mężczyzna nie ma na chleb
Adobe Stock
Newsy

Fatalne wieści dla przyszłych emerytów. Czy taka kwota wystarczy im kiedyś na chleb?

Czy emerytury w Polsce wystarczają na godne życie? O tym najlepiej przekonać się można podczas rozmowy z emerytem. Mamy inną smutną wiadomość. W przyszłości ma być jeszcze gorzej…

Liczba problemów trawiących polski system opieki społecznej jest długa i niezwykle dołująca. Emeryci nie skaczą z radości, gdy przychodzi im patrzeć na odcinek przynoszony co miesiąc od listonosza.

W przyszłości ma być podobno jeszcze gorzej. Nie są to dobre wieści dla przyszłych emerytów, którzy w większości na razie jeszcze nie zaczęli się nawet interesować swoim losem na starość.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Eksperci grzmią

Starzejące się społeczeństwo, zła struktura zatrudnienia (umowy śmieciowe), niewydolność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
To wszystko sprawia, że emerytury przyszłych emerytów będą po prostu głodowe.

Eksperci twierdzą, że lekiem na całe zło, mogłoby być ponowne podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat. I oczywiście zrównanie wieku odejścia na emeryturę dla kobiet i mężczyzn.

Czytanie tych wieści przysparza wielu o palpitację serca. Nic w tym dziwnego. Nikomu nie widzi się długa praca do mocno zaawansowanego wieku. Niepewność jutra zachęca przecież do jak najszybszego odejścia na zasłużony wypoczynek.

Takie rozwiązanie skutkuje jednak tym, że przyszłe emerytury będą niezwykle niskie. Dyskusja na ten temat powoli powraca przy okazji wprowadzenia Państwowych Planów Kapitałowych.

Ten mechanizm pozwala na odłożenie do emerytury środków poprzez trzy podmioty – państwo, pracodawcę i pracownika.

Czas oszczędzać na starość

PPK powoli wkracza w świat pracodawców i pracowników i razem z nim znów, jak bumerang, powraca temat niskich emerytury, które czekają osoby, które zaczęły pracę po 1999 roku, a więc po roku w którym wprowadzono reformę emerytalną.

"Nowi" emeryci, którzy późno zaczynali pracę zawodową, a często długi okres swojej pracy spędzili na zatrudnieniu bez odkładania ZUS-owskich składek, mogą bać się o swoją przyszłość.

Jak będzie wyglądała ich przyszłość?

Do takich wróżb potrzebna byłaby wróżka. Wydaje się jednak, że na cuda nie ma co liczyć. Warto już dziś zacząć myśleć o tym, co będzie kiedyś.

Na koniec mały wyciąg z badania statystycznego. Podobno aż 52% Polaków raczej nie wierzy w to, że przyszła emerytura wystarczy im, by pokryć koszty życia. Czas więc zacząć oszczędzać na starość, ponieważ dla obecnych 30- czy 40-latków, świadczenie z ZUS będzie wynosiło tylko 25 proc. ostatniej pensji.

 Emeryci mogą dostać 400 zł więcej, jeśli złożą ten wniosek. W sam raz na zakupy spożywcze (czy coś)
AdobeStock
Newsy
Emeryci mogą dostać 400 zł więcej, jeśli złożą ten wniosek. W sam raz na zakupy spożywcze
Dobra wiadomość dla emerytów. Ich świadczenie może wzrosnąć nawet o 400 zł. Trzeba jednak wypełnić jeden warunek. Wyjaśniamy krok po kroku, jaki.

