąć. Żeby mówić o zdrowych zupach jadanych na każdy posiłek, musimy zadbać o najważniejsze: zupy powinny być różnorodne i stanowić podstawę zbilansowanej diety. Tylko wtedy dostarczą nam wielu składników odżywczych, witamin i minerałów, których potrzebuje organizm. Jeśli właściwie dobierzecie składniki, zupy staną się skarbnicą mikro i makroelementów. Do tego pozwolą wykorzystać każdy z nich w optymalny sposób. Martwicie się, że gotowane w zupach warzywa tracą część wartości odżywczych? Niepotrzebnie: Marchew. Jednym z ważnych składników marchwi jest silny przeciwutleniacz, bata-karoten. Jest cenny dla zdrowia, ponieważ zapobiega miażdżycy, poprawia ostrość widzenia, wzmacnia odporność i opóźnia procesy starzenia. Przyswajalność tej substancji zwiększa się po ugotowaniu marchwi. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podczas gotowania rozmiękają błony komórkowe warzywa. Ugotowana marchew ma trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż surowa. Do tego przed gotowaniem warto ją jeszcze podsmażyć na oliwie z oliwek, gdyż przeciwutleniacze są jeszcze lepiej wchłaniane w obecności...