Bigos to tradycyjna, polska potrawa. Jest ona przygotowywana z połączenia kiszonej i słodkiej kapusty z dodatkiem mięsa, suszonych grzybów, a nawet śliwek. Co dom, to inny przepis. Mimo upływu lat, danie nadal cieszy się ogromną popularnością na naszych stołach. 

Na zdrowie 

Kiszona kapusta ma wiele cennych właściwości, a także jest źródłem wielu wartości odżywczych, takich jak witamina C, magnez, potas, wapń czy żelazo. Dzięki tym składnikom, produkt w zbawienny sposób wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu, a przede wszystkim:

  • pozytywnie wpływa na działanie układu pokarmowego,
  • likwiduje zaparcia,
  • dzięki niewielkiej ilości kilokalorii jest idealna dla osób będących na diecie,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca czy miażdżycy,
  • pomaga utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi,
  • obniża poziom złego cholesterolu, 
  • pomaga zwalczać stany zapalne w organizmie,
  • a także wzmacnia odporność.

To produkt, który nie jest zbyt doceniany w codziennej diecie. Warto go wprowadzić do jadłospisu chociażby ze względu na poprawę ogólnego funkcjonowania organizmu, a także z uwagi na fakt, że jest to naturalny probiotyk. Kapusta kiszona jest nie tylko cenna, ale i bardzo smaczna. 

Zastosowanie kapusty kiszonej w kuchni

Wbrew pozorom, produkt ma szerokie zastosowanie w kuchni. Jest nie tylko dodatkiem do surówek z dodatkiem marchewki czy cebuli, ale także gra pierwsze skrzypce w bigosie. Świetnie się sprawdza jako składnik do farszu do pierogów z grzybami, pasztecików, krokietów. Może być również dodatkiem do dań mięsnych, zup czy zapiekanek. Co nieco, niektórym może przeszkadzać jej zapach, jednak należy pamiętać iż to właśnie związki siarkowe odpowiadają za właściwości zdrowotne. 

Zobacz także:

Przygotowanie kapusty do gotowania

Wiele osób przed rozpoczęciem gotowania potrawy z udziałem kapusty kiszonej, wcześniej płucze ją w wodzie, aby pozbyć się z niej nadmiaru kwasu mlekowego. To błąd! Wówczas owszem pozbywa się tego w pewnej mierze kwaskowatego posmaku, ale także bakterii, które wzbogacają produkt i nadają mu cennych właściwości. Nie należy zatem opłukiwać kapusty kiszonej w wodzie. Wystarczy jedynie odcisnąć z niej nadmiar soku.