Idą zmiany w przeliczaniu emerytur. To dobra wiadomość dla emerytów, którzy dzięki nowo wprowadzonym zmianom, mogą zyskać nawet dodatkowe 400 zł. Wystarczy, że złożą jeden wniosek. Niestety, nie wszyscy będą mogli z tego skorzystać. Świadczenie emerytalne wzrośnie Jak pokazują dane, w 2020 roku niższą niż minimalna emeryturę (1200 zł brutto), pobierało około 310 tys. Polaków. To właśnie oni mogą podnieść swoje świadczenie – i to o niemałą kwotę – bo aż o 400 zł. Jak to zrobić? Wystarczy złożyć specjalny wniosek. Żeby skorzystać z nowego świadczenia, trzeba jednak spełnić pewien warunek. Z dodatkowych pieniędzy skorzystają jedynie ci, którzy dorabiają do emerytury i odprowadzają składki ZUS. Osoby, które to robią, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie kwoty świadczenia emerytalnego. Jak donosi „Gazeta Wyborcza", osoby urodzone przed 1949 r., mają również prawo, pobierając emerytury na starych zasadach, przeliczyć świadczenie raz na kwartał, z kolei młodsi tylko raz do roku. Nowe zasady mówią wyraźnie, że przy tym przeliczeniu nie jest brana pod uwagę podstawa wymiaru świadczenia, tylko zgromadzony kapitał jest dzielony przez przewidywaną długość życia. Dla kogo zmiany są niekorzystne? Mimo iż Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które odpowiada za nowe świadczenie, przekonuje, że zmiany mają służyć ujednoliceniu całego systemu i sprawić, że wszyscy emeryci bez względu na wiek będą traktowani tak samo, eksperci twierdzą, że w rzeczywistości mogą one być bardzo niekorzystne dla tysięcy polskich seniorów. Po pierwsze, korzystają na wyższej kwocie bazowej, od której liczy się wartość świadczenia, oraz korzystają na doliczeniu nowego okresu składkowego, co też znacząco podnosiło wysokość świadczenia -...

Emerytura nie wystarcza nawet na jedzenie
Adobe Stock
Newsy
Rząd chwali się podwyżkami emerytur. Emeryci twierdzą, że to kpina. Jedzenie jest tak drogie, że ta kwota nic nie zmieni
Zapowiadane przez rząd podwyżki zaczną obowiązywać od marca 2021 roku. Jednak, jak przyznają sami emeryci, waloryzacja o 4,24 proc. to kpina. W końcu ceny podstawowych produktów spożywczych z roku na rok bezlitośnie wzrastają.

Nie jest tajemnicą, że świadczenia emerytalne w Polsce leżą i kwiczą. Są tak niskie, że seniorzy nie są w stanie samodzielnie się z nich utrzymać. Często korzystają więc z pomocy banków, przyjaciół lub dorosłych już dzieci. Trudna rzeczywistość emerytów Po 40 latach uczciwej pracy zostają z niczym. Nierzadko żyją w skrajnym ubóstwie. W końcu emerytura nie starcza im nawet na rachunki i jedzenie.  Próbują się więc ratować, sprzedając kwiaty lub własnoręcznie uszyte czapki na bazarku. Choć po takim czasie należy im się przecież spokój i odpoczynek. Ten scenariusz dla wielu brzmi nieprawdopodobnie, dla innych to codzienność, z którą przyszło się zmierzyć na starość. Rząd podwyższa emerytury Aktualnie najniższa emerytura w Polsce wynosi 1250,88 złotych brutto , czyli ok. 1000 złotych netto. Wielu seniorów musi się utrzymać właśnie za taką kwotę – zapłacić rachunki, kupić jedzenie, środki czystości i higieny. Dla osób aktywnych zawodowo jest to nie do pomyślenia, a i sami emeryci nie skaczą z radości. Rząd postanowił więc podnieść tę wartość i z dumą ogłosił, że waloryzacja jest rekordowa. Tymczasem okazuje się, że od 1 marca 2021 roku świadczenia dla emerytów mają wzrosnąć o zaledwie 4,24 proc. Na każde 1000 złotych jest to więc nieco ponad 42 złote . Sami zainteresowani twierdzą, że to kpina, w końcu wszystko drożeje. Ceny jedzenia szybują w górę Każdy, kto utrzymuje się samodzielnie, doskonale wie, że ceny jedzenia rosną w zastraszającym tempie. Nie chodzi tu oczywiście o wyszukane produkty z górnej półki, a o zupełnie podstawowe takie jak chleb, masło, mleko, mięso, ser czy szynka. Z roku na rok płacimy za nie przecież coraz więcej. Nic więc dziwnego, że seniorzy są oburzeni kolejnymi podwyżkami...

Lech Wałęsa, pieczeń
ONS/Gotujmy.pl, jaga85
Newsy
Z taką emeryturą stać go na najlepsze frykasy. Wiemy, ile dostaje co miesiąc Lech Wałęsa. Dużo czy mało?
Na emeryturę pracuje się większość dorosłego życia. Niektórych stać za nią na godne utrzymanie, innym starcza jedynie na wiązanie końca z końcem. Kwestia wysokości rent i emerytur, zajmuje Polaków bez reszty. Jak jest w przypadku Lecha Wałęsy?

Lech Wałęsa to nie tylko postać związana z polityką. Ten charyzmatyczny działacz jest z zawodu elektrykiem i obecnie, żyje z wypłacanej przez państwo emerytury. Czy jej wysokość starcza na ulubione smakołyki byłego prezydenta? Średnia emerytura w Polsce Emeryci najczęściej nie mogą liczyć na wysokie świadczenia emerytalne. Dlatego wielu emerytów w Polsce ma ciężką sytuację finansową i korzysta chociażby z pożyczek. Pomoc, choć nie zawsze, w niektórych przypadkach mogą też oferować bliscy. Z danych ZUS-u wynika, że przeciętne świadczenie emerytalno-rentowe w ubiegłym roku, wyniosło około 2000 złotych. Emerytury pobiera około 5 milionów osób, a wypłacana najczęściej kwota nie przekracza jednak okolic 1000 zł.  Najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS wyniosła w 2020 roku blisko 22 tysiące złotych. Taką kwotę otrzymuje mężczyzna z województwa lubelskiego. Jego staż pracy wynosi 61 lat, które przepracował w górnictwie.  Emerytura Lecha Wałęsy  Lech Wałęsa, jaki wieloletni polityk i działacz związkowy, może liczyć na sporą sumę. Niektórzy pamiętają go jeszcze jako przywódcę opozycji demokratycznej w okresie PRL oraz jako pierwszego przewodniczącego NSZZ „Solidarność”. Wałęsa doczekał się Pokojowej Nagrody Nobla i uczestnictwa w kluczowych obradach Okrągłego Stołu. Na przestrzeni lat jest kojarzony z charakterystycznym wizerunkiem i używaniem nietypowych zwrotów językowych, które na stałe weszły do obiegu języka polskiego. Jakiś czas temu, z bliską sobie otwartością, opowiedział portalom internetowym o wysokości swojej emerytury. Ten charyzmatyczny polityk, z zawodu elektryk, dostaje co miesiąc kwotę w przedziale od 5 do 6 tysięcy złotych.  Wałęsa przyznał też, że nie ma zbyt dużych oszczędności, jednak wysokość...

500+ dla emerytów na jedzenie i życie? Sprawdźcie, komu przysługuje
Adobe Stock
Newsy
500+ dla emerytów na jedzenie i życie? Sprawdźcie, komu przysługuje
Słyszeliście już o 500+ dla emerytów? Pod tą umowną nazwą kryje się specjalne świadczenie na najpilniejsze potrzeby dla osób niesamodzielnych życiowo. Mogą je przyjmować nie tylko osoby w wieku emerytalnym.

Trudny los emerytów od zawsze rozpalał emocje Polaków. Obecnie sprawa wysokości świadczeń emerytalnych i różnych dodatków jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu ze względu na wzrost kosztów życia, cen, a także z tak prozaicznej przyczyny, jak po prostu szybkie starzenie się społeczeństwa. Pisaliśmy w ostatnim czasie o tym, że przybywa emerytów, którzy pobierają naprawdę „głodowe” świadczenia, a także o tym ile wynosi najniższa pensja w naszym kraju . W tym artykule zastanawialiśmy się, czy da się „wyżyć” za takie kwoty w obliczu galopującej inflacji i podwyżek. Jakie rozwiązania wprowadził rząd w celu poprawy sytuacji finansowej emerytów? Rząd w końcu zdecydował się na wsparcie emerytów w postaci wprowadzenia 13. i 14. emerytury, a także specjalnych świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Właśnie pod takim oficjalnym hasłem kryje się obiecywane przez władzę 500+ dla emerytów. Mimo funkcjonowania tej właśnie nazwy kojarzącej się z programem wsparcia polskich rodzin, świadczenie dla osób niesamodzielnych niekoniecznie musi przekroczyć kwotę właśnie 500 zł. Średnia wysokość wypłacanego świadczenia to w tej chwili 444 zł. Komu przysługuje specjalne świadczenie na jedzenie i życie? Świadczeń uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie jest skierowane jedynie do emerytów, chociaż osoby w wieku przekraczającym 75 lat złożyły 45% wszystkich wniosków złożonych do ZUS. Obowiązujące od 2019 roku świadczenie przysługuje wszystkim osobom dorosłym, które są w stanie wykazać brak zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Chodzi tu o takie czynności jak robienie zakupów, przygotowanie jedzenia bez pomocy drugiego człowieka. Od czego zależy wysokość...